Čína tvrdo potlačila tibetské protesty. Zatvorila tri kláštory, uzavrela mesto a podľa svedkov zomreli najmenej dvaja ľudia.
LHASA, BRATISLAVA. Čína včera na protestujúcich Tibeťanov vytiahla zbrane. V tibetskej metropole Lhasa na juhozápade krajiny pri potýčkach s políciou údajne zahynuli najmenej dvaja ľudia, armáda zatvorila mesto a vydala zákaz vychádzania.
Peking vystrašili tibetskí mnísi, ktorí Číne pripravili najväčšie protesty za posledných dvadsať rokov. Informácie z Lhasy boli počas celého dňa nejasné, svetové médiá vychádzali najmä z výpovedí očitých svedkov. Na protestujúcich Tibeťanov v Lhase podľa Rádia Slobodná Ázia Číňania strieľali.
Rádio dotujú Američania a ako jedno z mála médií má do mesta prístup. Čínska armáda uzavrela tiež príjazdové cesty do Lhasy. „V meste je zákaz vychádzania a policajné jednotky zablokovali centrum,“ povedal agentúre AP jeden svedok, ktorý si pre svoju bezpečnosť neželal byť menovaný.
Tibet volá po nezávislosti
Protestujúci dav, ku ktorému sa okrem mníchov pridali aj bežní Tibeťania, na niekoľkých miestach zapaľoval obchody a policajné autá a heslami vyzýval na nezávislosť Tibetu. Čína tiež vo štvrtok zatvorila tri lhaské kláštory. Niekoľko mníchov na to odpovedalo hladovkou, dvaja sa pokúsili o samovraždu. Američania včera vyzvali Čínu, aby bola k demonštrantom zdržanlivá.
Tibetské protesty trvajú od pondelka, keď si Tibeťania pripomenuli 49. výročie krvavo potlačenej vzbury.
Olympiáda ako šanca
Blížiaca sa olympiáda, keď budú všetky oči sveta uprené na Čínu, dáva Tibeťanom šancu, ako svoj útlak zviditeľniť. „Olympiáda je jedinečná príležitosť. Preto si ľudia trúfli na takýto odvážny krok,“ povedal pre Wall Street Journal Matt Whitticase, hovorca londýnskej organizácie Free Tibet Campaign.
Čína má podľa neho teraz dve možnosti. Ak tvrdo potlačí protesty podobne, ako to urobila jej spriatelená junta v Barme na jeseň minulý rok, môže sa dočkať od západných krajín sankcií, prípadne až bojkotu olympijských hier.
Za zásah, naopak, hovorí možnosť, že pokračujúce protesty povzbudia aj moslimských Ujgurov na severozápade krajiny. Rovnako ako Tibet požadujú nezávislosť.
Tibeťania mali na „streche sveta“, ako sa hovorí najvyššie položenej náhornej plošine na Zemi, faktickú nezávislosť od roku 1913. Číňania tvrdia, že Tibet je historicky čínskym územím a v roku 1951 násilím obsadili provinciu. Za väčšiu mieru nezávislosti Tibetu bojuje najmä jej najvyšší duchovný dalajláma, ktorý od neúspešného povstania v roku 1959 žije v exile.
Centrum tibetskej metropoly Lhasa včera obsadili čínski vojaci. Tibeťania proti nim protestovali aj hádzaním kameňov. FOTO – ČTK/AP, SITA/AP |