BRATISLAVA. Ak zomrie sporiteľ skôr, ako si stihne uplatniť nárok na dôchodok z druhého piliera, jeho peniaze si nenechá dôchodková správcovská spoločnosť (DSS), ani sa nepresunú do Sociálnej poisťovne. Jeho úspory sa dedia.
Nejde pritom o klasické dedičské konanie. Priamy nárok na úspory zosnulého v druhom pilieri si môže uplatniť oprávnená osoba, ktorú sporiteľ počas života určil v zmluve uzatvorenej s DSS.
Ak to neurobil, oprávnenou osobou sa stáva manželka alebo manžel. Ďalšími v poradí sú deti, rodičia, osoby žijúce v spoločnej domácnosti viac ako jeden rok. Ak nie sú, nastupuje dedičské konanie.
Iná situácia je vtedy, ak občan zomrie v čase, keď už poberá dôchodok z druhého piliera. Vtedy sa jeho úspory nededia. No opäť to neznamená, že by si časť jeho úspor nechala DSS, alebo že jeho manželka alebo manžel a nezaopatrené deti nebudú mať nárok na pozostalostné dôchodky z druhého piliera. Rovnako ako zo Sociálnej poisťovne, aj z druhého piliera sa pozostalým budú vyplácať vdovské, vdovecké alebo sirotské dôchodky podľa podmienok určených v zákone.
Kto vypláca vdovské a vdovecké dôchodky
Sporiteľ sa môže rozhodnúť, že si za všetky svoje úspory v druhom pilieri kúpi doživotný dôchodok v životnej poisťovni. Podľa súčasného zákona tak môže urobiť najskôr vtedy, ak si do penzie sporil aspoň 15 rokov a dosiahol dôchodkový vek.
Ak dôchodca neskôr zomrie, vdovské, vdovecké či sirotské dôchodky z druhého piliera bude pozostalým vyplácať životná poisťovňa. Z prvého piliera tieto dôchodky vypláca Sociálna poisťovňa.
Pozostalostné dôchodky závisia od výšky dôchodku zosnulého, ktoré mal z prvého a rovnako druhého piliera. V oboch prípadoch je vdovský a vdovecký dôchodok vo výške 60 percent starobného dôchodku. Sirotský dôchodok je vo výške 40 percent penzie zosnulého.
Sporiteľ sa však môže rozhodnúť, že si doživotnú rentu v životnej poisťovni nekúpi za všetky peniaze, ktoré má na dôchodkovom účte v druhom pilieri. Časť úspor mu potom DSS vyplatí jednorazovo alebo v dohodnutých mesačných splátkach. Ich výšku alebo obdobie výplaty si sporiteľ dohodne s DSS. Podmienkou však je, že do životnej poisťovne sa presunie taká časť úspor, aby jeho dôchodok zodpovedal minimálne 60 percentám životného minima platného v danom čase.
Aj v tomto prípade platí, že pozostalostné dôchodky z prvého piliera vypláca Sociálna poisťovňa a z druhého piliera životná poisťovňa. Zostatok na dôchodkovom účte vyplatí DSS pozostalým v splátkach, na ktorých sa dohodla ešte so sporiteľom.
Kedy vzniká nárok na pozostalostné dôchodky
Vdova alebo vdovec majú nárok na výplatu pozostalostného dôchodku z prvého a rovnako z druhého piliera počas jedného roka od smrti manžela alebo manželky. Ak spĺňajú zákonom stanovené podmienky, môžu tieto dôchodky dostávať aj v ďalších rokoch.
Ak má vdova alebo vdovec nezaopatrené deti, Sociálna a životná poisťovňa jej vyplácajú pozostalostný dôchodok až do ukončenia ich štúdia, no najviac dovtedy, kým nedovŕšia 26 rokov. V prípade, že vdova alebo vdovec už dovŕšili dôchodkový vek prípadne sú invalidní, vdovský alebo vdovecký dôchodok dostávajú doživotne.
Sociálna poisťovňa vypláca vdovám alebo vdovcom pozostalostný dôchodok v ďalších rokoch aj vtedy, ak vychovali aspoň tri deti alebo dovŕšili vek 52 rokov a vychovali dve deti.
Deti budú dostávať sirotský dôchodok z oboch pilierov až do ukončenia školy, no najdlhšie do 26 rokov veku.
Kedy sa dedív druhom pilieri
Občan zomrie pred dovŕšením dôchodkového veku
2. pilier: Úspory sa dedia
Jeho nasporenú sumu na účte v dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) dedia osoby v poradí, ako určuje zákon.
1. pilier: Vypláca sa pozostalostný dôchodok
Sociálna poisťovňa vypočíta dôchodok a z neho vypláca 60 percent ako vdovský/vdovecký dôchodok podľa podmienok určených v zákone. Sirotský dôchodok je 40 percent dôchodku, až kým deti neukončia školu (najviac do 26 rokov veku).
Občan začal poberať dôchodok z 1. aj z 2. piliera a zomrel
A) Za celú nasporenú sumu v 2. pilieri si kúpil doživotný dôchodok v životnej poisťovni.
Jeho pozostalí majú nárok na vdovecký/vdovský alebo sirotský dôchodok z 1. aj z 2. piliera podľa podmienok určených v zákone.
B) Za časť nasporenej sumy
v 2. pilieri si kúpil doživotnú rentu, zvyšok mu vyplácala v dohodnutých splátkach DSS.
Sociálna poisťovňa a životná poisťovňa (2. pilier) budú vyplácať pozostalostné dôchodky. Nevyplatená suma na dôchodkovom účte v DSS sa nededí, ale DSS ju vyplatí pozostalým v splátkach, ktoré dohodla teraz už so zosnulým občanom.
Vstup do 2. piliera
Po výbere DSS je potrebné podpísať s vybranou spoločnosťou zmluvu, a to na niektorom z jej kontaktných miest (ich zoznam je na webových stránkach spoločností, dá sa získať na call centrách jednotlivých spoločností a pod.). Pri podpise zmluvy treba predložiť občiansky preukaz. Sporiteľ by mal o vstupe do 2. piliera informovať aj zamestnávateľa, v zákone však nie je žiadna sankcia, ak by tak neurobil.
Výstup z 2. piliera
Sporiteľ do 30. júna doručí do pobočky Sociálnej poisťovne písomné oznámenie, ktorého obsahom je prejav vôle nebyť zúčastnený na starobnom dôchodkovom sporení. Formulár si môže stiahnuť aj zo stránky www.socpoist.sk. Vyplnené tlačivo môže do poisťovne zaslať aj poštou. Svoj podpis už nemusí overovať u notára. Sociálna poisťovňa o tom informuje DSS, ktorá do poisťovne prevedie jeho príspevky.
Riziká majú oba penzijné piliere
Aké budú o niekoľko rokov dôchodky z prvého a rovnako z druhého piliera, sa dnes nedá s istotou povedať. No kto zarába málo, bude mať nízky dôchodok z oboch pilierov.
Dôchodok z prvého piliera závisí od výšky príjmu, počtu odpracovaných rokov a od aktuálnej dôchodkovej hodnoty, do ktorej sa premieta vývoj priemernej mzdy na Slovensku. „Dnes zákon o sociálnom poistení určuje aktuálnu dôchodkovú hodnotu v takej výške, že štát sa v priemere zaväzuje vyplácať dôchodok vo výške 50 percent hrubej mzdy zamestnanca,“ povedal Martin Chren z Nadácie F. A. Hayeka. Pripomenul však, že dnes nie je na Slovensku ani jeden človek, ktorý by do štátneho dôchodkového systému vstupoval za rovnakých podmienok, aké platili pri jeho odchode do dôchodku.
Výška dôchodku z druhého piliera závisí najmä od výšky dôchodkových odvodov a miery zhodnotenia úspor na dôchodkovom účte. Mieru zhodnotenia úspor znižuje inflácia a poplatky pre DSS.
¶Riziká sú však v oboch pilieroch. V prvom pilieri je rizikom, že štát nebude mať o niekoľko rokov dosť peňazí na to, aby ľuďom vyplatil dôchodky vo výške, ktorú sľubuje občanom v súčasnosti. V druhom pilieri je zase také, že miera zhodnotenia úspor bude nižšia, ako sa očakáva. „Ľudia sa nerozhodujú, či budú poberať dôchodok len z prvého, alebo len z druhého piliera, ale či chcú v budúcnosti poberať buď jediný dôchodok len z prvého piliera, alebo dva dôchodky naraz - jeden z prvého a jeden z druhého piliera,“ povedal Chren.
Aký bude dôchodok z druhého piliera, si ľudia môžu orientačne prepočítať na kalkulačke, ktorú na svojej stránke zverejnilo napríklad ministerstvo financií (www.mfsr.sk) alebo Asociácia DSS (www.adss.sk).