Smer sa chváli štedrosťou iných

Smer pri argumentácii o výhodách Sociálnej poisťovne zabúda na to, že súčasný systém zvyšovania dôchodkov zaviedla predchádzajúca vláda. Poslanci Smeru vtedy hlasovali proti nemu.

Smer si do svojich komunikačných téz napísal, že dôchodky najvýraznejšie stúpli počas vlády Roberta Fica. Ich nárast ovplyvnila aj predošlá vláda.Smer si do svojich komunikačných téz napísal, že dôchodky najvýraznejšie stúpli počas vlády Roberta Fica. Ich nárast ovplyvnila aj predošlá vláda. (Zdroj: ČTK)

BRATISLAVA. Proti zákonu, ktorý upravuje súčasné pravidlá vyplácania dôchodkov zo Sociálnej poisťovne, hlasovali pred viac ako štyrmi rokmi všetci poslanci opozičného Smeru. Predseda strany Robert Fico vtedy na hlasovaní chýbal.

Smer si v týchto dňoch do straní­c­kych komunikačných téz ako jeden z argumentov, prečo je lepšia Sociálna poisťovňa ako druhý pilier, napísal, že dôchodky najvýraznejšie stúpli počas vlády Roberta Fica. V roku 2006 sa zvýšili o 9,92 percenta a v roku 2007 o 8,31 percenta, píše sa v manuáli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Do valorizácie dôchodkov v roku 2006 sa však premietla priemerná mzda, ktorú Slovensko dosiahlo v predchádzaj­ú­cich rokoch, keď bola pri moci druhá Dzurindova vláda.

Spôsob zvyšovania penzií nezmenia

Dôchodky sa každý rok od júla zvyšujú o index, do ktorého sa premieta výška inflácie a priemerná mzda. Rast dôchodkov v posledných rokoch ťahá najmä rast miezd.

Vláda má priamy vplyv na mzdy vo verejnom sektore. Mzdy v iných odvetviach môže čiastočne ovplyvniť len rozumnou rozpočtovou politikou.

Ministerstvo práce pod vedením Viery Tomanovej spôsob zvyšovania penzií doteraz nezmenilo. Nemá to ani v pláne. Tomanová aj minulý týždeň na sociálnom výbore v parlamente zopakovala, že súčasná vláda nemieni zvyšovať vek odchodu do penzie a nechce meniť ani spôsob valorizácie dôchodkov.

SkryťVypnúť reklamu

Viacerí analytici však hovoria, že štedrosť rastu dôchodkov, ktorú zaviedla Dzurindova vláda a Smer sa ňou chváli, je neudržateľná.

Svetová banka v správe pre rezort financií uviedla, že valorizácia dôchodkov by mala zohľadňovať iba nárast cien, a nie aj priemernej mzdy, ako je to v súčasnosti. Rast penzií by sa tak spomalil. Na odporúčanie banky upozornil aj šéf sociálneho výboru za HZDS Jozef Halecký.

Priemerná mzda je dôležitá aj pre výpočet dôchodkovej hodnoty. Tá vstupuje do výpočtu penzií pre novodôchodcov. Dôchodková hodnota za rok 2008 sa napríklad určila ako podiel priemernej mzdy za tretí štvrťrok 2007 a priemernej mzdy za tretí štvrťrok 2006.

Kto môže za rýchly rast priemernej mzdy

Priemerná mzda sa v roku 2007 zvýšila o 7,2 percenta a v roku 2006 o 8 percent. No podobným tempom sa zvyšovala aj v predchádzajúcich rokoch.

SkryťVypnúť reklamu

Za rastom miezd stojí najmä rýchly rast ekonomiky. Je zrejmé, že najmä druhá Dzurindova vláda prejavila mimoriadny záujem o zahraničné investície. „Ich príchod a najmä nové technológie boli dôležitými predpokladmi, aby sme si mohli dovoliť rekordný ekonomický rast bez obáv z prehriatia a následnej recesie ekonomiky,“ povedal hlavný ekonóm Volksbank Vladimír Vaňo.

Časť zásluhy na vysokom raste ekonomiky a miezd má aj súčasná vláda. Eurotermín ju tlačí do rozpočtovej disciplíny. Ministerstvo financií podľa Vaňa predložilo po prvýkrát reálny plán zníženia schodku verej­ných financií na nulu do roku 2011.

Rozpočtová disciplína je aj jedným z dôvodov, prečo Standard&Poor’s nedávno zvýšil rating. Zároveň poukázal aj na to, čo by mohlo tlačiť na jeho zníženie. Okrem odloženia nášho vstupu do eurozóny by to bolo aj zvrátenie predoš­lých štrukturálnych reforiem a rozšafná rozpočtová politika.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 106
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 15 370
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 990
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 585
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 484
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 989
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 401
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu