BRATISLAVA. Aj keď dôchodcovia tvoria len malú časť zo všetkých povinných (teda tých, ktorých majetok podlieha exekúcii), dopad konania býva vzhľadom na vek a životnú situáciu veľmi citeľný. Medzi povinnými vo vyššom veku sa nájdu nešťastné prípady, keď zaplatenie dlhu oddiali smrť partnera alebo vážna životná situácia. No exekútori sa stretávajú aj so špekuláciami, keď dlžníci odkladajú vrátenie požičaných peňazí až na dôchodok, keď nebudú „nič mať“.
„V praxi sa neraz stáva, že dlžníci – fyzické osoby svoje pohľadávky dlhšiu dobu nesplácajú a ak nemajú napríklad nehnuteľný majetok, tak predpokladajú, že sa exekúcie časom prestanú voči nim vymáhať,“ hovorí súdna exekútorka Stanislava Kolesárová.
Slovenský právny systém však nepozná exekučnú imunitu. Ak teda občan počas svojho predchádzajúceho podnikania urobil nejaké dlžoby alebo sa zadlžil aj ako fyzická osoba, napríklad preto, že si požičal od známych, to, že začal poberať dôchodok neznamená, že peniaze nemusí vrátiť. Aj takýto dlžník zodpovedá celým svojím majetkom, rovnako ako ostatní.
O exekúcii rozhoduje súd, nie exekútor
Situácia, keď dochádza k exekúcii, je vážna. Konanie sa začína dňom, keď oprávnený (veriteľ) doručí návrh súdnemu exekútorovi. Ten musí mať poverenie zo súdu, aby exekúciu mohol vykonať. Až po rozhodnutí súdu doručia dlžníkovi upovedomenie o začatí exekúcie. Potom nasleduje zisťovanie a speňaženie majetku.
Len do výšky dlhov
Exekútor nie je oprávnený vziať dlžníkovi všetko – fyzická osoba zodpovedá za dlžoby celým svojím majetkom, avšak len do výšky dlžnej sumy. Napriek tomu je vhodnejšie dlžobu vrátiť ešte pred začiatkom exekúcie.
Trovy, ktoré by počas nej vznikli, totiž platí ten, kto dlhuje. Zahŕňajú napríklad odmenu exekútora, náhradu rôznych výdavkov i náhradu za stratu času pri vykonaní exekúcie. Ich výška môže presiahnuť sumu samotnej pohľadávky.
Majetok, ktorý súdny exekútor postihuje, napríklad predajom, môže byť rôzny. Súdni exekútori sa vždy snažia predať ten, ktorý je najskôr likvidný, aby exekučné konanie netrvalo neprimerane dlho.
Kedy môžete prísť o strechu nad hlavou
„Veci sa v praxi predávajú ťažko. Dôvodom je rôzny stupeň opotrebovania. Pre ich nízku cenu zisk z predaja pokryje len malú časť dlžoby,“ hovorí exekútorka. Ak je dlžoba skutočne vysoká a dlžník vlastní nehnuteľnosť, prípadne nemá iný postihnuteľný majetok, môže ju exekútor predať.
Predaj nehnuteľnosti je vždy úkonom, ktorý exekútor vykoná iba so súhlasom veriteľa. Čokoľvek vymôže navyše (napríklad keď zostane prebytok vymoženej sumy pri predaji nehnuteľnosti alebo motorového vozidla), musí vrátiť dlžníkovi.
Exekúcia v skratke
Spôsoby, ktorými možno vykonávať exekúciu, určuje zákon o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti.
Peňažné plnenie znamená
zrážky zo mzdy a z iných príjmov vrátane dôchodku,
prikázanie pohľadávky (napríklad z účtu v banke),
predaj hnuteľných vecí,
predaj cenných papierov,
predaj nehnuteľnosti.
Nepeňažné plnenie zahŕňa
vypratanie nehnuteľnosti, bytu alebo jej, či jeho časti,
odobratie veci,
rozdelenie spoločnej veci,
uskutočnenie prác a výkonov.
Aký je postup
Exekúcia začína rovnako pri fyzických aj pri právnických osobách.
Veriteľ najskôr doručí súdnemu exekútorovi návrh na vykonanie exekúcie.
Nasleduje poverenie súdu na vykonanie exekúcie.
Exekútor dlžníkovi zašle upovedomenie o začatí exekúcie.
Nasledujú úkony na zistenie majetku a jeho postihnutie.
Keď máte len dôchodok
Exekútor nemôže dôchodok zobrať celý. Tak ako akýkoľvek príjem je chránený do výšky nezraziteľných súm z príjmu, tie určuje vláda a odvíjajú sa od životného minima.
Nezraziteľná suma znamená, že dlžníkovi nemožno zraziť zákonom stanovené percento zo životného minima (60 percent na povinného a 25 percent na vyživovanú osobu).
Zdroj: Stanislava Kolesárová, súdny exekútor a právnická kancelária Rowan Legal