Medzinárodný diplom dostanete aj u nás

BRATISLAVA. Medzinárodnú maturitu, ktorú uznávajú všetky prestížne svetové univerzity, poskytuje na Slovensku spomedzi verejných stredných škôl jedine bratislavské Gymnázium Jura Hronca. Už štrnásty rok realizuje dvojročný maturitný program International

Baccalaureate (IB). Jeho absolventi získavajú bilingválny diplom, ktorý im umožňuje vstup na univerzity vo viac ako sedemdesiatich krajinách sveta vrátane Slovenska a to bez nutnosti ďalšej nostrifikácie.

Gymnázium medzi štátnymi školami nasledovníka nenašlo. Zo súkromných škôl sa k nemu vlani pridala Britská medzinárodná škola v Bratislave.

IB žiaci študujú v anglickom jazyku podľa študijného programu, ktorý je rovnaký vo všetkých krajinách. Študenti sú skúšaní aj hodnotení externe. "V doterajšej histórii IB získali všetci slovenskí študenti diplom, čo je v rámci škôl s týmto programom vo svete ojedinelé," hovorí Eva Žitná, zástupkyňa riaditeľky pre medzinárodnú školu na spojenej škole.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nemecký diplom z ekonómie

Od akademického roku 2003/2004 môžu študenti Ekonomickej univerzity získať okrem slovenského diplomu aj nemecký. Rozhodnutiu predchádzali dobré skúsenosti, ale najmä záujem študentov o nemeckofónne štúdium. Ekonomická univerzita ho realizovala od roku 1998 spolu s Univerzitou Martina Luthera v Halle-Wittenbergu a Univerzitou Johannesa Keplera v Linci. Zapojilo sa doň 859 študentov všetkých fakúlt univerzity, ktorí úspešne vykonali 2186 skúšok z 23 predmetov. Toto štúdium bolo koncipované ako doplnkové k ponuke študijných programov a špecializácii jednotlivých fakúlt. "Študenti si tak majú možnosť rozšíriť a obohatiť ekonomickú odbornú terminológiu v nemeckom jazyku," hovorí profesor Michal Fendek, dekan fakulty hospodárskej informatiky.

SkryťVypnúť reklamu

Inováciou vznikol nový študijný program

Záujem študentov podnietil pedagógov na oboch stranách nemeckofónne štúdium prehĺbiť. Prišli s ideou vytvoriť samostatný študijný program medzinárodný finančný manažment pre druhý stupeň štúdia. "Od akademického roku 2003/2004 ho v spolupráci s Univerzitou Martina Luthera v Halle-Wittenbergu realizujeme," hovorí dekan Michal Fendek, ktorý je zároveň aj garantom programu za slovenskú stranu. Druhým garantom je profesor Ralf Ebeling z Univerzity v Halle.

Po trojročnom bakalárskom štúdiu v Bratislave alebo v Halle sa študenti hlásia na druhý stupeň štúdia. Prvý rok štúdia v druhom stupni absolvujú prednášky v nemčine v Bratislave. Prednášajúcimi sú štyria domáci pedagógovia, ktorých dopĺňajú učitelia z partnerskej univerzity. Študenti majú dvanásť predmetov. Po získaní predpísaného počtu kreditov študenti pokračujú v rámci piateho roka štúdia na univerzite v Halle. Tu píšu aj diplomové práce a skladajú štátnu skúšku. Univerzity sa riadia úzusom, že ak je vedúcim diplomovej práce pedagóg z nemeckej univerzity, oponentom je učiteľ z Bratislavy a naopak.

SkryťVypnúť reklamu

Americký diplom z marketingu

Na súkromnej Vysokej škole manažmentu v Trenčíne a jej pobočke v Bratislave môžu záujemcovia získať okrem slovenského diplomu aj diplom akreditovaný v USA. Jej zriaďovateľom je americká City University of Seattle, ktorá poskytuje obchodné vzdelanie.

"U nás čo sa týka prijímacích pohovorov škola presadzuje politiku otvorených dverí, ale každý, kto chce študovať v angličtine, musí splniť medzinárodne uznávaný jazykový test z angličtiny TOEFL. Na úroveň prijatia do bakalárskeho štúdia stačí 540 bodov z možných 660 a na Master of Business Administration 567," hovorí Branislav Zlocha, manažér univerzity.

Zahraničný prístup vo výučbe

Študijné programy Vysokej školy manažmentu, ktorá sa nečlení na fakulty, sú založené na spolupráci s praxou. Metodika výučby je oproti štátnej škole postavená na posune od klasického prednášateľského vyučovaniu skôr k interaktívnejšiemu. "Stredobodom vzdelávacieho procesu je študent, to znamená, že u nás sa učiteľ stáva sprostrekovateľom učiva a zabezpečovateľom diskusie," hovorí Zlocha. Študenti pracujú individuálne alebo v rôznych tímoch na projektoch, prezentáciách, prípadových štúdiách, ktoré podrobujú kriritickým analýzam.

SkryťVypnúť reklamu

Študijné programy nezabezpečujú len ľudia s vedecko pedagogickými kvalifikáciami ale aj veľa odborníkov z praxe. Študenti si tak hneď môžu teóriu konfrontovať s praxou.

Angličtina ako nástroj výučby

Počas štúdia angličtinu študenti nepoužívajú len ako jazyk, ale predovšetkým ako nástroj pre odbornú výučbu. V prípade MBA štúdia majú v tomto jazyku 15 predmetov, v bakalárskom programe si tiež môžu zvoliť aj celé štúdium v angličtine. Aj preto sú absolventi po skončení školy tak dobre jazykovo vybavení.

Podľa Branislava Zlochu je anglosaská výučba výhodná aj pre tých, čo po skončení bakalárskeho štúdia odchádzajú na zahraničné vysoké školy, prechod je pre nich jednoduchší.

Dva diplomy, konkurenčná výhoda

"Našou konkurenčnou výhodou je to, že dokážeme študentov za rovnaké obdobie štúdia vybaviť dvoma diplomami. Vytvorili sme istý prestupný mechanizmus prenosu kreditov voči zahraničnému titulu," hovorí Zlocha. Kredity, ktoré získavajú študenti v rámci slovenskej vetvy štúdia, sa dajú totiž čiastočne započítať aj voči zahraničnému diplomu a zase naopak. Študentovi to šetrí čas a peniaze a vylučuje to duplicitu.

SkryťVypnúť reklamu

Diplom sa kúpiť nedá

Ak by si niekto myslel, že si na tejto súkromnej škole diplom kúpi za školné, je na omyle. Podmienky sú tu tvrdé. Napríklad úspešnosť študentov je len 56-percentná.

"Máme síce na jednej strane politiku otvorených dverí, prijímačky sú mäkšie, ale o to tvrdšie sú podmienky v rámci štúdia. Študenti musia napríklad dosahovať určitý minimálny priemer známok za každý trimester. Ak by ho nedosiahli, sú na základe vyjadrenia komisie daní do skúšobnej lehoty, v ktorej si musia priemer zlepšiť. Ak sa tak nestane, sú vylúčení zo štúdia," vysvetľuje Branislav Zlocha.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 311
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 340
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 911
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 388
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu