BRATISLAVA. Ropa sa včera na newyorskej burze chvíľu obchodovala za 111 dolárov za barel. Od začiatku roka zdražela už o viac ako 12 percent, najmä pre neustále sa oslabujúci americký dolár.
Cena eura sa včera vyšplhala už na 1,56 dolára. „Nejde však o silu eura, ale najmä o rekordnú slabosť dolára, ktorého ostatný výpredaj spustilo sklamanie z rozsahu hospodárskych problémov USA,“ povedal hlavný ekonóm Volksbank Vladimír Vaňo. Euro by podľa aktuálnych odhadov VÚB malo na konci roka stáť 1,40 dolára.
Trh s ropou zlákal nielen malých hráčov, ale aj veľkých obchodníkov aj pre prepady na akciových trhoch. „Momentálne sa chytajú každej správy, ktorá tlačí ceny ropy nahor a ignorujú všetky medvedie správy,“ povedal Michal Májek z Fimexu.
No decembrové kontrakty na ropu sa v súčasnosti obchodujú okolo 103 dolárov za barel. Investori podľa Borisa Tomčiaka očakávajú, že investičný dopyt dovtedy mierne opadne.
Plyn nezdražie, benzín možno
Drahá ropa zatiaľ na rast cien na Slovensku tlačí málo. Problém by bol podľa Vaňa vtedy, ak by sa drahšie ceny pohonných látok a energií ako nákladov preniesli do konečných cien aj v ostatných odvetviach.
Recesia v USA sa našej ekonomiky dotýka len nepriamo. Otázne je najmä to, ako sa bude vyvíjať dopyt po automobiloch z luxusného segmentu (SUV), ktoré sa montujú aj u nás.
Ceny ropy a ropných produktov ovplyvňujú aj nákupné ceny zemného plynu. SPP tvrdí, že ceny plynu, ktoré platia u nás od januára, zatiaľ neplánuje zmeniť. „Výhodou nášho kontraktu je, že do nákupnej ceny sa premieta viacmesačný priemer svetových cien na rozdiel od cien pohonných látok, kde sa zmeny na svetových trhoch prejavia už v priebehu niekoľkých dní či týždňov,“ povedala hovorkyňa SPP Dana Kršáková.
Chráni nás silná koruna
Ďalší vývoj cien palív bude podľa Kristíny Félovej zo Slovnaftu závisieť najmä od toho, do akej miery bude posilňovanie koruny naďalej tlmiť drahšiu ropu.
Drahá ropa zvyšuje aj náklady leteckých spoločností. Tie väčšie už ceny leteniek zvýšili. Hovorca SkyEurope Tomáš Kika včera povedal, že momentálne ceny leteniek pre rast cien ropy nezvýšili. Zdražovanie leteniek pre drahú ropu vylúčil aj Ryanair.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Američania sa veľkých áut nevzdali
Ľudia v Spojených štátoch sa veľkých áut asi len ťažko vzdajú, aj keby galón benzínu stál sedem dolárov, smeje sa Miloš Fidluš, ktorý tretí rok žije v Atlante v štáte Georgia. Benzín tam dnes stojí 3,15 dolára za galón (asi 3,8 litra), prípadne o zopár centov viac. Pred rokom bol o dolár lacnejší.
Keď Monika Jakubičková prišla s rodinou v roku 1998 do štátu Massachusetts v USA, galón benzínu stál okolo 98 centov. Teraz je trikrát drahší. No ako tvrdí, stále je to menej ako v Európe. „Ľudia sa síce veľkých áut nevzdávajú, no keď idú do práce, v aute už často nesedia sami, ale sú tam traja. Postupne sa doma vyzdvihnú,“ hovorí Monika.
Niektorí však začali šetriť aj inak. Rodiny s troma deťmi kedysi bežne chodili jesť do reštaurácií, teraz to už nerobia.
No šetria aj vo firmách. Majiteľ spoločnosti, v ktorej Miloš pracuje, ešte donedávna kupoval pre firmu americké Fordy, teraz sa zameral na japonské Toyoty pre ich menšiu spotrebu. „Všimol som si, že čoraz viac ľudí kupuje autá s hybridným pohonom,“ povedal Miloš.
O problémoch americkej ekonomiky sa ľudia veľmi nebavia. „Pracujem vo firme, kde je 500 zamestnancov a ešte som sa nedostala do situácie, aby to tu rozoberali. Ale pociťujú to všetci,“ tvrdí Monika. Ceny potravín síce veľmi nerastú, no problémy na trhu s nehnuteľnosťami si všimli všetci.
Kríza postihla najmä živnostníkov. „Môj manžel je projektant. Každý týždeň príde domov s tým, že zatvorili ďalšiu malú projektantskú firmu,“ hovorí Monika. Predajcovia nábytku, maliari, tesári či architekti už nemajú toľko práce, lebo sa tam stavia a kupuje menej domov. „Niekedy ste predali dom do mesiaca, teraz na to čakáte šesť mesiacov až jeden rok,“ vysvetľuje Monika.
Miloš sa chystá na jeseň na Slovensko. Ako hovorí, bude musieť siahnuť hlbšie do vrecka. Ceny leteniek sa zvýšili. „Keď to porovnávam so situáciou spred troch rokov, na cestu vynaložím 1,5násobne viac ako vtedy,“ dodáva Miloš.
Ak sa však nechystáte na Slovensko, to, že sa dolár oslabuje, necítite, hovorí Monika. „Ceny tu tak nerastú, problémy ekonomiky vás zo dňa na deň nepostihujú,“ dodáva.