BRATISLAVA. Generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Ivan Bernátek včera opäť obhajoval svoje presvedčenie, že druhý pilier je nevýhodný pre dve tretiny z viac ako 1,5 milióna sporiteľov.
Keď sme sa ho opýtali, z akých faktov vychádza, povedal, že sa opiera o vyjadrenie predstaviteľa Svetovej banky: „Vychádzam zo slov Hermana von Gersdorfa, ktorý bol riaditeľom skupiny, ktorá riadila projekt Svetovej banky pre Slovensko. Z jeho slov vyplýva, že pre 300 až 450tisíc ľudí je druhý pilier možný.“
Podľa našich zistení cez zastúpenie Svetovej banky na Slovensku von Gersdorf povedal niečo celkom iné. Číslom 300 až 450tisíc sporiteľov mal na mysli predpokladaný počet ľudí, ktorí vstúpia do druhého piliera. Teda nie počet ľudí, pre ktorých je druhý pilier výhodný.
O Ficovej analýze na Úrade vlády nič nevedia
Nejasnosti visia aj nad faktami, z ktorých čerpal premiér Fico. Pred mesiacom povedal, že druhý pilier je výhodný len pre tých, ktorí zarábajú minimálne 29tisíc a budú si sporiť na dôchodok aspoň 25-30 rokov. Týmito informáciami „tromfol“ Bernátka. To by totiž znamenalo, že druhý pilier je nevýhodný pre viac ako milión sporiteľov.
Premiér podľa svojich slov sa opieral o analýzu, ktorú pripravili jeho poradcovia. „Predseda vlády má zbor poradcov a ten zbor poradcov mi pripravuje mimoriadne kvalitné podklady, ktoré používame na rokovaniach vlády. Je to interná analýza, z ktorej vystupujem a ktorú používam,“ povedal premiér v Slovenskom rozhlase koncom februára.
Denník SME následne požiadal o sprístupnenie tejto analýzy podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Úrad vlády našej žiadosti nevyhovel:
„Úrad vlády nemá k dispozícii informácie a ani nemá vedomosť o tom, kde možno tieto informácie získať.“
Oslovili sme priamo aj hovorkyňu premiéra Silviu Glendovú. Tá sľúbila, že sa spýta premiéra na spomínanú analýzu. Včera poobede už telefón nedvíhala a ani nereagovala na naše esemesky.
Druhý pilier sa nestenčuje
Sporitelia zatiaľ nereagujú na vyjadrenia predstaviteľov štátnej moci masovým opúšťaním druhého piliera.
Podľa informácií Sociálnej poisťovne druhý pilier od začiatku roka k včerajšiemu dňu opustilo 12 379 sporiteľov. To znamená, že z celkového počtu 1,5 milióna sporiteľov zatiaľ nevystúpilo ani percento.
Keďže je druhý pilier od začiatku roka otvorený oboma smermi, možnosť sporiť si na dôchodok využilo 4849 poistencov.
Šéf Sociálnej poisťovne Bernátek upozornil včera na to, že niektoré dôchodkové správcovské spoločnosti vo svojich informačných letákoch zavádzajú, keď navodzujú dojem, že ľudia po presune peňazí z druhého do prvého piliera budú mať nižšie dôchodky, lebo tri percentá z prevádzaných úspor si poisťovňa strhne na svoju správu.
Informáciu o 3percentnej zrážke má vo svojej brožúre dôchodková správcovská spoločnosť Allianz: „Pri prevode peňazí z DSS-ky si Sociálna poisťovňa stiahne tri percentá z prevádzaných peňazí do svojho správneho fondu.“
Podľa dnes platného zákona o sociálnom poistení výška poplatku na správu poisťovne nemá vplyv na výšku dôchodku z prvého piliera. Výška nákladov na správu poisťovne však môže ovplyvniť jej celkovú finančnú kondíciu.