BRATISLAVA. Z domáceho devízového trhu prenikajú informácie, že niektorí obchodníci sa k dôležitým štatistickým údajom dostanú skôr ako ostatní účastníci trhu. Informáciu môžu využiť pri obchodovaní so slovenskou korunou a vďaka nej zarobiť. Platí to údajne najmä vtedy, ak môže byť štatistický údaj pre trh prekvapujúci. Oficiálne však nechce o tom nikto hovoriť.
Malo sa tak stať napríklad
v polovici februára, kedy trh čakal na zverejnenie predbežného údaju o raste slovenskej ekonomiky za štvrtý kvartál a za celý rok 2007. Dva dni pred zverejnením čísla sa koruna voči euru posilnila zhruba o 20 halierov. Kurz sa tak dostal z úrovne 33,30 na 33,10 koruny za euro. Ak by investor predal v tom čase na trhu 100 miliónov eur a kúpil za ne koruny, počas dňa by pri takom zhodnotení koruny zarobil 20 miliónov korún.
Zaujímavé je, že v deň zverejnenia čísla o vysokom raste ekonomiky, s ktorým nerátali ani analytici, sa kurz koruny hýbal už len mierne. Nedá sa preto vylúčiť, že došlo k úniku informácií ešte pred ich oficiálnym zverejnením.
Ekonómovia pritom očakávali za štvrtý kvartál rast ekonomiky od 8,4 do 9,3 percenta.
V skutočnosti to bolo zhruba 14 percent. To prekvapilo. K výraznejšiemu spevneniu koruny však nedošlo. Koruna neskôr začala dokonca oslabovať, lebo obchodníci si brali zisky. Za koruny, ktoré predtým získali predajom drahších eur, už totiž kupovali „zlacnené“ eurá. Kurz sa dostal cez 33 korún za euro.
K podobnému „predčasnému“ zhodnoteniu koruny malo dôjsť aj v novembri. Vtedy sa čakalo na údaj o raste ekonomiky za tretí kvartál. Ten takisto prekvapil, ekonomika vzrástla o 9,4 percenta.
K informáciám má prístup viac ľudí
Na prepočte štatistických ukazovateľov sa podieľajú zamestnanci viacerých odborov Štatistického úradu, ale aj ľudia z ministerstva financií. Konečné číslo pozná šéf príslušnej sekcie. Hovorkyňa Šatistického úradu Eva Kelemenová povedala, že zamestnanci podpisujú dekrét, ktorý ich zaväzuje k mlčanlivosti. Nepredpokladá, že by od nich mohlo dôjsť k úniku informácií.
Štatistický úrad môže údaje poskytnúť NBS a ministerstvu financií 24 hodín pred ich zverejnením. „Ide o embargované informácie, ktoré zo strany NBS nie sú, ani v minulosti neboli,
v žiadnom prípade poskytnuté tretej strane,“ povedala hovorkyňa banky Jana Kováčová.
Hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál potvrdil, že takúto informáciu môže mať minister financií, v krajnom prípade aj dvaja štátni tajomníci. „Ku kurzovému vývoju sa nevyjadrujeme,“ povedal.
Díleri NBS podľa Kováčovej nezaznamenali v polovici februára žiadne výnimočné posilnenie sa koruny. Vývoj kurzu sa podľa nich nevymykal zo štandardného vývoja regiónu.
Insider trading je trestný čin
Zneužitie informácie v obchodnom styku je trestné. Kto takúto informáciu poskytne, alebo ju neoprávnene použije, môže dostať až tri roky.
V zahraničí je to tiež prísne trestané. Známy je prípad jednej z najbohatších Američaniek Marthy Stewartovej. Súd ju poslal do väzenia za zneužitie dôverných informácií pri obchodovaní s akciami.