BRATISLAVA. Lekári Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb 21. marca 1998 pod vedením profesora Viliama Fischera prvýkrát transplantovali srdce. Dostal ho Štefan Petrík. Transplantácii predchádzala niekoľkoročná príprava.
Dnes žijú plnohodnotný život s cudzím srdcom desiatky ľudí.
Čakal, že sa nepreberie
Jedným z nich je Viktor Cvacho (66) z Varína pri Žiline. Bol šiesty pacient, ktorému lekári transplantovali srdce. Odvtedy už uplynulo 10 rokov a on sa cíti oveľa lepšie ako pred zákrokom. „Bol som zmierený s tým, že sa už nepreberiem,“ hovorí s pohnutím v hlase.
Nemal však na výber. Jeho srdce pracovalo iba na 20 percent. „Keby som s operáciou nesúhlasil, tak dnes už voniam fialky zospodu.“
Keď manželke oznámil, že sa našiel vhodný darca, od úzkosti sa jej rozklepali kolená.
Pán Viktor potvrdil, že v tej chvíli nemal čas na rozmýšľanie ani pocity. „Úplne som sa odovzdal do vôle Božej.“ Hovorí, že viera a jeho rodina mu dodávali rozhodujúcu silu.
Operácia trvala šesť hodín. „Keď som sa prebudil, bol som neopakovateľne šťastný, že žijem.“
Ďakuje za šancu žiť
Radosť bola o to väčšia, že sa mu iba deň predtým narodil vnuk Marek. „Smejeme sa, že sme prišli na svet takmer v ten istý čas.“
Hneď po transplantácii začal pán Viktor s rehabilitáciou. „Už na štvrtý deň som sa sám holil,“ povedal.
Postupne začal jazdiť na bicykli, dodáva, že ročne najazdí niekoľko desiatok kilometrov.
Raz za rok ide spolu s kamarátmi na výlet do Vysokých Tatier.
Rodák z Varína dodnes nevie, kto mu daroval srdce. Údajne to bol o dvadsať rokov mladší športovec.
Dodáva, že je tragické, keď jeden človek musí zomrieť, aby iný mohol žiť. „Každý deň sa modlím za jeho dušu a v duchu ďakujem jeho rodine, že mi dala šancu žiť.“
Jedenásť rokov života
Ľudia s novým srdcom žijú priemerne jedenásť rokov. Tohto veku sa dožije až polovica z nich.
Profesor Juraj Fabian, považovaný za otca myšlienky transplantácie srdca na Slovensku, tvrdí, že najkritickejší je prvý rok po operácii.
Pacienti s cudzím srdcom môžu napriek tomu žiť plnohodnotným životom. Vo svete je známy príbeh troch ľudí s novým srdcom, ktorí sa zúčastnili na bostonskom maratóne.
Na Slovensku sa ročne priemerne transplantuje jedenásť sŕdc. Ideálny by bol podľa Fischera počet tridsať. V Európe pripadajú na tisíc obyvateľov štyri transplantácie, na Slovensku je to niektoré roky menej.
Problémom je nedostatok darcov. Okrem náročných zdravotných kritérií musia mať zhodnú krvnú skupinu s prijímateľom.