BRATISLAVA. Olympijský oheň už bol všelikde, ale na najvyššom končiari sveta ešte nie. Číňania sa rozhodli, že ho naň vynesú v rámci tradičnej štafety z Olympie do dejiska olympiády, ktorým bude tentoraz Peking.
Napriek pôvodným ubezpečeniam na to doplatia horolezci. Čína až do 10. mája zakázala všetky výstupy na Mount Everest (8848 m) z jej strany.
Podľa niektorých zdrojov dokonca aj na Čo Oju (8201), šiesty najvyšší vrch ležiaci 20 kilometrov západne od Everestu.
„Chýry domácich aj zahraničných médií, že Everest bude z tibetskej strany uzatvorený, sú falošné,“ ubezpečoval vlani po rokovaní s čínskymi kolegami prezident Nepálskej horolezeckej asociácie Ang Cering. V pondelok však sám zverejnil list z Pekingu, ktorý svedčí o opaku.
Číňania ho adresovali všetkým expedíciám, ktoré od nich dostali povolenie na výstup na Everest zo severu. Aj tým, ktoré už zaň zaplatili. Upozorňujú ich, že aktivity na hore môžu začať až po 10. máji.
„Je to vážna rana pre everestských lezcov,“ tvrdí horolezecký server mounteverest.net a dodáva: „Vzhľadom na potrebu aklimatizácie vystúpiť túto jar na vrchol bude takmer nemožné.“ Predmonzúnová sezóna v oblasti Everestu je krátka: začína sa v apríli a končí sa už na prelome mája a júna.
Výstup „olympijskej expedície“ na Mount Everest začali Číňania chystať už predvlani. Vlani si ho vyskúšali s kópiami nezapálených pochodní v batohu. Deviateho mája šestnásti členovia výpravy stáli na vrchole. V štatistikách figurujú ako Navang Taši + 15.
V rovnaký deň tohto roka mienia vyjsť na vrchol s fakľou, ktorú 25. marca zapália za obvyklého ceremoniálu v starovekej gréckej Olympii. Ôsmeho augusta od nej vznietia vo Vtáčom hniezde oheň Hier XXIX. olympiády.
Mount Everest, ktorý Tibeťania nazývajú Čomolungmou a Nepálčania Sagarmatou, je hraničná hora. Ľudských možností, ale aj dvoch krajín. Lezie sa naň takmer výhradne buď z južnej nepálskej, alebo severnej čínskej (tibetskej) strany.
Historické štatistiky evidujú viac výstupov z juhu. Prístup zo severu totiž Čína umožnila až v šesťdesiatych rokoch – z politických dôvodov. V období 2000 – 2006 v štatistikách vedie sever: v celkovom počte expedícií (281 : 206), v úspešných (175 : 147), v počte ľudí na vrchole (925 : 918), i v smrteľných prípadoch (25 : 13).
Čínské úrady, tvrdí everestská webová stránka, skúšali presvedčiť nepálske úrady, aby uzatvorili najvyšší vrch sveta aj z južnej strany, ale nepochodili. Situáciu hodnotí ako veľké opovrhnutie horolezectvom.
Horolezci sú rozhorčení. „Neobviňujeme však čínsky horolezecký zväz – za všetkým je Peking,“ cituje server nemenovaného šéfa jednej z výprav.
FOTO – www.moutneverest.net |