Chávez sa dohodol s Eni

Hoic Venezuela vyvlastňuje,západné koncerny ju neopúšťajú chudobné.

Hugo Chávez sa znárodnením vyhráža už aj majiteľom potravinárskych podnikov. Majú mať vinu na nedostatku niektorých potravín, najmä mliečnych výrobkov.Hugo Chávez sa znárodnením vyhráža už aj majiteľom potravinárskych podnikov. Majú mať vinu na nedostatku niektorých potravín, najmä mliečnych výrobkov. (Zdroj: ČTK/AP)

CARACAS, KOŠICE. „Všetko, čo bolo kedysi sprivatizované, nech­ je znárodnené. Národ by mal znovu získať vlastníctvo v strategických sektoroch,” vyhlásil vlani v januári pri svojej inaugurácii venezuelský prezident Hugo Chávez.

Skutočná podoba znárodňovania sa od proklamovaných zámerov výrazne líši. Nenavidení kapitalisti neodchádzajú z Venezuely s prázdnymi rukami. Príkladom je aktuálna dohoda medzi talianskou firmou Eni a venezuelskou štátnou ropnou spoločnosťou Petróleos de Venezuela.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Eni má na venezuelský projekt nachystané 4 miliardy dolárov, čím sa stane najväčším západným investorom v ropnom priemysle v Južnej Amerike od roku 2005, keď Chávez znárodnil ropný priemysel.

SkryťVypnúť reklamu

Peniaze Talianov budú kryté spoločným podnikom s venezuelskou štátnou ropnou spoločnosťou, ktorá získala práva na otvorenie ropného poľa v oblúku rieky Orinoco asi 500 kilometrov južne od Caracasu.

„Je to strategická dohoda," povedal šéf talianskej firmy Paolo Scaroni po podpise zmluvy, ktorou Eni získala 40-percentný podiel v novej spoločnosti. A Financial Times k tomu len pripomína, že Eni tým potvrdzuje stratégiu byť lídrom medzi firmami, ktoré investujú v politicky riskantných krajinách. Ako príklad uvádza denník Líbyu, kde je Eni najväčším ropným investorom.

Kapacita ropného poľa, na ktorom budú Taliani spoločne s Venezuelou tažiť, sa odhaduje na 2,5 miliardy barelov ropy. Od začiatku počítajú s dennou produkciou 30–tisíc barelov ropy, ktorá má do šiestich rokov vzrásť štvornásobne. To by sa blížilo k úrovni desatiny svetovej produkcie.

SkryťVypnúť reklamu

Odborníci na diktátorov

Obchodu predchádzalo finančné vyrovnanie, tento rok vo februári sa Eni a Venezuela dohodli, že venezuelský štát zaplatí v priebehu nasledujúcich siedmich rokov talianskemu Eni 700 miliónov dolárov. Je to odškodné za znárodnenie ropného poľa Dacion v roku 2006.

Venezuela znárodnila ropný priemysel a zahraničným firmám ponúkla menšinový podiel v ťažobnom priemysle. Podobné odškodnenie už akceptovali Chevron, British Petroleum, Total a StatoilHydro.

Odmietol len americký ExxonMobil. Ten síce po dohode Cháveza s Eni zostal v boji s rozhodnutím o znárodnení sám, no pod jeho tlakom venezuelskej štátnej firme súdnou cestou zmrazili v USA, Holandsku a vo Veľkej Británii účty v celkovej výške 12 miliárd dolárov.

Znárodnenie za peniaze

SkryťVypnúť reklamu

Podobne sa znárodňovalo aj v telekomunikáciách, keď za 28,5-percentný podiel americkej spoločnosti Verizon zaplatila Venezuela 572 miliónov dolárov. Podobne od spoločnosti AES odkúpila 82 percent v domácej Electricidas de Caracas za 739 miliónov dolárov.

Hrozbu zoštátnenia už adresoval Chávez aj bankám, súkromným nemocniciam a školám a najnovšie aj potravinárskym podnikom. Venezuelská vláda kontroluje ceny potravín a často núti obchodníkov predávať pod cenu.

Vinníkov nedostatku potravín vidí inde. Sú nimi napríklad mliekarne pod kontrolou Parmalatu a Nestlé, ktoré dokonca obvinil zo zámerného vyvolania nedostatku mlieka v krajine.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 696
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 553
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 065
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 876
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 612
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 935
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 099
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 116
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu