BRATISLAVA. Kancelária Národnej rady, za ktorú zodpovedá predseda parlamentu Pavol Paška, sa rozhodla vstúpiť do zákona potom, ako zákon schválili poslanci a podpísal ho už aj prezident. Chcú tým zabrániť, aby sa takzvaný zástrčkový zákon dal obchádzať už od začiatku.
Paškovi úradníci začali konať po tom, čo ich na chyby spojené so zákonom o koncesionárskych poplatkoch upozornil denník SME.
Podobný prípad sa stal pred časom, keď chcela Kancelária národnej rady upraviť novelu zákona o sociálnom poistení, ktorú skomplikovalo chaotické hlasovanie o pozmeňujúcom návrhu Ivety Radičovej (SDKÚ).
Zákony už podpísal prezident
Pri poslednom rokovaní parlamentu sa pri dvoch rôznych príležitostiach novelizovalo rovnaké ustanovenie zákona o energetike. Poslanci najprv schválili novelu zákona o energetike, v ktorej pribudlo aj ustanovenie § 27 s odsekom 5 a 6. Pričom odsek 5 so znením, ktoré s poplatkami za televíziu a rozhlas nesúvisí, hovorí o predaji elektriny v aukciách.
Deň na to poslanci schválili nový koncesionársky zákon a pri tej príležitosti vstúpili znova aj do zákona o energetike. Paragraf 27 znova doplnili opäť o odsek 5. A tak odsek 5 akoby mal až dve znenia. To druhé nehovorí o predaji elektriny, ale o tom, že „dodávateľ elektriny je povinný viesť evidenciu koncových odberateľov elektriny“.
Obe úpravy už prezident podpísal a obe majú stanovenú rovnakú platnosť - od 1. apríla 2008. Nový koncesionársky zákon a teda aj zmena zákona o energetike s ním súvisiaca už aj vyšla v Zbierke zákonov.
Právnici navrhujú novelu
Podľa ústavného právnika Radoslava Procházku aj bývalého ministra spravodlivosti Daniela Lipšica (KDH) platiť by mala posledná právna úprava, ktorá vyjde v Zbierke zákonov, teda text o aukciách s elektrinou, nie o zoznamoch majiteľov zástrčiek na elektrinu.
Jednoducho povedané: text, ktorý vyjde v zbierke neskôr prepíše text, ktorý bol publikovaný skôr.
Jediný spôsob, ako dostať do právneho poriadku aj povinnosť distribútorov elektriny viesť zoznamy majiteľov zástrčiek, je novelizovať zákon. „Je to síce formálna legislatívna chyba, no malo by sa to riešiť novelou,“ povedala právnička Slavomíra Salajová.
Legislatívny odbor Kancelárie Národnej rady vidí problém jednoduchšie. Pasáž zákona o energetike, ktorá ešte nestihla vyjsť v zbierke, chcú jednoducho prečíslovať, aby neprepísali odsek o evidencii platiteľov za elektrinu. Parlamentní právnici sa domnievajú, že na to majú právo, lebo by šlo „o zmeny, ktoré si neodporujú a ani sa nevylučujú“.
Na zákony sú tu poslanci
„Kancelária Národnej rady by nemala zasahovať do textu prijatého zákonodarným zborom,“ povedal Jozef Vozár, zástupca riaditeľa Ústavu štátu a práva SAV. „Kancelária Národnej rady nemá takúto právomoc,“ opakuje aj Lipšic. Vysvetľuje, že po podpísaní zákona prezidentom sa podľa jeho slov síce robí korektúra, no „týka sa výlučne a len gramatických chýb“.
Podľa právničky Salajovej chybu mali ustrážiť hlavne predkladatelia zákona – ministerstvo hospodárstva a kultúry – a to v procese schvaľovania, prípadne to mohol ešte vetovať prezident.
Ministerstvo hospodárstva, ktoré predložilo novelu zákona o energetike, vo vzniknutej situácii problém nevidí.
„Ide o dve rozdielne znenia dvoch rozdielnych vecí, ktoré sa navzájom nevylučujú, neprekrývajú a ani spolu nesúvisia,“ povedal hovorca ministerstva Branislav Zvara.
Podľa neho stačí, keď sa v konečnom znení pridá odsek 7 a do zákona sa tak vojde všetko, čo tam poslanci chceli dať. Na otázku, kto túto zmenu urobí, neodpovedal.
„Primárne by tento rozpor mali riešiť legislatívci NR SR, pričom rezort kultúry je s nimi pripravený spolupracovať,“ povedal hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár.
Poplatky sa budú vyberať napriek chybe
BRATISLAVA. Slovenská televízia a Slovenský rozhlas od 1. apríla spúšťajú nový výber poplatkov, hoci hrozí, že zo zákona vypadne odsek o tom, že dodávateľ elektriny je povinný viesť evidenciu koncových odberateľov elektriny na potreby výberu nových poplatkov.
Ak by prepísaním zmizla táto povinnosť zo zákona, podľa právničky Slavomíry Salajovej by výber poplatkov mohol byť spochybniteľný.
Podľa ekonomickej riaditeľky SRo Daniely Vašinovej spustenie nového výberu poplatkov nie je ohrozené, pretože v prvej fáze sa použije evidencia doterajšieho vyberateľa. „Evidenciu od dodávateľov elektriny bude vyberateľ potrebovať na účely kontroly platenia – v časovom horizonte dvoch až troch mesiacov, čo je priestor na to, aby zákonodarcovia svoju chybu napravili,“ povedala Vašinová.
Podľa ministerstva kultúry vzniknutá situácia nedáva dôvod na posunutie účinnosti koncesionárskeho zákona.
(hr)