Štyristotisíc čínskych vojakov a tisíc rakiet na severnej strane Taiwanskej úžiny a dve americké lietadlové lode v dostatočnej vzdialenosti na východ od ostrova. V takejto atmosfére budú dnes Taiwanci voliť svojho prezidenta.
Vo voľbách, ktoré Peking považuje za ilegálne, pretože demokratický ostrov považuje za súčasť Číny, stoja proti sebe šéfovia strán, ktoré vidia budúcnosť Taiwanu úplne rozdielne.
Obavy z návratu pod Čínu
Expremiér Frank Sie, ktorého Demokratická pokroková strana (DPP) prišla v januárových voľbách o väčšinu v parlamente, presadzuje výraznejší odklon od Číny. Po zásahu čínskej armády v Tibete varoval, že Taiwan môže postihnúť rovnaký osud. Bývalý primátor mesta Tchaj–pej Ma Jing–ťiou má v parlamente dvojtretinovú podporu svojej Národnej strany Kuomintang, ktorá si predsavzala vylepšiť vzťahy s Pekingom.
Jedným z krokov má byť vytvorenie voľného trhu s pevninskou Čínou, čo by mohlo posilniť jej vplyv na „neposlušný ostrov“. Prílev čínskej lacnej pracovnej sily a výrobkov by posunul Taiwan viac do područia Pekingu. Čínski komunisti sa len s nevôľou prizerajú na to, ako sa vďaka Američanom Taiwan vojensky vyzbrojuje a prehlbuje svoju suverenitu. „V prípade priameho útoku zo strany Číny sme schopní udržať Taiwan tak dva týždne,“ povedal expert na bezpečnostné otázky Čeng Ta–čen.
Aj keď vylúčil, že by Peking riskoval otvorený konflikt, určite nebude donekonečna Taiwanu tolerovať jeho snahy o medzinárodné uznanie.
Taiwanci chcú McCaina
Taiwanskí bezpečnostní analytici tvrdia, že zachovaniu vyrovnaného stavu na oboch brehoch by najviac prospelo zvolenie Johna McCaina za amerického prezidenta. Washington ostáva aj napriek nespokojnosti s konaním referenda na Taiwane kľúčovým partnerom ostrova. Biely dom už dal najavo, že bude spolupracovať s akýmkoľvek víťazom férových volieb.
Prieskumy dávajú väčšiu šancu na víťazstvo Ma Jing–ťiouovi.