HZDS: Mikuš sľúbil vrátiť mandát

Mečiarova strana zverejnila text sľubov, ktoré museli kandidáti na poslancov podpísať.

BRATISLAVA. HZDS si zaplatilo v denníku Nový Čas celostránkový inzerát, v ktorom vyzýva Tibora Mikuša, aby vrátil mandát, keďže vystúpil zo strany. Zverejnilo tiež ním podpísaný „slávnostný sľub“, podľa ktorého v deň, keď odíde zo strany, vráti mandát hnutiu (na snímke SME).

To, že HZDS dalo Mikušovi podpísať sľub, že ak vystúpi zo strany vráti mandát, nie je v súlade s ústavou. Tá hovorí, že poslanec vykonáva mandát podľa svojho vedomia a svedomia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nevidel, čo číta

„Uvedomoval som si nulitnosť toho celého,“ zdôvodnil Mikuš to, prečo sľub podpísal. Nevie, kto text navrhol a tvrdí, že ho podpísal bez toho, aby ho dokázal pre slabé svetlo prečítať. Až potom vraj snem potvrdil kandidátov.

SkryťVypnúť reklamu

HZDS zareagovalo tým, že Mikuš musí byť nielen slepý, ale aj hluchý, keďže sa text sľubu verejne čítal. Text vraj sám „spoluformuloval“.

Podľa poslanca Jána Kovarčíka všetci sľub podpísali dobrovoľne. „Bol som hrdý, keď som to podpisoval.“ Sľub sa vraj určite neskladal preto, lebo zatiaľ v každom volebnom období z HZDS odišli poslanci. Inzerát podľa neho zverejnili preto, lebo chceli ukázať občanom, že písomný záväzok existuje. Podľa cenníka Nového Času stojí takáto inzercia približne 220­tisíc korún. Ústredná tajomníčka HZDS Zdenka Kramplová povedala, že sľub podpisovali, keďže je amorálne odísť zo strany a nechať si mandát.

Prevencia

Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že ide o snahu HZDS predísť prípadnému odlevu voličov, ktorí sympatizovali s Mikušom, a ukázať ho v negatívnom svetle.

SkryťVypnúť reklamu

Inzerciu v novinách tento týždeň využila aj skupina vylúčených bratislavských členov SDKÚ. V denníku SME vyšla ich výzva, ktorou požadujú zmeny v strane. Zaplatili za ňu 132­tisíc korún.

Poslanec chystá novú stranu, radí mu Hanzel

Ľudia okolo poslanca Tibora Mikuša by mohli vznik novej strany oznámiť už v máji.

Odídenec z HZDS Tibor Mikuš uvažuje, že založí novú stranu.

O svojej politickej budúcnosti sa radí s bývalým poslancom Smeru a jediným „rebelom“ tejto strany z minulého volebného obdobia Bohumilom Hanzelom.

„Bavíme sa, analyzujeme možnosti, čo je najvhodnejšie, lebo nie je jednoduché niečo založiť, udržať to pri živote a dosiahnuť nejaký výsledok,“ povedal Mikuš.

Radí sa vraj so svojimi niek­dajšími spolupracovníkmi, ale aj s Hanzelom, ktorý je majetným podnikateľom. S exposlancom Smeru sú priatelia. Mikuš sa sám radí k stredovo konzervatívnym politikom, Hanzel je zasa sociálny demokrat.

SkryťVypnúť reklamu

Bývalý poslanec Smeru povedal, že už do politiky priamo nevstúpi, ak ho však Mikuš požiada, pomôže mu – prípadne aj finančne. „Keby politická strana bola obohatená o lídra jeho kapacity, určite by to Slovensku prospelo,“ povedal Hanzel o Mikušovi. Povedal, že by sa na možnom založení strany mohli dohodnúť už v máji.

Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že Mikušova strana nemá veľa šancí na úspech. Skôr predpokladá, že by mohla uškodiť HZDS, keďže by mu mohla zobrať istý počet voličov.

Miroslav Kern

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 319
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 852
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 687
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 202
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 653
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 411
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 733
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu