BRATISLAVA. Koalícia navrhla prvú zmenu v kritizovanom návrhu tlačového zákona. Na rokovaní parlamentného mediálneho výboru poslanec Smeru Ján Podmanický predložil pozmeňujúci návrh, aby vypadlo ustanovenie o trestnoprávnej zodpovednosti vydavateľa za texty, ktoré bude ministerstvo kultúry považovať za propagáciu vojny, násilia či podnecovanie rasovej nenávisti. Chce ho však presadiť priamo do trestného zákona.
Medzinárodné inštitúcie aj vydavatelia návrh považovali za obmedzovanie slobody tlače. Podmanický navrhol aj limit na pokuty pre vydavateľov, ak neuverejnia opravu na 50 až 150tisíc korún. „Týmito mantinelmi chceme predísť obavám z ohrozenia slobody tlače, že by mohol súd dať niekoľkomiliónové sankcie,“ povedal.
Zmeny navrhol po štvrtkovej koaličnej rade, kde premiér Robert Fico zo Smeru povedal, že prijatý bude silný tlačový zákon, ktorý vyhovie predstavám vládnej koalície a zároveň splní medzinárodné kritériá.
So zmenami súhlasí aj predkladateľ zákona, minister kultúry Marek Maďarič, pozmeňujúce návrhy s ním poslanci vládnej koalície konzultovali .
Kritici: Nestačí to
Kritici zákona – vydavatelia, zástupcovia opozície či analytik Memo 98 Rasťo Kužel – zmeny privítali, no tvrdia, že sú nedostatočné.
„Je to len drobná úprava, ktorá nerieši to zásadné, právo na odpoveď,“ povedal predseda Združenia vydavateľov periodickej tlače Miloš Nemeček. Prekáža mu, že v zákone zostáva sporná definícia práva na opravu aj práva na odpoveď. „V práve na odpoveď nie je nič povedané o nepravdivosti či skresľujúcej pravde. Na odpoveď stačí subjektívny pocit, že sa to dotýka mojej cti či dobrého mena, a môžem podľa tohto zákona reagovať na čokoľvek.“
„Právo na odpoveď je definované vágne a dá sa zneužiť, pretože nie je pri tomto požiadavka, aby išlo o pravdu skresľujúce alebo nepravdivé tvrdenie. Stačí, ak to je skutkové tvrdenie, ktoré sa dotýka cti,“ povedal Kužel, ktorý navrhuje právo na opravu a odpoveď zlúčiť do jedného inštitútu, ako je to v Česku.
Koalícia: Už ani o krok
„Je to do určitej miery krok vpred, ale nie je to to, čo sme si predstavovali,“ hovorí poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý. Prekáža mu, že do návrhu nezapracovali všetky pripomienky medzinárodných inštitúcií, vydavateľov a opozície.
Koalícia si neosvojila ani výhrady legislatívneho odboru kancelárie Národnej rady, ktorá to, že po oprave a odpovedi nemôže vydavateľ uverejniť žiadny ďalší súvisiaci text obsahujúci hodnotiaci úsudok, považuje za neprimerané obmedzenie práva na slobodu prejavu a práva na informácie.
Opozícia podmienila zmenou návrhu svoje hlasovanie o Lisabonskej zmluve. Sama dá pozmeňujúce návrhy.
Koalícia však podľa informácií SME už ustupovať nechce. „Už nie je ďalej priestor na ustupovanie, ak nechceme úplne pozmeniť filozofiu tlačového zákona,“ povedal Podmanický, podľa ktorého je už zákon dobrý.
Poslanec Smeru Dušan Jarjabek povedal, že opozícia nemá kam ustúpiť a za zákon zahlasuje, hoci je nespokojná, aby mohla hlasovať aj za Lisabonskú zmluvu.
Z návrhu Podmanického
vypustenie ods. 1 z § 6, ktorý umožňoval ministerstvu kultúry pokutovať vydavateľov za informácie, ktoré by mohli propagovať vojnu, násilie, užívanie omamných látok alebo podnecujú nenávisť na základe rasy, pohlavia, národnosti, náboženstva a politického zmýšľania.
neohraničenú primeranú peňažnú náhradu za neuverejnenie opravy, odpovede či dodatočného oznámenie ohraničuje od 50 do 150tisíc korún.