Hokejisti si už peniaze vypýtali

Štát chce dať hokejistom peniaze. Ale nie na ruku, na hocičo a bez záruky.

Exminister školstva za SNS Ján Mikolaj.Exminister školstva za SNS Ján Mikolaj. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Hokejisti už oficiálne požiadali štát o peniaze na nový štadión. Potvrdil to včera minister školstva Ján Mikolaj. Rokovania však stále nie sú ukončené.

Keď chcú športovci postaviť štadión, majú štyri možnosti, ako to zaplatia. Môžu si ho postaviť za vlastné. To by bolo možné, keby mali peniaze. Mohlo by ho postaviť mesto. To však záujem nemá. Zväz by mohol nájsť súkromného investora. Lenže, ako tvrdí, taký sa nenašiel. Zostáva už len štát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedinou možnosťou, akú štát pripúšťa pri investovaní do štadióna, je uhrádzať splátky staviteľovi a prevádzkovateľovi štadióna v takzvanom PPP projekte. Aj to má však striktné pravidlá stanovené zákonom o verejnom obstarávaní.

SkryťVypnúť reklamu

Dátum hokejových majstrovstiev sa blíži. Projektu hrozí časová tieseň. Minister škol­stva Ján Mikolaj, u ktorého boli športovci peniaze pýtať, trvá na verejnom obstarávaní všetkého, na čo prispeje štát.

Štát ako investor

Momentom žiadosti o štátne financovanie stratili podľa Mikolaja športovci právo diktovať si podmienky. „Štát sa nemôže do projektu pridať, musí ho riadiť a organizovať sám,“ hovorí minister. „Situácia, že zväz si určí podmienky, povie, čo chce, a štát to zaplatí, je neprípustná.“

Štát by sa podľa neho mal stať investorom a riadiť tak celý výber. Zväz je len partnerom, ktorý kontroluje splnenie technických parametrov daných Medzinárodnou hokejovou federáciou.

Do výstavby vstupuje aj mesto, ktorého vkladom bude pozemok. Pozemok musí byť v súlade s požiadavkami federácie. A bez záväzkov, pripomína minister.

SkryťVypnúť reklamu

Teda pozemok, ktorý je majetkovo vyrovnaný a z jeho použitia nevyplývajú ani iné nároky pre štát. Ako sú napríklad požiadavky na výstavbu školy, tak, ako to chce mesto v prípade zbúrania terajšej školy na Kalinčiakovej ulici. „V prípade záväzkov by totiž aj na pozemok muselo byť vypísané výberové konanie,“ povedal Mikolaj. „To by znamenalo ďalšie zdržanie.“

Len v súlade so zákonom

„Ani mestu a ani zväzu nie je stále jasné, čo presne prinesie vstup štátu ako investora do projektu,“ hovorí Mikolaj. Ide hlavne o dodržanie zákona o verejnom obstarávaní. „Nesmie vzniknúť časová tieseň ani vyvolané investície,“ dodal.

Zákon o verejnom obstarávaní pritom presne definuje podmienky časovej tiesne. „Keď nie je časová tieseň vyvolaná mimoriadnou udalosťou, potom je potrebné vyhlásiť verejnú súťaž alebo užšiu súťaž,“ spresnila hovorkyňa Úradu pre verejné obstarávanie Helena Fialová. V prípade, ak je časová tieseň spôsobená verejným obstarávateľom, nie je možné použiť zrýchlené nesúťažné spôsoby výberu dodávateľa. „Majstrovstvá sveta v hokeji rozhodne nie sú dôvodom na časovú tieseň, keďže nie sú mimoriadnou udalosťou z pohľadu zákona,“ povedala hovorkyňa Úradu pre verejné obstarávanie.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvu tak ostáva len urýchliť prípravu projektu a výber návrhu. „Chceme spojiť výber koncesionára a projektu,“ povedal Mikolaj. Koncesionár je firma, ktorá by PPP štadión postavila, dohodnutý čas prevádzkovala a potom odovzdala štátu.

Štát by teda pripravil PPP projekt a súčasne by zväz v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní vypísal súťaž architektonických návrhov.


Štát ako investor do šoubiznisu

Účelnosť peňazí použitých na výstavbu nového štadióna sa podľa riaditeľa inštitútu INESS Richarda Ďuranu zmerať nedá.

„Štát nevie oceniť alternatívne náklady, a to nielen alternatívne náklady štátu, ale hlavne úžitok, ktorý by získali daňoví poplatníci, keby im štát peniaze ponechal.“

„PPP je riešením v situácii, že štát zvolí stratégiu dlhodobej nákladnej podpory dominantných športov,“ povedal Richard Ďurana za INESS.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho sa štát takto stáva investorom do zábavného priemyslu. „Veľká hala de facto predstavuje len rek­lamu športu, lákadlo na ďalšie podujatia.“

Podpora zábavného priemyslu, akým je budovanie obrovskej športovej haly, je podľa Ďuranu čisto politické rozhodnutie. Nedá sa teda hovoriť o adekvátnosti projektu.


(zz)

Goliaš: PPP neznamená, že to bude zadarmo

Analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy PETER GOLIAŠ vysvetľuje, ako by mal štát postupovať pri posudzovaní pomoci na výstavbu štadiónov.

Ako môže štát posudzovať účelnosť peňazí použitých na výstavbu hokejového a futbalového štadióna?

Najskôr treba zistiť, aké sú minimálne požiadavky na štadióny podľa medzinárodných športových federácií. Štát by mal rozhodnúť, v čom postačí štandard a v čom máme záujem vytvoriť nad­štandardné podmienky. Môže sa tak ukázať, či je potrebné stavať nové štadióny, alebo stačí rekonštruovať existujúce.

SkryťVypnúť reklamu

S akými inými alternatívami by to mal štát porovnávať?

Pri rozhodovaní o verejnom záujme treba brať do úvahy prakticky všetky väčšie projekty, ktoré štát chce financovať. V súčasnosti ide napríklad o diaľnice, jadrové elektrárne, ale aj o zvyšovanie platov v škol­stve a zdravotníctve, dotácie súkromným firmám, či vianočné dôchodky.

Čo by znamenala výstavba systémom PPP?

Je to jedno z riešení. PPP projekty sú však náročné na riadenie a na Slovensku s nimi nemáme prakticky žiadne skúsenosti. Navyše, stále je rozšírený názor, že PPP projekty umožnia obísť verejné financie. To je v prípade komerčne nevýhodných projektov omyl, náklady bude musieť skôr alebo neskôr zaplatiť štát.

Čo by mal žiadať štát od zväzov, ktoré chcú budovať štadióny?

SkryťVypnúť reklamu

Ak štát uzná verejný záujem, mal by vypísať transparentnú súťaž na stavbu a prevádzkovanie štadiónov. V nej by mal zadať jasné kritériá, ktoré má štadión spĺňať - napríklad kapacitu a dostupnosť. Rozhodujúcim kritériom by mala byť cena. S víťazom súťaže by mal štát uzavrieť dlhodobú zmluvu o využívaní štadióna.

Čo môže štát robiť v situá­cii, keď už je vlastne určené, kde štadióny budú a aké budú?

Je chyba, ak si štát nechal nadiktovať tieto podmienky. Aj o nich sa malo rozhodnúť v súťaži. Pri posudzovaní príspevku treba v každom prípade porovnať aspoň náklady na podobné stavby v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 606
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 341
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 168
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 370
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 833
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 893
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 353
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu