BRATISLAVA. Exekúciu možno vykonať formami, ktoré určuje zákon o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti. Jednou z možností sú zrážky zo mzdy a z iných príjmov, teda aj dôchodku.
„Neexistuje častá alebo menej častá forma výkonu exekúcie,“ mieni súdna exekútorka Stanislava Kolesárová. Súdni exekútori podľa nej pristupujú ku každému dlžníkovi individuálne.
„Ak ide o nízku sumu, vždy dajú prednosť dobrovoľnej úhrade, pretože čím viac úkonov v exekúcii vykonajú, tým vyššie trovy to pre povinného znamená,“ hovorí Kolesárová.
Čo vám musia nechať
Pri exekúcii zrážkami z dôchodku je z exekúcie vylúčená stanovená základná suma. „Jej výpočet sa riadi exekučným alebo občianskym súdnym poriadkom a nariadením vlády o rozsahu zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia,“ upozorňuje advokátka Katarína Knoppová z právnickej kancelárie Rowan Legal.
Dlžníkovi tak po zrážkach, ktoré slúžia na úhradu jeho dlhu vrátane súdnych a exekučných trov, musí zostať šesťdesiat percent životného minima na jeho osobu. Ďalších 25 percent z životného minima musí zostať na každú vyživovanú osobu.
Životné minimum stanovuje ministerstvo práce a sociálnych vecí. Pre jednu plnoletú fyzickú osobu je v súčasnosti 5 130 korún mesačne.
Ako sa rátajú zrážky
Zrážky sa podľa advokátky Knoppovej vykonávajú len z jednej tretiny čistého príjmu po odpočítaní základnej nepostihnuteľnej sumy. Výnimkou sú prednostné pohľadávky, ktoré sa uspokojujú zrážkami z dvoch tretín.
Pri zrážkach z dôchodku osoba, ktorá je povinná platiť úhradu za poskytnutú starostlivosť v zariadení sociálnych služieb (ako je napríklad domov dôchodcov), nepodlieha exekúcii suma potrebná na platenie tejto úhrady a suma rovnajúca sa povinnému zostatku z príjmu osoby po zaplatení tejto úhrady. Podľa zákona o sociálnej pomoci je to 20 až 75 percent životného minima.
Dôchodok na účte
Spomínané limity pre zrážky z dôchodku však neplatia, ak je dôchodok poukazovaný na účet v banke a exekúcia sa vykonáva prikázaním pohľadávky z účtu v banke (zablokovaním účtu). „Na peňažné prostriedky v banke sa už nehľadí ako na dôchodok,“ vysvetľuje Knoppová.
Exekúcii v tomto prípade nepodliehajú prostriedky na účte len do výšky tritisíc korún.
(ht)