BRATISLAVA. Dvojtýždňová lehota, ktorá začína plynúť odo dňa prebratia upovedomenia o začatí exekúcie, je dôležitá hneď z dvoch dôvodov. Do štrnástich dní máte možnosť uhradiť dlh bez toho, aby exekútor ďalej konal. V rovnakej lehote môžete vzniesť aj námietky.
„Námietky možno vzniesť len vtedy, ak nastali okolnosti, ktoré spôsobili zánik vymáhaného nároku alebo bránia vymáhateľnosti. Alebo ak existujú iné dôvody, pre ktoré je exekúcia neprípustná,“ vysvetľuje advokátka Tatiana Mazancová.
Štrnásťdňovú lehotu na zaslanie námietok nemožno ani predlžovať, ani skracovať. Výnimkou je neprítomnosť, prípadne nesprávne poučenie o námietkach. Vtedy je lehota trojmesačná. Námietky musia byť odôvodnené – na dodatočne uvedené dôvody sa neprihliada.
O námietkach proti exekúcii rozhoduje do šesťdesiatich dní súd, ktorému ich exekútor musí doručiť do piatich dní odo dňa, keď ich sám dostal.
Proti rozhodnutiu, ktorým súd vyhovel námietkam, sa možno odvolať.
Za konanie o námietkach sa platí súdny poplatok šesť percent z vymáhaného nároku, najmenej dvetisíc a najviac pol milióna korún.
Autor: ht