BRATISLAVA. Trištvrte roka pred plánovaným prijatím novej meny sa pripravujú na veľké zmeny aj mestá a obce. Mnohé už vlani schválili akčný plán prijatia eura a vytvorili eurotímy. Na prípravu vyčlenili státisíce korún.
Najväčšie zmeny samosprávy čakajú už v najbližších mesiacoch. Do augusta, odkedy by mal na Slovensku platiť pevný konverzný kurz koruny k euru, si musia zabezpečiť nové informačné systémy na prácu so starou i novou menou.
Najdrahší je softvér
Výmena technológií a softvéru môže podľa odhadov Združenia miest a obcí Slovenska tvoriť až 60 percent všetkých výdavkov samospráv.
Mestá, ktoré s výmenou informačných technológií ešte nezačali, sa podľa riaditeľa ekonomickej sekcie ZMOS Jaroslava Mrvu dostanú do časového stresu. „Čakať, že všetkých zhruba 2100 obcí, ktoré majú informačné systémy, dokáže 6 až 7 dodávateľov, ktorí pôsobia na Slovensku, navštíviť v posledných mesiacoch, inštalovať im systémy a naučiť pracovníkov s nimi robiť, to sa asi nedá,“ hovorí.
Okrem programov a sčasti i zastaraných počítačov musia mestá na novú menu prispôsobiť alebo nakúpiť aj ďalšiu techniku. „Napríklad registračné pokladnice, automaty na cestovné lístky a parkovanie, turnikety na kúpaliská a športoviská,“ hovorí Mrva.
Upraviť budú musieť aj cenníky vo verejnej doprave, sociálnych službách, rekreačných aktivitách, kultúre či v športe. „V prípade platieb v prospech občana pritom platí pravidlo zaokrúhľovať na 10 eurocentov smerom nahor, pri platbách v prospech verejnej správy zasa 10 centov smerom nadol,“ tvrdí Mrva.
Miestne úrady budú musieť okrem výmeny informačných systémov investovať aj do výmeny rôznych tlačív, brožúr či do školení a nadčasov pre zamestnancov.
„Náklady vynaložené na prípravy na euro sa nesmú premietnuť do cien a poplatkov,“ upozorňuje splnomocnenec vlády pre zavedenie eura Igor Barát.
Mrva však priznáva, že niektoré mestá zrejme už tento rok pri zvyšovaní daní a poplatkov počítali „s povinným zaokrúhľovaním v prospech občanov, čo by vo väčších mestách s väčším počtom daňovníkov mohli pocítiť“.
Kampaň robia aj mestá
Investície miest sa rôznia najmä podľa veľkosti a stavu informačných systémov. Bratislava na prijatie eura zatiaľ vyčlenila štyri milióny korún, Košice až osem.
Výdavky všetkých miest a obcí na Slovensku ZMOS odhaduje na zhruba 600 miliónov korún. Upozorňuje aj na to, že hoci informačnú kampaň bude vykonávať centrálne štát, isté špecifické oblasti bude musieť obyvateľom vysvetľovať aj samospráva.
V príručke, ktorú k prijatiu eura združenie vydalo, sa ako príklad spomína informovanie časti rómskej komunity, ktorá žije v osadách mimo miest a obcí.
„Ak táto časť obyvateľstva nebude na zavedenie eura pripravená a nebude chápať zmenu, môže sa to prejaviť zvýšením sociálneho napätia, agresivitou a nepokojmi,“ píše sa v publikácii. Spolu ide podľa združenia asi o 160-tisíc obyvateľov žijúcich na území 620 obcí.