BRATISLAVA. Poslanci parlamentného sociálneho výboru včera hľadali odpoveď na to, či analýza o druhom pilieri odpovedala na ich otázku, pre koho je sporenie na dôchodok výhodné a pre koho nie. Nakoniec materiál odsúhlasili.
Výbor si analýzu objednal na základe tvrdení šéfa Sociálnej poisťovne Bernátka a neskôr aj premiéra Roberta Fica, že druhý pilier je nevýhodný pre väčšinu sporiteľov. Šéf výboru za HZDS Jozef Halecký skonštatoval, že individuálne rozhodovanie je založené na toľkých faktoroch, že sa nedá dať jednoznačná odpoveď, pre koho je systém výhodný a naopak.
Koaliční členovia výboru však zamietli požiadavku opozičných kolegov, aby ministerstvo doplnilo analýzu o východiskách, z akých pri prepočtoch vychádzalo. „Naším cieľom bolo už konečne túto analýzu schváliť,“ povedal Halecký.
Zmenili odhady
Ministerstvo práce počíta s tým, že z druhého piliera vystúpi do konca júna 30 800 sporiteľov. Doteraz ich zo systému vystúpilo okolo 10tisíc.
Otvorenie druhého piliera je súčasťou zmien dôchodkových zákonov platných od januára. Rezort pôvodne odhadoval, že zmenami získa tento rok 6,75 miliardy korún. No svoje odhady prepočítal a teraz mu chýbajú 2,86 miliardy.
Ministerstvo práce zriadilo infolinku, kde sa ľudia môžu informovať o druhom pilieri. Z nášho telefonického rozhovoru vyplynulo, že operátori sa viac prikláňajú na stranu Sociálnej poisťovne. Smer zase starostom a primátorom Prešovského kraja odporučil, aby ľudí presviedčali o výhodnosti prvého piliera.
Na stranu poisťovne sa včera vo výbore postavila aj ministerka práce Viera Tomanová: „Analýza favorizuje priebežný systém pred kapitalizačným druhým pilierom minimálne v horizonte 20 rokov.“
Tomanová včera povedala aj to, že súčasná vláda nemieni zvyšovať vek odchodu do penzie a nechce meniť ani spôsob valorizácie dôchodkov. V súčasnosti sa do úpravy dôchodkov premieta rast priemernej mzdy a inflácia. No ministerka je presvedčená, že aj valorizácia na základe inflácie by bola výhodnejšia, ako sú výnosy z druhého piliera.
Rozhodnite sa sami
Poslankyňa SMK Klára Sárkőzy pripomenula, že po tom, čo premiér a šéf Sociálnej poisťovne označili druhý pilier za nevýhodný pre milión sporiteľov, sa k nim pridala aj Tomanová.
Poslanec Smeru Róbert Madej včera povedal, že žiadna z názorových strán nemôže nájsť presnú hranicu, ktorá rozdelí ľudí na tých, pre ktorých je druhý pilier výhodný a pre ktorých už nie. Každý občan sa podľa neho musí rozhodnúť sám. Pripustil, že existuje skupina sporiteľov, pre ktorých je druhý pilier nevýhodný.
„Táto analýza ma utvrdila v tom, že bolo dobré zaviesť druhý kapitalizačný pilier,“ povedala Sárközy.
Invalidi a 2. pilier
Poslankyňa za SMK Klára Sárközy včera položila otázku, čo sa stane s úsporami človeka, ktorý si 13 rokov sporí v 2. pilieri, no po nešťastnej udalosti sa stane invalidom. Zástupcovia ministerstva odpovedali, že sa presunú do Sociálnej poisťovne. Štátna tajomníčka Kršíková pripustila, že otázku invalidov v pripravovanej novele ešte prehodnotia. Štát od januára už za týchto občanov neplatí odvody do 2. piliera. „Každý občan, ktorý si sporil v 2. pilieri, by mal mať právo zostať v systéme ,“ povedala Iveta Radičová z SDKÚ.
Autor: Mrianna Onuferová