Štvrtok, 25. február, 2021 | Meniny má Frederik(a)KrížovkyKrížovky
NEBYŤ DVOCH CHÝB NA MOKREJ SNEHOVEJ KAŠI, SLOVENSKÁ LYŽIARKA BY VYHRALA SVOJ PRVÝ SLALOM SVETOVÉHO POHÁRA

Zuzulová bola druhá, ale už naštvaná

Sezónu ukončila najlepším výsledkom kariéry. Vo finále svetového pohára v Bormiu bola druhá, v konečnom poradí predstihla kamarátku Poutiainenovú. Veronika Zuzulová je tretia najlepšia slalomárka sveta.

Tri najlepšie slalomárky v celkovom poradí svetového pohára. Zľava druhá Rakúšanka Nicole Hospová, jej víťazná krajanka Marlies Schildová a tretia Slovenka Veronika Zuzulová.Tri najlepšie slalomárky v celkovom poradí svetového pohára. Zľava druhá Rakúšanka Nicole Hospová, jej víťazná krajanka Marlies Schildová a tretia Slovenka Veronika Zuzulová. (Zdroj: SITA)

BORMIO, BRATISLAVA. „Sedem stotín je moment, čo necvaknete ani na stopkách,“ povedala po vyprchaní prvých šťastných emócií 23­ročná zjazdárka Veronika Zuzulová.

Vyhrala Rakúšanka Marlies Schildová, ktorá zároveň potvrdila svoje prvenstvo v celkovom poradí slalomu svetového pohára. Američanke Lindsay Vonnovej stačilo 11. miesto v slalome na potvrdenie celkového triumfu v SP a zisk veľkého krištáľového glóbusu.

Predbehla Poutiainenovú

Zuzulová v celkovom poradí slalomu zo štvrtého miesta úspešne zaútočila na fínsku kamarátku Taniu Poutiainenovú a dostala sa pred ňu na tretie miesto. Najväčší úspech slovenského zjazdového lyžovania v samostatnej ére.

Hlava v dlaniach

Veronika nikdy nebola bližšie k vytúženému prvému triumfu v pretekoch svetového pohára. Po prvom kole bola piata, aj v druhom kole mala piaty najlepší čas, hoci v desaťstupňovom teple predchádzajúcich 25 pretekárok rozbilo trať. Veronika po dojazde nevyhodila ruky nad hlavu, ako má vo zvyku, zovrela si hlavu do dlaní a symbolicky si ju bila o kolená. Vyčítala si dve chyby v hornej časti. Najprv ju lavór vyhodil vysoko do vzduchu, o pár bránok ďalej sa jej v ruke nešťastne vyšmykla ľavá palica .

Vyšmykla sa jej palica

„Medzitým ma dve žŕdky buchli do hlavy. V hornej časti som skoro vyletela z trate. Snehová kaša bola mäkká, druhé kolo navyše ťažko postavené. Hádzalo ma to na päty, ale bojovala som,“ citovala Zuzulovú agentúra SITA.

„Verona bola strašne naštvaná. Keď jej došlo, aký malý kúsok ju delil od víťazstva. Určite to boli emocionálne najvypätejšie preteky v jej kariére,“ povedal pre SME šéf zjazdárskeho úseku lyžiarskeho zväzu Richard Magdolen.

Otec a tréner Timotej Zuzula bol v cieli zjazdovky Stelvio spokojný: „Sedem stotín zamrzí, ale taký je šport. Marlies už treba raz konečne poraziť. Teraz je jasné, že sa tak môže stať až v budúcej sezóne,“ citovala ho SITA.

Jubileum Schildovej

Schildová oslávila včera svoje jubilejné dvadsiate víťazstvo v pretekoch svetového pohára. V druhom kole však bola napriek Zuzulovej chybám pomalšia. „Marlies je veľmi dobré dievča a vynikajúca slalomárka. Sme športovci a vieme, o čom je šport. Len korektné víťazstvá nás tešia. Marlies dlhodobo ukazuje, že je najlepšia, nielen v Bormiu. Veronika ju musí ešte viac ponaháňať,“ dodal Zuzula.

Dnes majú ženy v Bormiu na programe obrovský slalom.

Fakty z Bormia

Svetový pohár v Bormiu - slalom: 1. Schildová (Rak.) 1:52,78 min, 2. Zuzulová (SR) +0,07, 3. Záhrobská (ČR) +0,24, 4. Hospová (Rak.) +0,30, 5. Costazzová (Tal.) +0,34, 6. Borssenová (Švéd.) +0,79.

Konečné poradie SP v slalome: 1. Schildová (Rak.) 640 bodov, 2. Hospová (Rak.) 515, 3. Zuzulová (SR) 501, 4. Poutiainenová (Fín.) 484, 5. Záhrobská (ČR) 392, 6. Borssenová (Švéd.) 343.

Celkové poradie v SP: 1. Vonnová (USA) 1367 bodov, 2. Hospová (Rak.) 1159, 3. Rieschová (Nem.) 1146, 4. Schildová (Rak.) 1080, 5. Görglová (Rak.) 1037, 6. Pärsonová (Švéd.) 973,... 14. Zuzulová (SR) 5111.


V Bormiu vládne jar, lyžiari ostávajú bokom

Prvýkrát v histórii lyžovania je finále svetového pohára sústredené do jedného dejiska. V Bormiu sú zjazdári, bežci i snoubordisti.

„Atmosféra v Bormiu je zatiaľ dosť rozpačitá. Prázdne divácke miesta na tribúnach sa snažia organizátori na poslednú chvíľu zaplátať výletmi školákov z celého okolia,“ hovorí šéf úseku slovenského zjazdového lyžovania Richard Magdolen. Experiment Medzinárodnej lyžiarskej federácie sa podľa neho rozplýva v roztrieštenosti jednotlivých dejísk.

Tri roky po vypadnutí

Bežci bojujú o body v Santa Caterine, tridsaťpäť kilometrov povyše Bormia. Pred troma rokmi tam mali v rámci majstrovstiev sveta zjazdárov svoju lokalitu ženy. Zuzulová vtedy vypadla štyri bránky pred cieľom. Zradil ju odraz predchádzajúcej žrde zásahom do päty. Veronika povedala prvé slovo po polhodinovom plači pod konštrukciou tribúny.

„Odvtedy Veronika všestranne vyzrela. Je odolnejšia predovšetkým psychicky. Pomohla nám letná príprava v Argentíne,“ povedal pred odchodom do Bormia jej otec a tréner Timotej.

Otec bol skialpinistom

Na hrebeňoch v okolí Bormia sa vo svojich študentských časoch snažil presadiť ako skial­pinista. „Za socializmu bolo mojou hlavnou motiváciou dostať sa cez šport na Západ. Žasol som nad vybavenosťou stredísk v Santa Caterine i Bormiu. Vtedy som nepomyslel, že raz sa sem vrátim ako tréner vlastnej dcéry, ktorá sa vypracuje na špičkovú pozíciu. Som na ňu pyšný.“

Už pred troma rokmi povzbudzoval Veroniku početný fanklub, včera sa do televíznych záberov dostala aj jej mama vyskakujúca od šťastia.

Schildová mala namále

Rakúšanka Marlies Schildová mala naozaj namále. Veronika išla v druhom kole najrýchlejšie. Škoda, že keby neexistuje ani v športe. Nebyť dvoch chýb, určite by sa postavila na najvyšší stupeň.

„Druhé kolo bolo nesmierne náročné. Po dojazde do cieľa som som neverila, že by som mohla vyhrať, veď mi takmer vypadla palica a na rozbitej a mäkkej trati som mala dosť problémov,“ citovala juniorskú svetovú šampiónku z roku 2002 agentúra SITA.

Zuzulovej stačilo osemdesiat bodov za druhé miesto, aby v konečnom poradí slalomu predstihla vicemajsterku sveta 2005 v tejto disciplíne Fínku Tanju Poutiainenovú a zakotvila na skvelom treťom mieste.

„Získať medailové umiestnenie v celkovom hodnotení slalomu bolo mojím predsezónnym cieľom,“ priznala Veronika, ktorá jazdí za súkromný klub Ski Zu Bratislava, ale zastrešuje ju VŠC Dukla Banská Bystrica. „Som rada, že som ho splnila. Uvidíme, aká bude príprava na nový ročník, no určite by som v nej chcela zaútočiť na malý glóbus.“

Zuzulová má za sebou životnú sezónu. Dokončila všetkých deväť slalomov a ani raz sa vo výsledkovej listine neocitla na horšej ako 10. priečke. Trikrát skončila druhá, raz tretia, štvrtá a piata, dvakrát šiesta a jedenkrát desiata.

Iba ona, Fínka Poutiainenová a Švédka Borssenová bodovali vo všetkých deviatich slalo­moch aktuálnej sezóny.

„Mám obrovskú radosť! Hoci som mala na trati v druhom kole veľké problémy, takmer som vyhrala. Z druhých miest vo Svetovom pohári si Bormio vážim azda najviac, lebo to boli najťažšie preteky z tých, v ktorých som skončila druhá.

Marlies opäť ukázala, že je vynikajúca. Ale verím, že v budúcej sezóne ju už konečne zdolám.“

Práve Marlies Schildová bola suverénne najlepšou slalomárkou sezóny. Vyhrala päťkrát. „Málokedy som sa z prvenstva tešila tak, ako v Bormiu. O svoj druhý malý glóbus som musela bojovať oveľa tvrdšie, preto je aj moja radosť z jeho zisku väčšia,“ povedala Schildová.

(ju, sita)
Veronika Zuzulová

Narodená: 15. júla 1984 v Bratislave

Klub: Ski Zu Bratislava.

Tréner: Timotej Zuzula (otec).

Lyže: Rossignol.

Viazanie: Rossignol.

Lyžiarky: Rossignol.

Záľuby: tenis, priatelia, windsurfing, nakupovanie.

Vzdelanie: stredoškolské s maturitou (športové gymnázium). V súčasnosti študuje diaľkovo na univerzite.

Vzory: Alberto Tomba a Lance Arm­strong.

Obľúbené jedlo a nápoj: cestoviny, Red Bull.

Obľúbený film a herec: Zelená míľa a Tom Hanks.

Obľúbený spevák: Craig David.

Zviera: chameleón

Farba: modrá

Tri veci na opustený ostrov: zápalky, nôž, priateľ

Kontrastné vlastnosti: veselosť – lenivosť.

Tohtoročné slalomy

Reiteralm (Rak., 10. 11. 2007) - 5. miesto

Panorama (Kan., 25. 11. 2007) - 6. miesto

Aspen (USA, 9. 12. 2007) - 6. miesto

Lienz (Rak., 29. 12. 2007) - 10. miesto

Špindlerův Mlýn (ČR, 6. 1. 2008) - 2.

Maribor (Slovin., 13. 1. 2008) - 2. miesto

Ofterschwang (Nem., 27. 1. 2008) - 4. Záhreb (Chorv., 15. 2. 2008) - 3. miesto

Bormio (14. 3. 2008) - 2. miesto

Najlepšie umiestnenia v SP


2. miesto - Špindlerův Mlýn ( 6. 1. 2008)

2. miesto - Maribor (Slovin., 13. 1. 2008)

2. miesto - Bormio (Tal, 13. 3. 2008)

3. miesto - Zwiesel (Nem., 8. 2. 2004)

3. miesto - Kranjska Gora

(Slovin., 7. 1. 2007)

3. miesto - Sierra Nevada (Šp., 25. 2. 2007)

3. miesto - Lenzerheide

(Švajč., 17. 3. 2007)

3. miesto - Záhreb (Chorv., 15. 2. 2008)

4. miesto - Santa Caterina

(Tal., 9. 1. 2005)

4. miesto - Ofterschwang

(Nem., 27. 1. 2008)

5. miesto - Val dďIsere (Fr., 21. 12. 2006)

5. miesto - Reiteralm (Rak., 10. 11. 2007)

6. miesto - Zwiesel (Nem., 11. 3. 2007)

6. miesto - Panorama (Kan., 25. 11. 2007)

6. miesto - Aspen (USA, 9. 12. 2007)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 2. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte
 3. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 4. Rodinná atmosféra na Trnavskej univerzite: Milí sú aj vrátnici
 5. Aj vám chýba voňavá a chutná káva?
 6. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 7. Ivan Krechňák: Robiť niečo, čo máš rád, je na nezaplatenie
 8. Získaj náskok pred štartom
 9. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 10. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 1. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 2. Získaj náskok pred štartom
 3. 2. ročník Social Awards Slovakia prichádza
 4. MetLife spustila online nahlasovanie poistných udalostí
 5. Minulý rok boli v priemere ukradnuté takmer tri autá denne
 6. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 7. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 8. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 9. Aj vám chýba voňavá a chutná káva?
 10. Moruša – Málo známa a predsa účinná
 1. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 18 490
 2. Ako vyzerá majetok Slovákov? Zvyšuje sa najmä z jedného dôvodu 10 500
 3. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 8 559
 4. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 6 713
 5. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 411
 6. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 6 110
 7. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 5 976
 8. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 5 664
 9. Zažite farebný Marakéš a hory Atlasu so slovenským sprievodcom 5 040
 10. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 4 546
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podpredseda strany Smer Robert Kaliňák

Bývalý policajný prezident je obvinený zo založenia zločineckej skupiny.

2 h

O čom je debata o ruskej vakcíne.

60m
Peter Schutz

Odsunutie ľudí nad 65 rokov ku koncu hovorí, že očkovanie úmrtia nezníži.

6 h