Hlavné mesto zosúladilo čistopis územného plánu Bratislavy s dokumentom, ktorý vlani v máji schválili mestskí poslanci. Opravený text je určený do rúk krajskej prokuratúry, tá by mala podľa magistrátu rozhodnúť, či už bude tento, pre ďalší rozvoj mesta najdôležitejší dokument v poriadku.
Hoci by sa zdalo, že sa všetko vyrieši, nemusí to byť pravda. Bratislava má seriózny problém, a to hneď v dvoch rovinách.
Prvou sú peniaze. Nedôslednosť pracovníkov magistrátu môže spustiť rad súdnych podaní nespokojných investorov, ktorí prispôsobili svoje plány nesprávne vypracovanému čistopisu, prípadne už rozbehli prípravy stavebného projektu. Urobiť chybu v územnom pláne v čase boomu výstavby je určite viac ako nepríjemné.
Druhou rovinou je otázka dôvery. Čistopis oproti schválenej verzii na viacerých miestach pripustil výstavbu tam, kde bola zeleň. Podľa správy agentúry SITA, primátor Andrej Ďurkovský chyby odôvodnil tak, že vznikli v dôsledku rozdielnych názorov na výklad, že plánovači pri čistopise postupovali rovnako ako vždy, len teraz sa proti tomu prokurátor ohradil. Upozornil, že nejde o veľké plochy zelene. No tak, či onak, ide o princíp.
Verejne priznaný a vzhľadom na upozornenia prokuratúry nedôsledný postup by mal občanov a mnohých ďalších zainteresovaných zaujímať viac, ako peniaze, ktoré mesto bude musieť tentoraz vynaložiť na nápravu. Ako je možné, že vzniknú rozdielne názory na výklad toho, čo poslanci schválili, je preto vhodné veľmi dobre vysvetliť.
V prílohe S-reality sme pre vás okrem témy venovanej náprave územného plánu pripravili rozhovor, v ktorom developer projektu Eurovea prirovnáva získanie lokality pri Dunaji k zlatému pokladu. Nájdete tu plány, podľa ktorých sa chystá po dlhých rokoch obnova Bratislavského hradu. Vrátili sme sa aj k téme uplatnenia záložného práva na nehnuteľnosť pri úžerníckych pôžičkách a čo s tým môžu robiť ľudia, ktorí sa zadlžili ešte pred začiatkom účinnosti nových zákonných pravidiel.
Halka Tytykalová