Úradu pre boj s organizovaným zločinom. Bolo tiché pokojné ráno roku 1998 v dedine Čkyně v južných Čechách. Podnikateľ Josef Beneš sa práve zobudil, keď jeho žena vbehla do spálne a oznámila mu, že prišli nejakí policajti a chcú s ním hovoriť.
Beneš sa obliekol a vyšiel na dvor, kde mu traja muži v civile s policajnými odznakmi povedali, že je zadržaný za predaj cigariet bez kolkov.
"Tak som povedal: No tak to je hlúposť. Ale dobre, som vám plne k dispozícii," povedal neskôr reportérovi TV Nova. "A chcel som zavolať svojim známym, polícii a chcel som si to overiť. To mi v nijakom prípade nedovolili. A hneď išli po mne, tvrdo, že sa ide robiť domová prehliadka."
Muži prehľadali dom, odniesli 2,4 milióna českých korún v igelitkách a potom posadili Beneša na zadné sedadlo auta so slovami, že ho berú do Prahy na výsluch.
No niekoľko kilometrov pred českou metropolou odbočili na úzku lesnú cestu. "V tej chvíli mi napadlo: Tak, a teraz ma možno aj zastrelia," povedal Beneš. "Ja som vôbec necítil nijaký strach. Akurát mi bolo hrozne zle."
"Policajti" pripútali Beneša k stromu, povedali, že sa vrátia do jeho domu, aby dokončili prehliadku, lebo prvý raz zle spolupracoval. Len čo odišli, Beneš utiekol a dostal sa do priateľovho domu.
"Zavolal som domov a pýtam sa: Čo sa deje? Odpoveď znela: No nič, kde si? A v tej chvíli som si uvedomil - zle je a hovorím: Okamžite volajte policajtov, bolo to prepadnutie."
Zlodeji v policajnej uniforme
Gang, ktorý uniesol Beneša, viedol Miroslav Houdek, ktorého neskôr uznali za vinného z porušovania domovej slobody a lúpeže a poslali do väzenia. Houdek tvrdil, že policajné odznaky, ako aj tipy, ktorého obchodníka má prepadnúť, získal od vysokopostavených policajtov z odboru boja s organizovaným zločinom (OBOZ).
Na jeho smolu video, ktoré natočil pri vpáde do Benešovho odmu, aby pôsobil vierohodnejšie, sa dostalo do rúk známej postavy českého podsvetia Davida Berdycha. Berdych povedal Houdkovi, že ak chce záznam späť, bude musieť uniesť niekoho ďalšieho - tentoraz pre Berdycha.
Mužom, ktorého si Berdych vybral, bol pražský podnikateľ Karel Volavka. "Mali sme odviezť Volavku ako policajti," povedal Houdek neskôr. "Dostali sme akože príkaz na prehliadku, zatykač a s tým sme vlastne prišli k Volavkovi. Urobila sa fiktívna prehliadka domu. A pán Volavka sa vlastne odviezol na dohodnuté miesto. Tam sme ho odovzdali ľuďom, ktorí si to objednali."
V marci 1999 vpadli do Volavkovho bytu štyria muži a "zatkli" ho. Keď mu nasadili putá, ukradli mu peniaze, hodinky a šperky. Odviedli ho do stodoly v Čakoviciach a priviazali k trámu. Pod hrozbou násilia bol nútený zavolať svojmu bankárovi a únoscom zaplatiť 14,5 milióna korún. Houdek dostal späť svoju kazetu a 100-tisíc korún za námahu.
Zaujímavé bolo, že tak ako Houdkova banda aj Berdychovi ľudia použili skutočné policajné uniformy, skutočné policajné odznaky a skutočné zatykače. Vedeli, ako sa správať a čo hovoriť, aby pôsobili autenticky. Dôvod je jednoduchý - ako Houdek aj oni mali spoločníkov v policajnom zbore. Houdek tvrdil, že majorovi OBOZ-u Jiřímu Zofčínovi zaplatil v priebehu niekoľkých rokov státisíce korún za jeho služby, zatiaľ čo zástupca OBOZ-u Petr Konařík podľa Houdka pracoval pre Berdycha.
Ba čo viac, Berdych sám pracoval ako tajný agent pre Konaříka, konal podľa jeho tipov na únosy, zatiaľ čo Konařík "mal na starosti" následné vyšetrovania únosov. Preto polícia celé roky nepokročila v prípadoch únosov, okrem zatknutia "páchateľa" v Benešovom prípade, ktorého neskôr prepustila. Jiří Železný, bývalý dopravný policajt z Prahy 10, medzitým pomáhal Berdychovmu gangu k ďalším únosom tým, že zastavoval vybrané obete a predstieral, že je v službe. Milan M., obeť únosu, Železného spoznal a povedal súdu: "Keď šiel k môjmu vozu, povedal som si - ježiši, zasa ten blb z desiatky." Spútali ho a skrčeného dali do kufra auta, odviezli do chatrče a prinútili ho odovzdať viac ako päť miliónov českých korún.
Zvrat
Zvrat v prípade nastal 13. júna 2001, keď Česká televízia ukázala vo vysielaní portréty únoscov, ktoré získala od Benešovej rodiny. Volavka náhodou pozeral tento program a spoznal útočníkov. Šiel na políciu a o týždeň mali detektívi z OBOZ-u hlavného podozrivého - Miroslava Houdka.
Problém spočíval v tom, že Petr Konařík nebol schopný vysvetliť, ako sa dostali k Houdkovmu menu, keď za dva roky nič nezistili. "Nespomínam si, kto vytypoval Houdka," tvrdil.
Houdek dostal dvanásť rokov, zatiaľ čo jeho komplic Karel Suchomel jedenásť. Houdek spočiatku odmietal hovoriť, ale napokon sa priznal, že tretí muž v benešovskom prepade Marcel Mikyška predal videozáznam zločinu Berdychovi. Podozrenie znovu padlo na Berdychovho policajného "pridelenca", Konaříka.
V čase svojho procesu v roku 2004 bol Berdych podozrivý z niekoľkých desiatok únosov a vrážd vrátane vraždy pražského klenotníka Václava Tomana v roku 1996 po tom, čo ho uniesli spred jeho domu. Berdych bol tiež prvý, kto zaspieval a kto udal vyšetrovateľom desiatky komplicov. V roku 2006 súdili v "berdychovskom prípade" tridsaťšesť ľudí - išlo o najväčší mafiánsky proces v dejinách Českej republiky. Spis mal 150-tisíc strán a čítanie žalôb trvalo tri hodiny.
Proces
Berdych opísal v prvý deň procesu tridsať únosov do neuveriteľných detailov. Rozpomenul sa, ako jeden z obvinených dal gangu tip, že jeho otec, 67-ročný univerzitný profesor, ponesie kufor s peniazmi na Karlovu univerzitu. Staršieho pána ovalili po hlave a ukradli kufor s tromi miliónmi korún.
Istý muž bol nútený vydať kombináciu svojho sejfu, keď mu obžalovaný Michal Pineker rozmliaždil prsty na oboch nohách kladivom. Ďalší utrpel zlomeninu panvy a ďalší zomrel po tom, čo mu útočníci prešli po hrudníku autom.
Keď obhajca jedného z mužov, ktorého Berdych udal, vyjadril pochybnosť, že by si mohol pamätať detaily takmer troch desiatok únosov, Berdych odvetil: "Keď to zažijete, tak si to pamätáte. Každý deň neprepadnete kamión s cigaretami."
Berdych potom žiadal sudcu, aby mu dovolil vrátiť sa do jeho prísne stráženej cely so slovami, že keby bol nútený zdržiavať sa počas procesu v miestnom väzení, popravili by ho. "Rozkrývam závažnú trestnú činnosť päťdesiatich osôb, každá z nich má mnoho známych. Desať rokov som sa pohyboval v kriminálnom prostredí, tí ľudia vedia, čo mám v hlave," povedal. Sudca jeho želaniu vyhovel.
Keďže v berdychovskom procese bolo prítomných viac ako sto obžalovaných, právnikov a súdnych zamestnancov, napokon ho bolo nutné rozdeliť na niekoľko konaní, pričom každé z nich dospelo k rozsudku v inom čase. Berdych dostal doposiaľ deväť rokov za únos a vraždu Tomana a za ozbrojený únos mnohých ďalších ľudí. Príslušníci OBOZ-u Josef Opava a Petr Koňařík dostali dvanásť a desať rokov. Hlavný osnovateľ siete únosov za výkupné, podnikateľ Luděk Žalud starší dostal štrnásť rokov. Súdy celkovo vydali rozsudky na dvesto rokov väzby a priznali odškodné viac než sto miliónov českých korún.
No Berdycha čaká nový proces. Súd v Írsku minulý rok schválil vyhostenie dvoch z najnebezpečnejších príslušníkov Berdychovho gangu Tomáša Pútu a Maroša Šuleja, aby ich Česká republika mohla postaviť pred súd. Odvolali sa, no Berdychov detailný opis ich účasti na zločinoch ponechal ich obhajcom len malý manévrovací priestor.
Tom Nicholson © SME
ZDROJE: Janek Kroupa, Jaroslav Kmenta, Gang vyděraču byl spojen s policisty, Mladá fronta dnes, 8. 9. 2004; Janek Kroupa, Chobotnice, TV Nova, 7. 9. 2004.
Kto bol David Berdych?
Berdych sa narodil v Prahe v roku 1973 a ako dvadsiatnik bol kulturistom, ktorý trénoval vo fitnese Hard Core Praha. Raz získal piate miesto na českých majstrovstvách v kulturistike v kategórii do 90 kíl. Zároveň pracoval ako vyhadzovač v Discoland Silvia, mafiánskom podniku, ktorý vlastnil Ivan Jonák, uväznený za objednávku vraždy svojej manželky. Berdych tiež vymáhal dlhy, unášal kamióny a donášal polícii na drobné mafiánske postavičky, ktoré chcel odstrániť. Jeho chvíľa nastala v roku 1999, keď ho priateľ menom Luděk Žalud predstavil svojmu otcovi-podnikateľovi, ktorý mal kontakty na polícii a navrhol ambicióznu akciu s únosom, pričom sľúbil, že zabráni polícii v jej vyšetrení. V roku 2007 odsúdili Luďka Žaluda staršieho na štrnásť rokov za účasť na sérii únosov, Berdych dostal deväť rokov.
FOTO |
Berdych počas vyšetrovania paradoxne rozdával úsmevy a robil grimasy. |