Čínsky premiér obvinil dalajlámu, že vyprovokoval protesty v Lhase. Vodca Tibetu tooznačil za absurdné a vyzval, na koniec násilia.
LHASA, BRATISLAVA. Čína dala jasne najavo, že akékoľvek prejavy tibetskej nespokojnosti nebude trpieť. Čínski vojaci aj včera prečesávali Lhasu a zatýkali tých, ktorí sa zapojili do násilných protestov.
Z mesta odviedli už tisíc Tibeťanov. Zatiaľ nie je známe, v ktorej väznici ich držia. Aj keď má armáda Lhasu pod kontrolou, násilnosti sa rozšírili do priľahlých provincií, kde etnickí Tibeťania protestovali proti vojenskému zásahu.
Peking obviňuje dalajlámu
Čínsky premiér Wen Ťiapao obvinil tibetského vodcu v indickom exile, že celú rebéliu inicioval ako sabotáž letných olympijských hier.
Dalajláma, ktorý požaduje vyšetrenie postupu armády v Lhase, včera povedal, že je ochotný odstúpiť z postu šéfa exilovej vlády, ak budú obe strany pokračovať v násilí. Znovu zopakoval, že sa neusiluje o nezávislosť a že chce, aby Tibeťania a Číňania mohli žiť pokojne bok po boku. Čínska vláda si myslí, že vyšetrovať by mali naopak dalajlámu. Ten včera pozval do Dharamsáli v Indii čínskych úradníkov. „Vyšetrujte. Ste tu vítaní,“ citoval dalajlámu britský denník Times.
Peking trvá na tom, že pri násilnostiach v Tibete prišlo o život len 13 ľudí. Exilová vláda hovorí takmer o stovke obetí.
Taiwan odsúdil násilie
Čínske médiá sa po dňoch ignorácie a zľahčovania situácie v Tibete rozhodli odvysielať hodinové záznamy z protestov v Lhase. Zamestnanci štátnej televízie mali príkaz odvysielať len zábery, na ktorých boli zranení etnickí Číňania a horeli čínske obchody. „Zábery sú určite autentické, ale vytrhnuté z kontextu,“ citoval denník Guardian bývalého novinára agentúry Nová Čína Chrisa O'Briena.
Tibet začína hýbať aj politikou na Taiwane. Štyri dni pred prezidentskými voľbami kandidát strany Kuomintang Ma Ying-jeou vyhlásil, že ak vyhrá a Čína neustúpi od násilia, delegáciu ostrova nepustí na olympijské hry.
Dalajláma je podľa mladých mierny
Mal len niečo cez dvadsať rokov, keď musel pešo ujsť cez hory z Tibetu do Indie. Budúcnosť jeho krajiny nevyzerala najlepšie. Čakala ho úloha ochrancu Tibetu a jeho tradícií pred čínskou kultúrnou inváziou. Roky v exile, kam ho nasledovali desaťtisíce Tibeťanov, z neho urobili jedného z najznámejších duchovných lídrov na svete. Napriek tomu, že odmieta násilné riešenie tibetskej otázky, Peking ho označuje za separatistu.
Mladí sú radikálnejší
Dalajláma je v prvom rade budhistický mních. Propaguje trpezlivosť a dialóg. Ibaže ten prerušili Číňania už pred pätnástimi rokmi. Najmä mladá generácia Tibeťanov v exile žiada zmenu. „Strednou cestou sa vydávame už dvadsať rokov a k ničomu to neviedlo,“ citoval Reuters Tsewanga Rigzina, predsedu Tibetského mládežníckeho kongresu.
Mladí nesúhlasia ani s dalajlámovou podporou čínskej olympiády. Podľa nich dozrel čas konať. Dalajláma však tvrdí, že ak sa Tibet rozhodne pre násilie, odstúpi.
Aký bude nový dalajláma?
Tibetský líder už vlani povedal, že ak zomrie v exile, jeho nasledovníka vyberú mimo Tibetu. Dokonca je pripravený porušiť stáročnú tradíciu a vymenovať nástupcu ešte za svojho života. Napríklad hlasovaním, a mohla by to byť podľa neho aj žena.
Tibeťania sa obávajú, čo bude po jeho smrti. Ak nového dalajlámu vyberie komunistická Čína, ktorá si nárokuje právo rozhodovať o jeho inkarnácii, Tibet ho neuzná. Pročínsky dalajláma by určite viedol k vzbure Tibeťanov. (toh)
14. dalajláma
Narodil sa 6. júla 1935 ako Tenzin Gyatso v Tibete.
Mnísi ho našli ako dvojročného a uznali ho za reinkarnáciu dalajlámu.
Z Tibetu musel ujsť v roku 1959 po protičínskom povstaní.
V roku 1989 dostal Nobelovu cenu za mier.