behli ostatné krajiny. A zdrvujúca domáca kritika pred voľbami v roku 2006 a po nich zas vyvolala dojem, že náš daňový systém dáva nespravodlivé výhody jednostranne len v prospech podnikateľov.
Ešte v novembri minulého roku bola zverejnená porovnávacia štúdia Svetovej banky, ktorej sa v našich médiách, bohužiaľ, dostalo nezaslúžene malej pozornosti. Nášmu daňovému systému nastavila kruté, ale pravdivé zrkadlo, keď zo 178 hodnotených krajín sa Slovensko umiestnilo celkovo na katastrofálnom 122. mieste.
A čo rozhodlo o tom, že sme skončili hlboko v poli porazených? Po prvé, firma na Slovensku v porovnaní s podobnými firmami v iných krajinách platí také vysoké dane a odvody, že nás to v tomto ukazovateli zaradilo až na 129. miesto. Po druhé, daňová agenda jej zaberie až 344 hodín, čo stačilo len na 121. miesto. A po tretie, počet platieb, ktorými si firma musí plniť svoje daňové a odvodové povinnosti, je 31, čo nás „vynieslo“ na 83. priečku.
Ministerstvo financií sa nedávno obrátilo na podnikateľské organizácie s ponukou, aby do konca marca predkladali návrhy na zlepšenie daňového systému. Je potrebné dúfať, že nejde len o formálnu snahu. Ak to ministerstvo myslí naozaj vážne, potom musí z nepríjemného porovnania Svetovej banky vyvodiť ponaučenie a začať urýchlene realizovať tieto zásadné kroky: konečne sa vymaniť z rezortizmu ministerstiev financií a práce pri daniach a odvodoch a brať ich ako jeden celok, znížiť celkové daňové a odvodové zaťaženie, zjednotiť a zjednodušiť výber daní a odvodov.
Autor: Ján Oravec, Združenie podnikateľov Slovenska