LHASA, BRATISLAVA. Čína prvýkrát priznala, že pri potlačovaní tibetských nepokojov strieľala do demonštrantov. V juhočínskej provincii Sečuán na hraniciach s Tibetom v nedeľu zranila „v sebaobrane“ štyroch demonštrantov. Oznámila to štátna agentúra Nová Čína. Až doteraz pritom pekinské úrady akékoľvek násilie voči demonštrantom popierali.
Dokument o Lhase
Zaznelo to aj v pätnásťminútovom príspevku o udalostiach v tibetskej Lhase, ktorý vo štvrtok odvysielala čínska štátna televízia CCTV. Za pôvodcov nepokojov v Lhase označil dokument len Tibeťanov a ponúkol zábery, kde Tibeťania bijú Číňanov. Čínske rodiny potom rozprávali, že prišli o svojich príbuzných. Príspevok bol zjavne adresovaný zahraničiu, pretože ho v rovnakom čase odvysielali na iných kanáloch aj v angličine, francúzštine a španielčine. O zranených Tibeťanoch v ňom nepadlo ani slovo.
Čína prvýkrát pripustila nepokoje aj v provinciách susediacich s Tibetom. V Sečuáne a Kanse žije početná tibetská menšina. Podľa agentúry Nová Čína tam čínske úrady reagovali na protesty „veľmi zdržanlivo“.
Protesty v Nepále
K násilnostiam došlo aj v Nepále, kde počas protibetskej demonštrácie polícia podľa agentúry Reuters zatkla 20 Tibeťanov vrátane niekoľkých mníchov. V nepálskom hlavnom meste Káthmándú protestovali v uplynulom týždni proti čínskej politike už niekoľkokrát, polícia ich rozohnala slzným plynom.
Podpora Tibetu
Na stranu Tibetu sa postavilo niekoľko významných politikov. Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Stei-nmeier vyzval Peking, aby dovolil Tibetu zachovať si svoju kultúru a umožnil zahraničným pozorovateľom urobiť si o situácii „vlastný obraz“. „Chceme presne vedieť, čo sa v Tibete deje,“ povedal Steinmeier podľa agentúry AFP.
Nezávislé vyšetrovanie udalostí žiadala aj šéfka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová, ktorá sa včera v indickej Dharamsale stretla s tibetským duchovným dalajlámom. Ak bude svet podľa nej zatvárať oči pred udalosťami v Tibete, „stratí akékoľvek morálne právo vyjadrovať sa k otázke ľudských práv“.
Dalajláma vo štvrtok z indického exilu vyhlásil, že je pripravený rokovať s čínskym vedením. Požaduje kultúrnu autonómiu Tibetu v rámci Číny.
Tibet je už bez novinárov
Čína vyhostila posledných dvoch zahraničných novinárov. Má o nich strach.
PEKING, BRATISLAVA. Čínski policajti si pre Georga Bluma a Kristin Kupferovú prišli do hotela v Lhase. Korešpondenta nemeckých denníkov Die Zeit a Die Tageszeitung a dopisovateľku nemeckej evanjelickej agentúry EPD odviezli na miestnu železničnú stanicu, posadili do vlaku a poslali domov. Povedali, že sa boja o ich bezpečnosť. George Blume si to nemyslí. „Vyzerá to, akoby niečo skrývali,“ povedal pre Die Zeit.
V Lhase, kde vypuklo najväčšie protičínske povstanie za posledné roky, mohol otvorene hovoriť s očitými svedkami a účastníkmi demonštrácií. „Takéto správy sa už teraz na verejnosť nedostanú,“ povedal Blume. Krátko pred svojím vyhostením pre Spiegel Online hovoril o „nezmyslenom a neprimeranom nasadení armády“.
Nemecko je pobúrené. „To, že čínska vláda tam nenecháva žiadnych nezávislých svedkov, vzbudzuje tie najhoršie obavy,“ povedal šéfredaktor agentúry EDP Thomas Schiller.
(mim)
Autor: mim, čtk