Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
ĽUDIA ŠTÁTNEHO TAJOMNÍKA A POLITIKA SMERU MARTINA GLVÁČA SA DOSTALI LACNO K PÔDE ZA STOVKY MILIÓNOV KORÚN

Firma blízka Smeru zarobila na reštitúcii

Firma blízka Smeru získala rozsiahle parcely neďaleko Bratislavy rovnakým spôsobom ako Mečiarovi ľudia pri Veľkom Slavkove.S jediným rozdielom – smerácka firma už môžena pozemkoch stavať.

Martin Glváč je štátnym tajomníkom ministerstva výstavbyMartin Glváč je štátnym tajomníkom ministerstva výstavby (Zdroj: SITA)

Firma blízka Smeru získala rozsiahle parcely neďaleko Bratislavy rovnakým spôsobom ako Mečiarovi ľudia pri Veľkom Slavkove. S jediným rozdielom – smerácka firma už môžena pozemkoch stavať.

BRATISLAVA. S pôdou z reštitúcií sa vo veľkom obchodovalo aj za bývalej Dzurindovej vlády. Podľa zistení SME sa dostala v roku 2004 k lukratívnym pozemkom na Čiernej Vode aj spoločnosť LM-Real, ktorú vlastnia Ľubomír Múčka a Soňa Chanečková.

Firma sídli v rovnakých priestoroch ako strana Smer. Múčka pracoval pre štátneho tajomníka ministerstva výstavby a bratislavského predsedu Smeru Martina Glváča. Chanečková je Glváčovou priateľkou a asistentkou poslanca Smeru Jána Čecha.

Pôdu, ktorej cena sa môže po zavedení inžinierských sietí vyšplhať až na 500 miliónov korún, kúpila firma LM-Real a Múčkov obchodný partner Ivo Podberský za 1,4 milióna korún. Pozemky boli medzičasom zahrnuté do zmeny územného plánu, ktorá počíta v spomínanej lokalite s bytovou výstavbou.

Firma LM-Real si dala vypracovať aj investičný zámer, v ktorom predpokladá, že príjmy z predaja nehnuteľností dosiahnu úroveň jednej miliardy korún.

11 korún za meter

Jaroslav a Dalibor Štih mali nárok na pozemky v Plaveckom Podhradí. Namiesto toho im Slovenský pozemkový fond v polovici decembra 2003 pridelil viac ako 140-tisíc štvorcových metrov pôdy na Čiernej Vode. Šéfom fondu bol vtedy František Hideghéty, minis­trom pôdohospodárstva Zsolt Simon (obaja SMK).

Štihovci v priebehu roku 2004 väčšiu časť reštituovaných pozemkov (127-tisíc štvorcových metrov) predali – polovicu kúpila spoločnosť LM-Real, druhú podnikateľ Ivo Podberský. Cena: spomínaných 1,4 milióna korún, čo je približne 11 korún za štvorcový meter.

V roku 2005 zmenila obec Chorvátsky Grob, kam patrí aj Čierna Voda, územný plán s tým, že na pozemkoch sa môže stavať. „Už v roku 2004 sme počítali s tým, že toto územie sa bude ďalej rozvíjať,“ hovorí Peter Hoblík zo stavebného oddelenia v Chorvátskom Grobe. „V rokoch 2005 a 2006 sme s ľuďmi z firmy LM-Real viackrát rokovali o rozvoji infraštruktúry. Prejavili záujem o realizáciu týchto území.“

V roku 2006 si dala spoločnosť LM-Real vypracovať investičný zámer, ktorý počíta s výstavbou 100 rodinných, 31 radových a 10 bytových domov. „Realizácia projektu je plánovaná do konca roku 2009,“ píše sa v zámere.

Niečo za niečo

Pozoruhodný je aj spôsob, akým došlo k predaju pozemkov na Čiernej Vode. Reštituenta Jaroslava Štiha kontaktovala advokátka Michaela Töröková, ktorú predtým nepoznal, a ponúkla sa, že mu pomôže s urýchlením reštitúcie. S tým, že keď mu fond vyhovie, dostane za následný predaj pozemkov dvojnásobok sumy, na ktorú mal pôvodne nárok.

Podľa informácií SME stanovili úrady cenu reštituovaných pozemkov na 750-tisíc korún. Keďže Štihovci s podmienkami predaja súhlasili, o niekoľko mesiacov im prišlo na účet 1,4 milióna korún. O firme LM-Real ani podnikateľovi Podberskom dovtedy nepočuli.

Advokátka Töröková sedí v priestoroch spoločnosti RHK Real. Na rovnakej adrese sídli aj advokátska kancelária Martina Glváča, v ktorej bola do konca marca 2005 aj manželka predsedu vlády Svetlana Ficová. V tej istej kancelárii sedí aj Lívia Krnčoková, ktorá figuruje s Törökovou v orgánoch firmy Bratislavská Aréna. Spoločnosť sídli v rovnakých priestoroch ako strana Smer, tú istú adresu si uvádza aj Törökovej firma Asim.

Törökovú sme navštívili v sídle spoločnosti RHK Real. Jej asistentka nás najskôr požiadala, aby sme chvíľu počkali. Keď sme jej povedali, o čo ide, oznámila nám, že advokátka nemá na nás čas. V telefonickom rozhovore nám neskôr Töröková odporučila, aby sme jej poslali otázky mailom. Keď sme to urobili, odkázala nám, že je viazaná mlčanlivosťou.

Bobrík mlčanlivosti

Zhovorčivejšia nebola ani Glváčova priateľka Soňa Chanečková, spolumajiteľka firmy LM-Real. „Viem o tých pozemkoch, ale v tom čase som ešte vo firme nepôsobila, takže sa s vami nemám o čom baviť.“ Na pripomienku, že v čase jej vstupu do firmy bol vypracovaný investičný zámer, ktorý počíta na Čiernej Vode s rozsiahlou bytovou výstavbou, Chanečková reagovala: „Áno, ale o toto sa ja nestarám.“

Chanečková dokonca tvrdí, že hoci je jedným z dvoch spoluvlastníkov firmy, nemá informácie o tom, ako naložia s pozemkami na Čiernej Vode – či ich predajú, alebo budú na nich stavať. „Obráťte sa na druhého konateľa firmy Ľubomíra Múčku. Dovidenia.“

Múčka najskôr priznal, že má s Glváčom dodnes „veľmi dobré vzťahy“, žiadosť o osobné stretnutie však odmietol. „Pošlite mi otázky mailom.“ Po niekoľkých dňoch nám oznámil: „Napriek tomu, že nie som verejná osoba, odpoviem vám aspoň na tie najhlúpejšie.“ (Pozri rozhovor na 3. strane .)

Glváč: Nemám s tým nič

Glváč hovorí, že Múčka preňho pracoval „asi pred siedmimi rokmi“. „Potom som skončil s podnikaním a išiel do advokácie. Keďže tie pozemky kúpili v roku 2004, nemám s tým nič spoločné.“ Podľa obchodného registra však boli s Múčkom v dvoch firmách aj po tomto dátume. V spoločnosti Osan do októbra 2005, vo firme Jánošík do decembra 2006. Okrem toho spolu sedeli v predstavenstve spoločnosti Pozos.

Glváč tvrdí, že sa nezaujíma ani o podnikateľské aktivity svojej priateľky Sone Chanečkovej. „Ja si riešim svoje veci, ona svoje. Viem, čo robí, pokiaľ ide o oblasť, ale inak som v tomto taký voľnejší. V tom je tá veľkosť.“ Vo firme Posonium, ktorá sídli v rovnakých priestoroch ako strana Smer, je však Chanečkovej partnerom Glváčov otec Ján.

Dôchodca, ktorý chodí ráno na infúzie a popoludní do záhrady. „Áno, som dôchodca, ktorý však stále podniká. Do akej miery, to je moja vec.“ Na otázku, akým spôsobom sa dostal do firmy, v ktorej pôsobí priateľka jeho syna, reagoval Glváč starší podráždene. „Čo vás do toho? S novinármi, navyše zo SME, nebudem diskutovať.“

Podľa jeho syna, štátneho tajomníka Martina Glváča, je absurdné, keď niekto hľadá súvislosti medzi Smerom a pozemkovým fondom z čias Dzurindovej vlády. „Asi som išiel okolo Úradu vlády SR a spýtal sa Dzurindu s Bugárom, ktorý mal pod palcom pozemkový fond, či mi nedajú pozemky, na ktorých môžem zbohatnúť. Toto by mohla byť taká moja verzia.“

Biele kone

Vysvetlením by mohli byť kontakty Múčkovho obchodného partnera Iva Podberského, ktorý kúpil druhú polovicu pozemkov na Čiernej Vode. Ten je totiž v spoločnosti IVPO s Ivanom Krivosudským, ktorý bol za bývalej vlády podpredsedom predstavenstva a finančným riaditeľom Transpetrolu. Podnik vtedy ovládala SMK na čele so Štefanom Czucsom, ktorý zostal vo funkcii riaditeľa aj po voľbách 2006.

Krivosudský síce z predstavenstva Transpetrolu vypadol, dôveru nového vedenia podniku, ktorý ovládli nominanti súčasnej koalície, však celkom nestratil. Dodnes je tam finan­čným riaditeľom, pričom krátko po voľbách si vybral za svojho poradcu Juraja Širokého mladšieho – syna známeho podnikateľa a údajného mecenáša Smeru.

Krivosudského otec Ján je navyše v predstavenstve firmy Total Management s Glváčovou priateľkou Chanečkovou.

„Viem, kto to je, ale podnikateľskými aktivitami môjho otca sa nezaoberám,“ tvrdí Ivan Krivosudský, ktorý vraj nevedel, že jeho obchodný partner Podberský kúpil lukratívne pozemky na Čiernej Vode. „Nemám prehľad o tom, čo robí ako súkromná osoba.“

S Podberským sa nám spojiť nepodarilo. Na adrese firmy IVPO v staršom seneckom paneláku sme ho nezastihli, telefón nezdvíhal, nereagoval ani na esemesky.

Účelový prevod?

Podľa aktuálneho výpisu z katastra sú pozemky na Čiernej Vode stále písané na firmu LM – Real a podnikateľa Iva Podberského. Od momentu, ako sme sa začali o kauzu zaujímať, sa však začali diať zvláštne veci. Zmluvu medzi Slovenským pozemkovým fondom a reštituentmi si denník SME vyžiadal na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Fond nám ju sprístupnil 5. marca. Keď sme zistili, že parcely, ktoré vydal fond reštituentom Štihovcom, sú totožné s tými, ktoré vlastní firma LM–Real a podnikateľ Podberský, kontaktovali sme Martina Glváča, Ľubomíra Múčku aj Soňu Chanečkovú. Krátko na to sa objavila na výpise z listu vlastníctva informácia, že na spomínaných pozemkoch je „plomba o zmene práva k nehnuteľnosti“. V praxi to môže znamenať, že Glváčovi ľudia po tom, ako sa dozvedeli, že o prípad sa zaujímajú novinári, previedli pozemky na Čiernej Vode na iné osoby (firmy). Keďže kataster nevykoná takúto zmenu zo dňa na deň, aj na jeho stránke sa objaví informácia o zmene vlastníkov až neskôr. Tejto verzii napovedajú aj Múčkove slová, že síce kúpili spomínané pozemky, ale ich už nevlastnia (Pozri stranu 3). Ako je to naozaj, sa nám zistiť nepodarilo, Múčka už na ďalšie otázky nereagoval.

(vag)
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 2. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 6. Pomáhajte čítaním
 7. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 8. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 9. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 10. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 1. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 2. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 3. Pomáhajte čítaním
 4. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 5. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 6. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 7. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 8. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 9. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 10. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 29 217
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 490
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 445
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 997
 5. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 856
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 706
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 997
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 816
 9. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 9 547
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 9 531
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

CYNICKÁ OBLUDA

Čistá dobrovoľnosť

Najnovším premiérovým sebaklamom je tvrdenie, že obyvatelia chudobnej Oravy prišli na testovanie dobrovoľne.

Vláda si tlieska. Testy však mnohých neodhalili, varujú experti

Falošne zdravých považuje za problém aj minister Krajčí.

Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Koronavírus: V štyroch nemocniciach Žilinského kraja sú covidové oddelenia plné (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 45 155. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 165 obetí.

Ilustračná fotografia.
Píše Martin Kugla

Akcia má význam v najviac zasiahnutých regiónoch

Niekoľko dobrých a horších správ z víkendového testovania.

Počas pilotnej fázy plošného testovania otestovali 140 945 ľudí.