LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Výstavu kraslíc takmer od tridsiatich krasličiarov z celého Slovenska usporiadal už štvrtýkrát Dalibor Novotný. V Dalovej Galérii na skale v Kráľovej Lehote po prvý raz vystavuje i on, a to kraslice zdobené semenami.
„Prvé kraslice som robil podľa vzoru Jarmily Fujákovej z Kysúc. Poslala mi dve svoje na Vianoce. Zapáčili sa mi, a keďže pre zdravotné problémy trávim veľa času doma, dal som sa nimi inšpirovať,“ ukázal na tanier plný kraslíc Dalibor Novotný. Pýtal si od pôvodnej autorky povolenie a začal zdobiť vtáčím zobom. Ako Popoluška preberal semená, každé chytil do ruky a nalepil na vyfúknuté vajce. Výzdoba jedného trvá osem hodín. Dalibor vyrába jednu kraslicu niekoľko dní. Už nepoužíva len vtáčí zob, ale aj semená kvetov, kalerábu, žeruchy, horčice, repky, lesklice, ľanu, maku. Nakupuje ich podľa farby a tvarov.
O netradične zdobené kraslice je veľký záujem. Hoci techniku ich výroby ovláda Dalibor len necelé tri mesiace, pozvali ho na predvádzacie akcie do Národopisného múzea i do Domu sociálnych služieb v Liptovskom Hrádku. Kraslice poslal aj do súťaže.
„Zdobenie je veľmi náročné na trpezlivosť. O nej i o semenách po celom byte by vedela rozprávať moja manželka,“ hovorí Novotný. „Spočiatku som si nakúpil aj rôzne lepidlá a pinzety. Semená som nanášal ihlou, špáradlom namočeným do vody, z dreva som si vyrobil špeciálnu paletu na semená, lepidlo i na rozrobenú kraslicu. Vzory si vymýšľam sám, najčastejšie sú to geometrické tvary, ale aj kvety. Farebná škála je niekedy široká. Chcem však ostať len pri štyroch farbách.“
Dalibor Novotný je autorom veľkých drevených sôch v Galérii na skale v Kráľovej Lehote. Keďže ho zdravie prinútilo zmeniť štýl života, v súčasnosti nachádza v krasliciach novú náplň i nové inšpirácie.
Autor: Dagmar Poliaková