BRATISLAVA. Rómovia sú stále najväčší problém Slovenska v oblasti dodržiavania ľudských práv. Píše sa to v správe o ľudských právach za rok 2007, ktorú vypracovalo americké ministerstvo zahraničných vecí. Správu vypracúvajú Spojené štáty každý rok.
Diskriminácia Rómov je podľa USA bežná, podrobne sledujú prípad mučenia Karola Sendreia.
Politici správe nedôverujú
„Keby sme my napísali nejakú správu o dodržiavaní ľudských práv, tak by sme určite niečo v Amerike našli,“ povedal premiér Robert Fico. „Je jednoduché písať správy. Jediný orgán, ktorý môže konštatovať porušenie ľudského práva, je súd.“ Fico správu neberie ako bernú mincu.
Fico: Správa nemá žiadnu výpovednú hodnotu
VIDEO - Eugen Korda
Predseda SNS Ján Slota povedal, že „takýto štát, ktorý vetuje zákon o mučení, devastuje životné prostredie... nemá v žiadnom prípade právo morálne kritizovať iného“.
Správa hovorí, že policajti stále zle zaobchádzajú s Rómami. „Nemám také informácie,“ reagoval minister vnútra Robert Kaliňák. Keby to tak bolo, určite by to podľa neho riešila inšpekcia ministerstva vnútra.
Podpredseda vlády pre ľudské práva Dušan Čaplovič nechcel správu komentovať, najprv si ju chce prečítať.
Jeho predchodca Pál Csáky v minulosti na podobnú kritiku odpovedal slovami: „Slováci vedia o podmienkach života pre Rómov viac ako Američania.“
Okrem Rómov správa ako o probléme hovorí aj o príliš dlhej väzbe, korupcii na súdoch a násilí na ženách.
Američania si všimli aj to, že „vláda urobila viacero krokov, ktoré podľa pozorovateľov mali obmedziť kritické informovanie o nej“.
Spomínajú uznesenia vlády týkajúce sa novinárov a ich „útokov“ na vládu.
Harabin: Nehoráznosť
Kriticky sa USA pozerajú aj na slovenské väznice. Hoci sa podľa nich situácia oproti minulým rokom zlepšila, „preľudnenie je stále problém“.
„Správa vo mne vyvoláva absolútnu nedôveryhodnosť,“ povedal minister spravodlivosti Štefan Harabin. Slovensko má podľa neho najlepšie väzenstvo z postkomunistických krajín. „Naše väznice sú kapacitne pokryté ani nie na 80 percent, podľa mojich informácií v Amerike je to na 160 percent.“ Harabin už pripravuje list pre americkú ambasádu.
VIDEO - Harabin: USA správou šliapli vedľa
VIDEO - Jaro Kurpel
Američania si všimli aj ministrove kroky proti Špeciálnemu súdu. „Má Amerika Špeciálny súd? Pokiaľ viem, Špeciálny súd mal Mussolini a Hitler,“ povedal minister.
Bývalý veľvyslanec v USA Martin Bútora hovorí, že nejde o správu hodnotiacu, ale monitorovaciu. „Je objektívna, má však vlastnú optiku, zameriava sa na vybrané problémy, ktoré sa na Slovensku v posledných rokoch opakujú,“ povedal Bútora.
Bútora tvrdí: „Ak je tu snaha časti vládnej koalície stavať sa kritickejšie k médiám, obmedziť ich fungovanie a denne sa o tom píše, tak je jasné, že sa to muselo v správe objaviť.“
Mŕtvy Róm Američanov stále zaujíma
Spojené štáty si všímajú prípady, ktorým sa slovenské médiá natoľko nevenujú.
Prípad 29-ročného Róma Radoslava Pukyho prešli slovenské médiá takmer bez povšimnutia. Americké ministerstvo zahraničných vecí sa o jeho smrť zaujíma aj po štyroch rokoch. Prípadu sa v správe venuje už druhý raz.
Puky zmizol koncom februára 2004 po policajnom zásahu proti rabovaniu v trebišovských obchodoch. Našli ho po desiatich dňoch utopeného v miestnom potoku. Pitva i ďalšia expertíza vylúčili, že by ho niekto zabil.
Pukyho mama aj brat upozorňovali, že vyšetrovatelia sa jeho smrti nevenovali dostatočne. Jeho blízki tvrdia, že ho naposledy videli v deň zásahu, ako utekal pred policajtmi.
Nezhoda je aj v presnom čase Pukyho smrti. Zomrel až zhruba týždeň po tom, ako zmizol. Vyšetrovanie nevyriešilo, kde celý čas bol.
„Povrchný“ prístup vyšetrovateľov si už v roku 2005 všimol aj Európsky výbor na zabránenie mučeniu a neľudskému, či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestom. Jeho členovia tvrdili, že vyšetrovatelia sa nedostatočne vysporiadali s informáciou, že Pukyho pred tým, ako zmizol, naháňali policajti. Nepozdávalo sa im ani to, že vôbec nevypočuli policajtov, ktorí proti rabovaniu zasiahli.
Vyšetrovanie viackrát prešetroval prokurátor, trikrát bolo obnovené. Vyšetrovateľ doplnil viaceré výpovede. Podľa košickej krajskej hovorkyne Jany Demjanovičovej nakoniec vypočul aj zasahujúcich policajtov, rovnako aj svedkov, ktorých pri zásahu zadržali.
V júni 2005 sa pre políciu prípad definitívne skončil. Výsledok bol rovnaký. Puky sa utopil bez cudzieho zavinenia.
Rodine sa záver nepozdával. Obrátila sa na Ústavný súd aj na Európsky súd pre ľudské práva. Ústavní sudcovia sťažnosť zamietli, lebo nevyužila všetky iné právne možnosti. Európsky súd sa vecou zatiaľ nezaoberal.
Pukyho rodine pomáha aj Liga aktivistov pre ľudské práva. Šéf ligy Columbus Igboanusi hovorí, že zmienka o prípade v americkej správe ho neprekvapuje, hoci slovenskí novinári sa mu natoľko nevenovali. „Slovenské médiá nemôžu byť všade a pri všetkom, hoci ide o vážny prípad, ktorý sa stal.“
(vev)
Správu pripravuje ambasáda
Najdôležitejšou časťou správy je úvod. Hovorí, či je na čele krajiny demokratická vláda. Od roku 1999 s tým Slovensko problém nemá.
Každoročné správy Spojených štátov vychádzajú najmä z analýz jednotlivých amerických veľvyslanectiev. Správu oficiálne vydáva ministerstvo zahraničných vecí na žiadosť Kongresu. Robí tak už zhruba 30 rokov. Správa sa týka zhruba dvesto krajín sveta.
„Keď píšeme naše správy, dbáme o to, aby sme prezentovali fakty, ktoré sú overiteľné. Používame objektívny jazyk, ktorý dá najkomplexnejší obraz o krajine,“ povedal hovorca americkej ambasády v Bratislave Keith Hughes.
Bývalý slovenský veľvyslanec vo Washingtone Martin Bútora hovorí, že úradníci využívajú všetky dostupné verejné, ale aj diplomatické zdroje. Vychádzajú z hodnotiacich správ medzinárodných, ale aj domácich inštitúcií. Opierajú sa aj o médiá, názory mimovládnych organizácií i politických strán. Rovnako používajú vládne správy a rozhodnutia parlamentu.
Najdôležitejšou časťou je podľa Bútoru úvod, v ktorom sa konštatuje, či je na čele danej krajiny demokratická vláda. Slovensko s tým od roku 1999 problém nemá.
Ako sporný bod správy vidí výčitku USA o obmedzovaní vierovyznania. Súvisí s podmienkami registrácie cirkví.
(vev, tom)
Čo Slovensku vyčítali v minulosti
spornú sterilizáciu rómskych žien na východnom Slovensku a celkovú diskrimináciu Rómov
umiestňovanie rómskych detí do škôl pre mentálne zaostalých
rabovanie obchodov na východnom Slovensku
kauzu „skupinka“ a antisemitizmus SIS, ktorá vo svojej utajenej správe upozorňovala, kto je Žid
odpočúvanie denníka SME
ovládanie televízie Markíza Pavlom Ruskom
politické tlaky na verejnoprávne médiá
korupciu v súdnictve a zdravotníctve