Hamuliakovo je ďalšia obec v šnúre obľúbených bratislavských satelitov smerom na juhovýchod za Rovinkou, Dunajskou Lužnou a Kalinkovom. Od hlavného mesta je vzdialená približne dvadsať kilometrov. Zo súčasných takmer 1300 obyvateľov viac ako tretinu tvoria ľudia, ktorí prišli za bývaním z Bratislavy, prípadne sa prisťahovali z iných častí Slovenska, aby do Bratislavy dochádzali do práce.
Prílev nových obyvateľov vyvolal v obci prudký stavebný rozvoj. Prvá významnejšia výstavba sa začala už pred dvanástimi rokmi, keď v časti Stredný hon pribudlo 176 rodinných domov. Z nich iba pätina patrila domácim obyvateľom. Neskôr pribudli ďalšie a výstavba sa zďaleka nekončí.
Ďalších osemdesiat hektárov bývania
V územnom pláne obce je vyčlenených ďalších osemdesiat hektárov na bývanie. Do roku 2030 tak má postupne pribudnúť okolo päťsto rodinných a štrnásť bytových domov. Spolu s nimi by však podľa starostu Jozefa Schnobla mali pribudnúť aj zariadenia občianskej vybavenosti, športové plochy a zariadenia, plochy verejnej zelene, ako aj komunikácie, parkoviská či zariadenia technickej infraštruktúry. "Predovšetkým by sme chceli udržať klasický dedinský život a tradície. Výstavbu spustíme etapovite," sľubuje starosta.
Opravujú centrum
Spolu s bytovou výstavbou pokračuje aj obnova obce. Vlani tu odovzdali do prevádzky nový kultúrny dom so sálou, ktorá má kapacitu 250 ľudí, sprístupnili turistickú informačnú kanceláriu. V centre vzniklo námestie a park, ktoré by mali do mája tohto roka prepojiť so symbolom dediny - rímskokatolíckym Kostolom sv. kríža. Aj na tomto úseku pribudne nová zeleň, lavičky a priestor na prechádzky.
Čistička potrebuje zväčšiť kapacitu
V Hamuliakove je lekáreň a popri obvodnom lekárovi tu majú ordinácie stomatológ i ortopéd. V obci je prvý stupeň základnej školy s vyučovacím jazykom slovenským i maďarským a materská škola. Obyvatelia môžu navštevovať relax a fitness centrum. Spolu s ďalším rozvojom obce by sa terajšia občianska vybavenosť mala doplniť o obchodný dom, predajne aj prevádzky služieb, zdravotnícke, sociálne, školské a kultúrne zariadenia a administratívu prevádzkovanú na komerčnom aj nekomerčnom základe. Keďže súčasná čistička odpadových vôd je už vyťažená, v tomto roku sa ju chystajú zrekonštruovať a rozšíriť tak, aby vyhovovala predpokladanému rozvoju obce.
Hlavne autom
Autobusová doprava z Bratislavy do Hamuliakova je zabezpečená prímestskou dopravou, cesta trvá od pol do trištvrte hodiny. Počas pracovných dní po štvrtej popoludní idú priame spoje zhruba každú polhodinu, ráno pred ôsmou premávajú z Hamuliakova do Bratislavy v pol alebo štvrťhodinových intervaloch. Hlavným dopravným prostriedkom pre dochádzanie do hlavného mesta však zostáva auto. Podľa skúseností obyvateľov, ktorí každodenne cestujú ráno do Bratislavy a poobede nazad do Hamuliakova, cesta, ktorá bežne trvá dvadsať, či dvadsaťpäť minút sa v špičke predĺži aj na štyridsať minút. Najhorší čas je medzi siedmou a deviatou ráno.
Daň zo stavieb:
Rodinný dom 2,80
Záhradná chata 12
Garáž 6
Podnikateľské objekty 32
Daň z bytov:
Byty 2,80
Nebytové priestory 2,80
Zdroj: obec
Vedeli ste?
- Počiatky obce sú zahalené tajomstvom. Podľa etnografa a kunsthistorika Arnolda Ipolyiho dnešná obec sa v listinách spomína v roku 1222. O tom svedčí aj kameň, ktorý sa našiel v roku 1870 pri stavbe organu v kostolnej stene. Ďalším údajom o vzniku obce je rok 1244, avšak dôkaz o jeho vierohodnosti chýba. Zdá sa, že najreálnejším dátumom je rok 1249, keď sa synovia Petra Guttoriho dohodli na deľbe majetkov.
- Chotár obce leží v Podunajskej nížine v západnej časti Žitného ostrova v nadmorskej výške 125 až 130 metrov. Prechádzajú tade turistické trasy, poloha na brehoch hrušovskej zdrže Vodného diela Gabčíkovo dáva obci dobré predpoklady rozvoja.
- Obce mikroregiónu Pridunajsko, kam patrí aj Hamuliakovo majú sociálny taxík pre dôchodcov, zdravotne ťažko postihnutých, matky s deťmi a chorých občanov.
Zdroj: www.hamuliakovo.eu, obecný úrad
Halka Tytykalová