Ivan Mikloš: Zvládol by som byť jednotkou

Je pravou rukou predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu. Robert Fico sa mu už roky pokúša zničiť imidž úspešného reformátora. Bratislavskí rebeli v strane hovoria, že za ich vylúčením sú jeho ekonomické záujmy. Na otázky SME odpovedal podpredseda SDKÚ IVAN MIKLOŠ

(Zdroj: SME – PAVOL FUNTÁL)

.

Spor v strane začal potom ako šéf poslaneckého klubu Janiš odmietol ospravedlniť dovolenku poslancom Liškovi a Kubovičovi na Kanárskych ostrovoch. Vy ste boli v čase rokovania Národnej rady na dovolenke v Himalájoch a problém s ospravedlnením ste nemali. Prečo?

"Trek v Himálajach som plánoval asi pol roka predtým. Vtedy som nemohol tušiť ani to, či budem sedieť v parlamente a kedy jeho zasadnutie bude. To, či a ako je dovolenka ospravedlnená závisí od celkového kontextu. Či sa vtedy napríklad niečo dialo."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Chcete tým povedať, že keby si teraz nejaký poslanec naplánoval dovolenku na schôdzu, na ktorej nie je nič dôležité, tak mu to ospravedlníte?

"Nie. Je to vec každého poslanca, strany aj voličov. Záleží tiež od toho ako ten poslanec pracuje. Nie je to len o tom, či sedí v parlamente. Práca politika sú aj iné povinnosti, výjazdy do regiónov, účasť v diskusiách, štúdium podkladov."

Vaša dovolenka sa s dovolenkou Lišku a Kuboviča nedá porovnávať?

"Nehovorím, že sa nedá. V čase, keď som ju plánoval som bol členom vlády. Bol som v nej osem rokov a viacero dovoleniek, ktoré som mohol mať, som odriekol pre pracovnú vyťaženosť. Takže, keď som po ôsmych rokoch išiel na tento trek, myslím, že sa to dá chápať. Ale je to na voličoch. Je len zaujímavé, že médiá sa venujú viac mojej alebo Liškovej dovolenke ako tomu, že jeden predseda koaličnej strany vôbec nechodí do parlamentu."

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci majú cez leto tri mesiace voľno. Prečo nedovolenkujú vtedy, ale v októbri?

"SDKÚ je strana, ktorá pracuje aj v lete, má modré letá, mítingy. Treky v Himalájach sa plánujú aj podľa ročných období. Do Butánu sa chodí len na jar alebo na jeseň. V zime sa nedá kvôli množstvu snehu a v lete kvôli dažďom."

Pred týždňom ste navrhli vylúčiť zo strany štrnástich signatárov výzvy na zmenu. Vaše stanovy poznajú aj závažnejšie porušenia ako to, čo urobili oni. Prečo ste im nedali najprv napríklad trest napomenutia a až keby to zopakovali, by ste ich vylúčili?

"Bolo to konanie, ktoré poškodzuje SDKÚ. Zhodla sa na tom veľká väčšina Ústrednej rady. Mali sme sedem hodinovú diskusiu. Išlo o také porušenie stanov, ktoré výrazne poškodilo stranu."

SkryťVypnúť reklamu

Masívne vylučovanie nie je v stranách bežné. Keby ste zvolili postup o akom hovoríme, možno by ste sa vyhli prirovnaniam k Mečiarovi a komentárom o autoritatívnom vedení strany, nemyslíte?

"Nie je to bežné, ale nie je bežné ani to, čo urobili signatári. Svoju výzvu nikdy nediskutovali na žiadnom orgáne strany. Urobili tak dva dni po uznesení prezídia a tri dni pred zasadnutím Ústrednej rady, pričom väčšina z nich sú jej členmi. Verte, že sme vyhodnocovali všetky možné súvislosti a riziká nielen z krátkodobého hľadiska, ale aj z dlhodobého. Rozhodli sme sa takto. Môžete to komentovať ako chcete, ale rozhodnutie bolo slobodné a jednoznačné. Ak máte pocit, že sme mali rozhodovať inak, vstúpte do SDKÚ, staňte sa členmi orgánov a môžete sa na tom rozhodovaní spolupodieľať."

SkryťVypnúť reklamu

Čo je na tom, čo spravili také zlé, že dostali najprísnejší trest?

"Sme presvedčení, že trest je adekvátny. Boli vedome a úmyselne porušené základné pravidlá hry. Ak by sme z toho nevyvodili zásadne dôsledky, možno by sme dnes mali menšie turbulencie, ale do budúcna by sme stranu poškodili."

Tvrdíte, že jeden z motívov signatárov bolo vytvorenie druhého mocenského centra v strane. Čo to znamená?

"Sme toho svedkami aj dnes. Jednotlivé miestne zväzy prijímajú uznesenia, ktorými vyjadrujú nesúhlas s tým, čo schválilo prezídium. V stanovách každej demokratickej strany platí zásadný princíp, že uznesenia vyšších straníckych orgánov sú pre nižšie záväzné. Výzva z hľadiska obsahu, načasovania aj formy bola demonštráciou sily a moci. Zrejme predpokladali, že prijmeme menší trest, na ich pozícii sa nič nezmení, ale zviditelnia sa, že sú v konflikte s vedením strany. My sme dospeli k záveru, že toto by nás poškodilo."

SkryťVypnúť reklamu

Zvonku to ale vyzerá, že iniciátorom oboch sporov - s Liškom aj Záhradníkom bolo vedenie strany. Keby ste jednému ospravedlnili dovolenku a od druhého nechceli, aby dopravný podnik vystúpil z Únie dopravcov, možno by sa takto neozvali. Nebola to len zámienka na ich zbavenie sa?

"S takouto iinterpretáciou zásadne nesúhlasím. Takto to interpretuje pán Záhradník. Zásadným problémom nie je kauza dopravného podniku alebo ospravedlnenie dovolenky, ale výzva, ktorou boli zásadne porušené pravidlá hry, čo poškodilo stranu.

Pán Záhradník dnes tvrdí, že odmietol zaťahovanie dopravného podniku do politiky. Je to lož, on ho do politiky zatiahol. A aj Dopravný podnik Košíc. Ten navyše bez jeho vedomia. Viem to aj dokázať. Pán Záhradník mi poslal sms-správu, že oni by z toho aj vycúvali, ale nemôžu, lebo Košice nechcú. Okamžite som si to overoval u nášho krajského predsedu, ktorý kontaktoval riaditeľa košického podniku a ten o ničom nevedel. Záhradník aj riaditeľ bratislavského dopravného podniku Kadnár sa chceli podielať, priznali to na rokovaní so mnou aj s predsedom SDKÚ, na vytváraní žltých provládnych zamestnávateľských zväzov, ktorými chce Ficova vláda rozbíjať jednotu zamestnávateľov. Tento spôsob poškodzuje zamestnávateľov aj našu politickú stranu, ktorá chce byť v zásadnej opozícii k Ficovej vláde."

SkryťVypnúť reklamu

V danej únii sú už osem rokov a tvrdia, že pre Bratislavčanov je výhodné tam byť napriek tomu, že z vášho pohľadu videnia politiky to môže byť nemorálne.

"Sú v únii mestských dopravných podnikov s Košicami a Prešovom a boli súčasťou Únie dopravy. To je pravda, ale to vôbec neznamená, že nie je pravda, čo tvrdím. Únia dopravy bola v tripartite reprezentovaná Republikovou úniou zamestnávateľov. Na to, aby bol nejaký zväz samostatne prítomný v tripartite potrebuje združovať zamestnávateľov, ktorí majú najmenej sto tisíc zamestnancov. Únia dopravy na popud vlády, najmä po rokovaniach o Zákonníku práce, kde sa zamestnávatelia jednoznačne postavili proti jeho zmenám, z Republikovej únie zamestnávateľov vystúpila a má ambíciu vystupovať v tripartite ako samostatný subjekt. Potrebujú sto tisíc zamestnancov, ktorých ale nemá, a preto potrebuje aj zamestnancov dopravných podnikov. Len Bratislava ich má 3,5 tisíc. Sú tam najmä podniky, ktoré sú priamo riadené štátom alebo v jeho vlastníctve. Je evidentné, že samostatne chcú vystupovať preto, aby rozbíjali jednotu zamestnávateľských zväzov. Považujeme za neakceptovateľné, aby sa na tom podieľlal podnik politicky riadený SDKÚ. Nám pán Záhradník a spol navyše netvrdili, že to tak nie je, ale že už z toho nemôžu vycúvať, lebo sa im vláda bude mstiť."

SkryťVypnúť reklamu

Nie je pre Bratislavčanov výhodné, ak sa vláda podniku nebude mstiť, ale ho podporovať?

"Pre Bratislavčanov je úplne jedno, v ktorej únii dopravný podnik je. Kvôli tomu, aby zamestnávatelia neboli zo strany vlády rozbíjaní, aby sa nezhoršovalo podnikateľské prostredie napríklad prijímaním zlého zákonníka práce, je absolútne neakceptovateľné, aby sa komunálni politici za SDKÚ podieľali na spolupráci s vládnou mocou, ktorá v konečnom dôsledku poškodzuje všetkých občanov."

Pred kauzou dopravného podniku ste boli s Bratislavou spokojný?

"Nie. Mal som viaceré signály, že dobre nefunguje. Napríklad veľa ľudí, ktorých poznám a vážim si ich, sa chceli angažovať v politike a neurobili to práve kvôli našimi našim komunálnym politikom."

SkryťVypnúť reklamu

Prečo kvôli nim?

"Nemali z nich dobrý pocit a nemal som ho ani ja. Zrejme aj na základe povesti, ktorú títo ľudia majú, na základe rokovania s nimi."

Čo myslíte tou povesťou?

"Hovorím o viacerých skúsenostiach mojich známych. Napríklad na stretnutiach miestnych zväzov sa vždy hovorilo len o postoch a moci, nikdy nie o obsahu politiky, problémoch ľudí. Bratislava je baštou pravice, napriek tomu sme neboli schopní vygenerovať lídra na primátora alebo župana. To je tiež zásadná chyba bratislavskej organizácie."

Čo si myslíte o Branislavovi Záhradníkovi?

"Nikdy som ho nejako osobne nepoznal. Moja skúsenosť za posledný mesiac a pol je taká, že opakovane klamal a zavádzal."

SkryťVypnúť reklamu

Pred Valentínom Mikušom bol šéfom bratislavského kraja Roman Vavrík. Ten sa nedostal na kandidátku a dnes je asistentom poslanca Juraja Lišku. Nemôže byť aj on za tým, čo sa teraz v SDKÚ deje?

"Môže to mať na to vplyv, ale nemám o tom informácie, preto nechcem na túto tému špekulovať."

Koho navrhnete za lídra kraja namiesto Valentína Mikuša?

"Toto som neriešil."

Nejaké meno zrejme budete musieť navrhnúť.

"Ak budeme musieť nejaké meno navrhnúť, tak ho navrhneme, ale neviem, či budeme musieť."

Vy nechcete byť šéfom kraja?

"Nemám takú ambíciu."

Čo teda momentálne riešite, keď nie meno nástupcu pána Mikuša?

"Prioritne riešime vzniknutú situáciu, vysvetľujeme ľuďom naše postoje a dôvody, prečo sme tak rozhodli."

SkryťVypnúť reklamu

Myslíte si, že by bolo dobré, ak by bol šéfom niekto z poslancov Národnej rady?

"Na túto tému nebudem špekulovať bez ohľadu na to, akým spôsobom ju budete otvárať."

Chystáte sa vylúčiť aj ďalších ľudí, ktorí sa pod výzvu podpísali okrem tých štrnástich?

"O žiadnych vylučovaniach nebola reč."

Čo sa stane, ak na krajskej konferencii neuspejete a za predsedu zvolia niekoho, kto podporuje signatárov?

"Ak sa to stane, spýtajte sa ma, čo si o tom myslím."

Poslanec Kubovič bol jediný, ktorý na rokovaní prezídia o vylúčení signatárov chýbal. Viete prečo?

"Nie, vôbec som s ním nehovoril. Sedel blízko mňa na Ústrednej rade, čiže viem, že hlasoval za uznesenie, že signatári porušili stanovy."

SkryťVypnúť reklamu

Je teda jasné, že oňho ako poslanca neprídete?

"Nemyslím si, že by sme mali prísť."

Niektorí bratislavskí členovia SDKÚ tvrdia, že v celej kauze ide len o biznis. O aký?

"Neviem."

Pán Fillistein vám na miestnom zväze Staré mesto vytkol, že ste chceli presadiť Ernesta Valka do dozornej rady dopravného podniku.

"Pravda je, že som o ňom so Záhradníkom a Mikušom hovoril, pretože ma požiadal, či by som mu rokovanie s nimi nesprostredkoval. Povedal mi, že dával dopravnému podniku ponuku na právne služby, ktorá bola najlepšia a najlacnejšia a napriek tomu nevyhral a druhýkrát im vraj dal ponuku know-how na mimosúdne vymáhanie pokút a že mu know-how ukradli a dali to inému právnikovi. Stretnutie som sprostredkoval a na jednom som sa aj zúčastnil. Mojou snahou bolo, ak dochádzalo k nekorektným konaniam, vytvoriť priestor, aby si to vydiskutovali a aby sa to nedialo. Keď som sa potom informoval u Mikuša, či si to vysvetlili, reagoval veľmi podivuhodne. Oznámil mi, že zákazku dostane ten druhý právnik. A keď som sa opýtal, kto tak rozhodol, povedal "ja"."

SkryťVypnúť reklamu

Predseda krajskej organizácie rozhoduje o tom, kto dostane zákazku v dopravnom podniku?

"Je to veľmi zvláštne. Túto vec otvoril Fillistein, tak ako hovoríte, preto som ju vysvetlil. Nikdy som do žiadnych rozhodnutí nezasahoval a nikoho nepresadzoval."

Neprekvapili vás niektoré mená podpísané pod výzvou, o ktorých ste si mysleli, že sú to schopní politici?

"Kto ma prekvapil, bol pán Petrek. Signatári si uvedomujú, že v bratislavskej SDKÚ v Starom meste majú silné postavenie bývalí členovia Demokratickej strany a ak dôjde k nejakému vyvodzovaniu zodpovednosti, bude to veľmi citlivo vnímané. Preto sa poistili rôznymi menami. Pán Petrek napríklad na rade povedal, že si uvedomoval, že zverejnenie môže byť zlé, ale že ho ostatní presvedčili, že keby sa to nezverejnilo, tak by sa o tom nediskutovalo, čo je nezmysel. Ja aj predseda sme sa ho pýtali, kedy sa mu stalo, že nemohol o niečom diskutovať. Aj preto si myslím, že miera úmyslu a angažovanosti bola u rôznych ľudí rôzna."

SkryťVypnúť reklamu

Pán Mikloško povedal, že v SDKÚ nemá nikto taký ťah po moci ako Mikuláš Dzurinda. Ako dlho podľa vás ešte môže viesť stranu?

"Ťah po moci nepovažujem pre politika za žiadne negatívum. Dokonca je to nevyhnutná výbava lídrov. Ako dlho bude Dzurinda viesť SDKÚ, závisí na členoch. Bol zvolený na štvorročné obdobie. Rok pred voľbami budeme mať primárky na volebného lídra. Otváranie otázky, či s iným človekom by sme nedosiahli lepší výsledok považujem za legitímne, ale nelegitímne bolo, ako to urobili signatári výzvy. Budeme hľadať také riešenie, aby výsledok SDKÚ bol čo najlepší."

Sú v SDKÚ dnes ľudia, ktorí by mohli Mikuláša Dzurindu nahradiť?

"Celkom určite. Každý je nahraditeľný. Vy chcete, aby som tieto veci rozoberal cez médiá, čo neurobím. Ak by som bol presvedčený, že dnes sú v strane lepší ako Mikuláš Dzurinda a môžu nám priniesť viac, celkom určite by som o tom diskutoval. Máme rok pred prezidentskými voľbami, pripravujeme program, riešenie takejto otázky teraz nepovažujem za produktívne alebo zmysluplné."

SkryťVypnúť reklamu

Z toho, čo hovoríte vyplýva, že podľa vás v strane teraz nikto lepší ako Dzurinda nie je a asi ani najbližšie mesiace nebude.

"Áno, ale to hovorím aj vo väzbe na to, že máme isté procesy a termíny. Diskusia o zmene lídra pohlcuje veľa času a energie. Teraz sa chceme venovať hlavne tvorbe programu, prezidentským voľbám, komunikácii s voličmi."

O vás sa stále hovorí, že ste ideálna dvojka. Nemyslíte si, že by ste zvládli aj pozíciu jednotky?

"Prečo nie? Zvládnuť by som to zvládol, otázka je, či lepšie ako Mikuláš Dzurinda."

Predseda KDH Hrušovský hovorí, že každá strana si svojho lídra vychováva. Cítite to tak, že vás si vychováva Dzurinda?

"Nie. Cítim to tak, že naša sila je v tom, že sme tím. Ubezpečujem vás, že keby som došiel k presvedčeniu, že by to bolo lepšie zmeniť, slobodne by som o tom diskutoval aj s Mikulášom Dzurindom. Určite by som si ale nedal celostránkový inzerát v SME."

SkryťVypnúť reklamu

Vnútorne teda neodmietate, že raz by ste mohli byť predsedom SDKÚ?

"Nikdy som niečo takéto vnútorne neodmietol. Odmietnuť nemôžem nič. Záhradník povedal, že v pozadí mojich aktivít je, že sa chcem stať primátorom Bratislavy a mňa to nikdy nenapadlo, až keď som si to prečítal. Neviem, čo život prinesie."

Nemali by ste vymeniť predsedu aj preto, že za osem rokov vládnutia sa s ním logicky spájajú viaceré kauzy, čo oslabuje jeho argumenty voči Robertovi Ficovi?

"Všetko má slabé aj silné stránky. Naša slabina je, že za osem rokov vládnutia sa nám kdečo nalepilo na tvár a nebudem rozoberať, či opodstatnene. Zároveň silná stránka ale je, že za nami niečo je, niekam sme krajinu dotiahli, zvýšili sme jej reputáciu. Našou povinnosťou je to komplexne zhodnotiť, či nám to prospieva alebo nie."

Dnes to vyhodnocujete tak, že vám to prospieva?

"Aby som bol menej optimistický, vyhodnocujeme to tak, že nemáme lepšie riešenie."

Fico odvoláva ministrov s oveľa väčšou ľahkosťou ako kedysi vy. Prekvapilo vás to?

"U Jureňu to nebolo ani ľahko ani rýchlo, lebo sme na to upozornili pol roka predtým. U Kašického zareagoval rýchlo. Zjavne preto, lebo si uvedomil, že by prišiel návrh na odvolanie. Urobil preventívny ťah, čo bolo z jeho strany šikovné."

Už to vyzeralo, že sa opozícia dohodne na spoločnom kandidátovi na prezidenta, ale zase je problém. Nepokazilo to SDKÚ tým ako pred týždňom zbytočne povýšenecky vystúpilo?

"Nie. Ak čokoľvek SDKÚ malo pokaziť, potom bol problém v prvom uznesení našich partnerov. Reagovali sme na tej istej politickej úrovni a slušne a jasne. Orgán strany vydal stanovisko, aby sme sa ďalej nezaťažovali tým, či postoj Ivety Radičovej je alebo nie je dostatočne prolife."

V tom čase ste už ale vedeli, že KDH si to predstavuje tak, že ich pozvete na rokovanie. Čo by sa stalo, kebyže si s nimi hoc aj len formálne sadnete a rokujete?

"Formálne si s nimi sadnúť môžeme. Nevidím v tom žiadny problém. To uznesenie neznamená, že keď nás pozvú, neprídeme."

Vy žiadate podporu pre svojho kandidáta, viete, že KDH čaká na pozvanie, nebolo by slušné ich pozvať?

"Opozičný partner vôbec nešpecifikoval, akým spôsobom chce naplnenie svojej podmienky. Iveta Radičová na to verejne reagovala, podľa jej názoru bola podmienka splnená. My sme to schválili uznesením Ústrednej rady. O uznesení Rady KDH sme sa dozvedeli z médií a neviem, či skôr nie je neštandardné, ak sa podmienky kladú."

Myslíte si, že by Iveta Radičová mala kandidovať aj bez podpory KDH?

"Považujeme podporu KDH za dôležitú. Je aj na rozhodnutí pani Radičovej, či do toho pôjde aj bez KDH, ale keby sa ma pýtala na môj názor, myslím si, že by mala."

Ste za registrované partnerstvo osôb rovnakého pohlavia?

"Nemám s tým zásadný problém, ale nie s plnými právami, ktoré majú manželia opačného pohlavia."

Je správne, ak zákony umožňujú legálnu interrupciu?

"Dnešný právny stav považujem za najmenšie zlo. Dobrým riešením nie je ani ultraliberálny prístup, ani zákaz interrupcií. Ak by sa dnešný stav upravil o to, čo žiada KDH vo svojej novele - zvýšiť mieru informovanosti žien o možných následkoch, bol by to rozumný kompromis."

Ste za legalizáciu marihuany?

"Nie, aj keď taká kriminalizácia, aká je v našom právnom systéme dnes, nie je najšťastnejšie riešenie."

Podporili by ste legalizáciu eutanázie?

"To je zložité. Nemám vyhranený názor. Na jednej strane nie som zásadným odporcom, na druhej strane nemám riešenie ako ju umožniť tak, aby to nespôsobilo horšie riešenie ako je zákaz."

Dnes je už viac menej jasné, že aj po budúcich voľbách budete v opozícii. Zostanete v politike?

"Komu je to jasné?"

Všetkým.

"Ani sa vás nejdem pýtať, koho volíte. Ak si budem myslieť, že moje pôsobenie v politike je zmysluplné, tak zostanem. Aj teraz som už o tom, či zostať rozmýšľal. Nie som odkázaný len na to, aby som robil poslanca, mal som ponuky aj na inú lukratívnu prácu. Zostal som pre pocit zodpovednosti, nie je mi jedno, čo sa tu bude diať. Podstatné je, či urobíme všetko preto, aby sme v opozícii neboli."

Rozhovory z denníka SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 319
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 852
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 686
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 201
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 664
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 405
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 735
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu