Už štrnásť rokov bratislavské Gymnázium Jura Hronca realizuje vyučovanie podľa medzinárodného maturitného programu International Baccalaureate (IB). Pred troma rokmi k nemu pribudli na Spojenej škole Novohradská medzinárodné triedy s vyučovacím jazykom anglickým pre všetky vekové kategórie žiakov. V týchto dňoch si môžu záujemcovia o medzinárodnú školu podávať prihlášky. Do dvoch programov základnej školy prijíma škola prihlášky do 18. marca, na maturitný IB program až do 27. marca. O možnostiach štúdia sme hovorili s EVOU ŽITNOU, zástupkyňou riaditeľky pre medzinárodnú školu. Kde všade sa už dostali absolventi programu International Baccalaureate?
"Teraz máme napríklad už štvrtého študenta na Harvarde, úspešní sú aj na iných prestížnych amerických a britských univerzitách. Aktuálne sú aj iné európske univerzity. A stále sú populárne aj české. Zo smerov, ktoré ponúkajú slovenské vysoké školy, vedú medzi ibíkmi manažment, matematika a informatika na UK a ekonomické smery.
Prijímate študentov z celého Slovenska. Využívajú túto šancu?
"Odhadom tvoria tretinu našich študentov. Zabezpečujeme pre nich stredoškolský internát."
Kto sa môže v sobotu 12. apríla zúčastniť talentovej skúšky?
"Druháci alebo výnimočne aj tretiaci zo štvorročných gymnázií a sextáni z osemročných gymnázií."
Súčasťou študentovej prihlášky je aj odporúčanie učiteľa. Prečo?
"Lebo ten môže podať hodnovernú správu o študentovi. V zahraničí sa na to kladie veľký dôraz."
Prečo sa nemôžu hlásiť aj študenti iných typov stredných škôl?
"Môžu sa k nám hlásiť aj zo stredných odborných škôl, otázkou je, či ich úroveň ovládania anglického jazyka a vedomosti v matematike budú zodpovedať požiadavkám výberového konania.
Z čoho pozostáva skúška?
"Z testov zo slovenského jazyka a literatúry, anglického jazyka a matematiky. Sú dôležité, lebo v diplomovom štúdiu sú povinné."
Akceptujú už IB diplom aj naše univerzity?
"Nový zákon o vysokých školách ju zrovnoprávnil s našou maturitou už aj legislatívne. Zatiaľ podľa listu ministerstva školstva a na základe pozitívnych skúseností dekanov a rektorov s našimi absolventmi s tým vysoké školy nemajú problém. Gro absolventov sa však hlási na zahraničné školy."
Stalo sa už, že by niekto nezmaturoval?
"Za tých štrnásť rokov ani raz. V rámci týchto škôl vo svete je to dosť ojedinelé."
Vraj sa nemôžu hnevať na učiteľov pre známky, lebo sú skúšaní aj hodnotení externe?
"Áno, testy sú zadávané centrálne. Skúšky sa píšu na celom svete v rovnakom termíne a opravujú sa externe. Počas školského roku ich ale skúšajú domáci učitelia podľa systému v IB programe."
Odlišuje sa toto známkovanie v niečom?
"Áno, klasifikácia sa pohybuje od jednotky po sedmičku. Najvyššia je sedmička. Zaujímavé je aj to, že sú tam pri každej známke dané presné kritériá na hodnotenie. Pravidlá hodnotenia sú takto jasnejšie."
Využívate aj tie sedmičky?
"Veru áno, a pomerne často aj na vysvedčení." (or)