BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Maďarská polícia sa po krátkom váhaní rozhodla obviniť Györgya Budaházyho, ktorý v sobotu večer naviedol niekoľko stoviek svojich prívržencov na nepovolený pochod Budapešťou. Museli proti nim nasadiť stovky policajtov a i tak extrémisti stihli povytĺkať výklady, pozapaľovať odpadkové kontajnery a zraniť niekoľko ľudí. Podobne sa u našich susedov končí takmer každý národný sviatok.
Budaházyho preto obvinili z pokusu narušiť ústavný poriadok krajiny a porušenia zhromaždovacieho zákona. Navyše od neho žiadujú odškodné asi jeden milión korún za výstroj polície poškodený počas zásahu. Za identifikáciu každého ďalšieho násilníka zachyteného na zverejnených videách ponúka polícia odmenu asi 70-tisíc korún.
Odchádzajú bez trestu
Či budú mať tieto opatrenia úspech, mnohí v Maďarsku pochybujú. Pouličné násilie sa začalo na jeseň roku 2006, keď dav protivládnych radikálov vypálil budovu verejnoprávnej televízie. Viedol ich Budaházyho spojenec, líder nacionalistického hnutia 64 žúp László Toroczkai. Bol tiež obvinený, no nepodarilo sa mu dokázať priamu zodpovednosť za to, na čo sa demonštrácia zvrtla. Nakoniec dostal iba peňažnú pokutu, ktorú tiež nezaplatil.
Nemohúcnosť polície a súdov je ešte nápadnejšia v prípade Budaházyho, ktorý už v roku 2002 so svojimi prívržencamizablokoval na pol dňa jeden z budapeštianskych mostov. Po parlamentných voľbách pred dvoma rokmi vyzýval na ozbrojený boj proti režimu.
Súd prvej inštancie ho na začiatku roku oslobodil. Podľa odôvodnenia sa nepodarilo dokázať, že tým naplnil podstatu trestného činu prípravy na zvrhnutie ústavného poriadku .
Pochybný je aj výsledok procesu, ktorým chce celoštátna rómska samospráva dosiahnuť zrušenie polovojenskej Maďarskej gardy. Činnosť gardy je vo veľkej miere namierená proti Rómom.
Škandál na súde
Prvé pojednávanie sa pred dvoma týždňami skončilo škandálom. Väčšinu miest obsadili desiatky uniformovaných gardistov. Tí podľa svedkov dokonca vo dverách súdnej siene rozhodovali, koho pustia ďalej. Nenechali prejsť nielen rómskych predstaviteľov, ktorí ich žalujú, ale ani novinárov z médií kritizujúcich gardu. Rómovia sa nakoniec do siene dostali iba s pomocou polície.
Podľa tajomníka advokátskej komory Lászlóa Gábora je protiprávne, aby obecenstvo či jedna zo strán sporu určovali, či bude súdne pojednávanie verejné. Podľa hovorcu súdu však bolo všetko v poriadku.
Je to psychický problém
Historik KRISZTIÁN UNGVÁRY odpovedá na otázky o maďarských extrémistoch.
O čo sa títo ľudia usilujú?
„To sami nevedia. Vidíte podľa ich vlajok s turulom, rôznymi pohanskými symbolmi, že je to skôr psychický problém.“
Prečo je krajná pravica taká aktívna v Maďarsku?
„Nepovedal by som, že je tonajvážnejší problém. Národná mytológia a šialenstvo majú všade šokujúce výhonky. Vzhľadom na to, koľko hlasov extrémisti dostávajú v susedných krajinách, nezdá sa mi tam situácia lepšia. U nás je trápne, že sa hystéria spája s národnými sviatkami. Na Slovensku ju dokáže vyvolať kultúrna autonómia či kauza Malinová.“
Slovenskí extrémisti si hľadajú nepriateľov mimo svojho národa, maďarskí v jeho radoch.
„Nemáme tu také silné menšiny ako na Slovensku, preto ich musia umelo vytvárať. Sú to potom židia, liberáli či kozmopoliti.“
Ako dlho môžu tieto pouličné protesty pokračovať?
„Som pesimista, myslím, že desaťročia. Pomôcť môže nástup pravicovej vlády. Luza proti nej bude používať rovnaké metódy a heslá a aj pravica si uvedomí, že nie je možné extrémistické prejavy tolerovať.“
(pm)