TEHERÁN, TEL AVIV. Ak kandidát do iránskeho parlamentu nepatrí k hlavnému prúdu, má problém. A keď sa náhodou vyjadrí pre západné médiá či dokonca pre Hlas Ameriky, označia ho za zradcu a zapredanca, čo si od Američanov necháva platiť kampaň.
V Iráne, kde je Amerika stále vykresľovaná ako Satan, to je celkom hanba.
Kampaň bez plagátov
Tento rok Iránci ešte mohli spoznávať kandidátov na poslancov pomocou plagátov. Volebná komisia však rozhodla, že už to tak nebude. Chudobní kandidáti vraj nemajú prostriedky na plagátovú kampaň, a tak ju obmedzia.
Navyše ako podľa AP povedal šéf volebnej komisie Alí Réza Afšar, na čo sa opičiť po Amerike, kde kandidáti míňajú na presviedčanie voličov milióny dolárov. V Teheráne však zákaz veľkých plagátov začali uplatňovať už teraz, a tak posledný týždeň pred voľbami, keď malo plagátov pribúdať, začali z ulíc hlavného mesta miznúť.
Vo voľbách kandiduje 4500 ľudí a plagáty boli pre mnohých voličov jediným spôsobom ako ich spoznať aspoň vizuálne. „Plagáty nám pomohli sa rozhodovať. Čo môžeme robiť teraz? Je to zložité," cituje Reuters teheránskeho taxikára Aliho Mehrabího.
Sedem dní politiky
Problémom iránskej predvolebnej kampane bolo aj to, že trvala len týždeň. O verejných mítingoch s kandidátmi mohli Iránci tiež len snívať. Reportér BBC na jedno zo stretnutí zašiel. Konalo sa na súkromnom parkovisku medzi činžiakmi. Prišlo tam asi sto ľudí, medzi nimi takmer ani jedna žena.
Priebeh iránskej predvolebnej kampane dáva za pravdu tým, čo hovoria, že voliť je zbytočné, lebo sa aj tak nič nezmení.
Autor: mik