S manželom sme v roku 2007 dosiahli okrem príjmov zo závislej činnosti aj príjem z predaja bytu, ktorý sme mali v bezpodielovom vlastníctve. Nesplnili sme pritom zákonnú podmienku vlastníctva ani trvalého pobytu a musíme podať daňové priznanie. Je potrebné, aby sme daňové priznanie podali obaja alebo môže daňové priznanie podať len jeden z nás?
„Podľa paragrafu 4, odsek 8 zákona o dani z príjmov príjmy z predaja nehnuteľnosti, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak.
V tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov. Môžu sa však dohodnúť aj tak, že príjmy bude zdaňovať len manžel alebo manželka. Ak sa manželia dohodnú, daňové priznanie môže podať len jeden z nich.“
V minulom roku som predal nehnuteľnosť, ktorú som zdedil po otcovi v roku 2005. Je tento príjem oslobodený od dane z príjmov? Som povinný ho uviesť v daňovom priznaní?
„Ak daňovník v roku 2007 predal nehnuteľnosť, ktorú nadobudol dedením v priamom rade (po otcovi) v roku 2005, príjem z predaja nehnuteľnosti je od dane oslobodený. A to v prípade, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (otca) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku.
Keď daňovník predá nehnuteľnosť, ktorú nadobudne dedením v priamom rade, do lehoty vlastníctva sa započítava aj lehota, počas ktorej mal nehnuteľnosť vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve poručiteľ, teda v tomto prípade otec.
Ak je pri predaji zdedenej nehnuteľnosti táto podmienka splnená, daňovník nie je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov, pretože príjem oslobodený od dane sa neuvádza v daňovom priznaní.“
Autor: Zdroj: Daňové riaditeľstvo