BRATISLAVA. Študenti stredných škôl síce fajčia o čosi menej cigariet ako pred štyrmi rokmi, no oveľa viac pijú alkohol a užívajú drogy.
Národné monitorovacie centrum pre drogy vlani robilo prieskum na vzorke 10 688 stredoškolákov a deviatakov.
„Nárast v počte vyfajčených cigariet sa začal pomaly zastavovať, oproti minulosti však fajčí dvojnásobok dievčat,“ povedal Alojz Nociar z centra.
Kým v roku 1995 sa k vyfajčeniu desiatich a viac cigariet za život priznalo takmer 35 percent oslovených študentov a v roku 2003 51,3 percenta študentov, podľa posledného prieskumu to bolo už len presných 50 percent.
Z dievčat kedysi podľa vlastných slov fajčila štvrtina, vlani to bola necelá polovica.
„Päť až šesť percent študentov vykazuje znaky alkoholizmu,“ tvrdí Nociar.
Po drogách najčastejšie siahali učni a deti z problémových rodín, najmenej sa k tomu priznávajú gymnazisti a deti z úplných rodín.