Paulos Rahho sa stal symbolom utláčaných kresťanov v Iraku. Zahynulv rukách únoscov.
BAGDAD, BRATISLAVA. Unesený chaldejský arcibiskup Paulos Faraj Rahho, sídliaci v irackom Mosule, je mŕtvy. Jeho telo včera objavili mladí kňazi
v plytkom hrobe južne od mesta.
Únoscovia o smrti Rahhoa informovali úrad patriarchu chaldejskej cirkvi. Kňazov k hrobu podľa katolíckej agentúry SIR naviedli cez telefón.
Cirkev včera nevedela potvrdiť, či Rahho zomrel pre ťažkú chorobu, alebo ho zabili. Na arcibiskupovom tele boli podľa CNN stopy po guľkách. New York Times citoval lekára
z márnice, podľa ktorého zomrel prirodzenou cestou. Rahho (65) mal problémy s krvným tlakom a choré srdce.
Arcibiskupa uniesli na ceste
z omše 29. februára. Ozbrojenci vtedy zastrelili jeho dvoch ochrankárov a šoféra. Za prepustenie chorľavého kňaza podľa denníka Guardian žiadali stále viac peňazí. Vyhlasovali, že je v poriadku a má denne profesionálnu lekársku starostlivosť.
Smútok z Vatikánu
Iracká polícia pripustila, že
vzhľadom na stav telesných pozostatkov mohol zomrieť už pred týždňom. „Ešte v stredu nám tvrdili, že je vo vážnom stave, ale žije,“ povedal pre SIR pomocný bagdadský biskup Šlemon Warduni. K Rahhovej smrti sa včera nikto oficiálne neprihlásil.
Pápež Benedikt XVI. žiadal Rahhovo prepustenie na bohoslužbách každú nedeľu od únosu. Vo včerajšom sústrastnom telegrame patriarchovi Emmanuelovi III. vyzval na zmierenie kresťanov a moslimov v Iraku. „To najabsurdnejšie násilie neustále zmieta irackým národom, zvlášť malou kresťanskou komunitou,“ citoval z telegramu Vatikánsky rozhlas.
Rahhov únos prišiel krátko po sérii útokov na chrámy v severoirackom Mosule a v metropole Bagdad.
Irackí kresťania v ohrození
Prevažnú väčšinu z osemstotisícovej kresťanskej komunity v Iraku tvoria Chaldejci, ktorí sa hlásia k babylonskej kresťanskej tradícii.
Paulos Rahho sa denne potýkal s násilnosťami v jednej
z najkrvavejších oblastí Iraku na severe krajiny.
„Náboženské perzekúcie silnejú viac ako inde, pretože Mosul je rozštiepený vierou,“ povedal Rohha v rozhovore pre agentúru Asia News v novembri minulého roka. Irackých kresťanov podľa neho extrémisti označili za križiakov lojálnych Američanom.
Útoky spustila spojenecká invázia do Iraku v roku 2003.
V júni minulého roku v chráme, kde slúžil aj Rohha, zavraždili kňaza a jeho troch pomocníkov.
V októbri 2006 uniesli ortodoxného kňaza Polisa Iskandera. Po neúspešnom pokuse o jeho oslobodenie kňaza ozbrojenci sťali.
Chaldejci v Iraku
V krajine žije približne 700–tisíc členov chaldejskej cirkvi.
Ide o východnú katolícku vetvu, majú svojho patriarchu. S katolíckou cirkvou sa spojili pred polstoročím. Pápeža uznali v 19. storočí.
Ich názov pochádza od pôvodných obyvateľov Babylonu.