V sobotu na tom istom mieste rokovalo republikové predsedníctvo HZDS. Predsednícky stôl celý čas zdobili symboly Mečiarovho vládnutia. „To je len taká recesia. Veď nech je zábava, no nie?“ hovoril Mečiar.
Prekvapenie pre šéfa pripravili jeho kolegovia. „K jednému valcu boli aj baterky. Ale zmizli. Škoda. Mohol nám tu chodiť po stole,“ usmievala sa ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová.
Kramplová a jej predchodca na poste ministra pôdohospodárstva Miroslav Jureňa priniesli väčší valec aj na tlačovú besedu.
Počas obedňajšej prestávky vo vestibule a v bare nalievali tvrdé i víno. Najmä spišská hruška, momentálne najväčší hit na východnom Slovensku, tiekla prúdom.
Členovia užšieho vedenia HZDS a ich šoféri nosili do zaparkovaných áut v igelitkách fľaše tokajského – pozornosť vinohradníkov zo slovenskej časti Tokajskej oblasti. Do Zlatej Idky prišli požiadať o zastavenie projektov, ktoré by mohli natrvalo znehodnotiť jedinečný región.
V minulosti bolo rekreačné zariadenie vyhradené len pre zamestnancov Východoslovenských železiarní. Teraz slúži verejnosti. „Prišli za mnou z HZDS, že potrebujú ubytovanie a stravu. Keď zaplatia, prečo nie?“ povedal Peter Hrinko, ktorý zariadenie kúpil. Za mečiarovských čias bol prezidentom VSŽ.
Na návrate Vladimíra Mečiara do Zlatej Idky nevidí nič zlé. „Ľudia sa radi vracajú na miesta, na ktoré majú spomienky.“
HZDS chce nižšiu DPH na potraviny
ZLATÁ IDKA. Výsledkom dôslednej politiky HZDS v rezorte pôdohospodárstva je jeho výrazné oživenie a prechod od útlmu k rozvoju. S týmto záverom predstúpili pred novinárov po sobotňajšom zasadnutí republikového predstavenstva strany v Zlatej Idke ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová a jej predchodca Miroslav Jureňa. Témou bol rozvoj poľnohospodárstva, lesného hospodárstva a vidieka.
Zníženie DPH potravín
Strana chce znížiť DPH vybraných druhov potravín z 19 na 6 percent podobne ako v Česku.
Vedú ju k tomu podľa vyjadrení funkcionárov HZDS sociálne motívy. Podľa Kramplovej treba nižšiu daň stihnúť ešte do termínu nášho vstupu do eurozóny – aby sa potraviny nestali „problémovou komoditou nedostupnou pre niektoré vrstvy“.
Ministerka hovorí, že nižšia daň by mala zabrániť očakávanému zdražovaniu potravín a v konečnom dôsledku „prispieť k boju proti chudobe“.
Na otázku SME, či už rezort rokoval s ministerstvom financií a čo by zníženie dane znamenalo pre štátny rozpočet, ministerka odpovedala: „Zatiaľ som s ministerstvom financií nerokovala. Je to veľmi dôležitá téma. Budem iniciovať takéto stretnutie.“
Ako uviedol Jureňa, rezort zatiaľ nešpecifikoval druhy potravín, ktoré by mali mať zníženú daň. Pripustil, že „to bude veľmi komplikované“.
Podľa Kramplovej bude treba doriešiť DPH aj vo vzťahu k obciam v rámci operačného programu Rozvoj vidieka. „Na budúci mesiac budeme uverejňovať výzvy a musíme povedať obciam, či bude DPH refundovaná zo štátneho rozpočtu, alebo nie. Malé obce s malými rozpočtami nemajú na to, aby vstúpili do projektov.“
Ministerstvo financií je proti
Ministerstvo financií nepripravuje žiadne zmeny na znižovanie DPH na vybrané potraviny. „Návrh ministerky Kramplovej nevnímame pozitívne,“ povedal štátny tajomník ministerstva financií František Palko. Znížená daň by totiž podľa neho predstavovala jednoznačný výpadok z rozpočtu. „Výšku výpadku momentálne neviem odhadnúť, keďže som zatiaľ nevidel návrh,“ povedal Palko.
Analytik Tatra banky Juraj Valachy odhaduje, že ak by znížená daň bola zavedená paušálne na všetky potraviny, v rozpočte by mohlo chýbať aj viac ako 10 miliárd korún. Zníženú DPH na všetky potraviny považuje za nereálnu. Valachy zároveň nevidí súvis nižšej DPH a naším prijatím eura. „Prijatie eura by nemalo zvýšiť ceny potravín,“ povedal.
Zároveň podľa Valachyho vôbec nie je isté, či by sa nižšia DPH premietla aj do cien potravín. „Ak vláda chce chrániť pred vysokými cenami len niektoré skupiny obyvateľstva mala by to robiť adresnejšie napríklad prostredníctvom dávok,“ povedal Valachy.
Ministerstvo financií si zároveň podľa hlavného analytika Volksbank Vladimíra Vaňa uvedomuje plnenie znižovania deficitov. „Z výhľadov na roky 2009 až 2011 vyplýva, že ministerstvo znižovanie myslí vážne. Preto nemám obavy z takýchto návrhov,“ povedal Vaňo.
Vaňo si teda myslí, že ak by aj návrh prešiel, nevyhnutne by ho museli sprevádzať opatrenia na znižovanie výdavkov.
Súčasná vláda už znižovala DPH na lieky, zdravotné pomôcky a knihy. „Potraviny sú iný prípad ako lieky, ktorých ceny môžeme regulovať,“ povedal Palko.
Mikuláš Jesenský, Viera Fidlušová
Kritizovali predchodcov a pýtali viac
Ministerka Zdenka Kramplová cez víkend tvrdo kritizovala Dzurindovu vládu, ktorá podľa nej spôsobila výrazný úpadok poľnohospodárstva.
Za posledných osem rokov sa mal agrárny priemysel dostať do „hlbokej recesie“. Príčinu vidí v nedostatočných platbách a v minimálnej štátnej pomoci. „Najhoršie je, že sa dostalo na okraj spoločnosti ako rezort, ktorý vraj nemá perspektívu.“
HZDS sa podarilo podľa ministerky nepriaznivý vývoj zvrátiť najmä zvýšením platieb na maximálne možnú výšku. Aj pri príprave rozpočtu na budúci rok bude strana trvať na dostatočnom finančnom krytí potrieb rezortu, aby systém a výška priamych platieb poľnohospodárom sa postupne vyrovnal so starými členskými štátmi Európskej únie.
„Dnes žiadame od našich poľnohospodárov, aby boli konkurencieschopní. Ale nie je to možné v podmienkach, ktoré sú momentálne na Slovensku,“ povedala Kramplová.
(sen)