BRATISLAVA. Porušovanie ľudských práv v čínskych pracovno-prevýchovných táboroch Laogai, aj samotnú existenciu táborov, včera odsúdili slovenskí poslanci v parlamentnom výbore pre ľudské práva.
V táboroch od ich vzniku v roku 1949 uväznili asi 50 miliónov Číňanov, z ktorých sa vrátila len polovica. Tábory už odsúdili parlamenty Nemecka, USA a Talianska, očakáva sa, že sa pripoja škandinávske krajiny.
Správu o táboroch predniesol výboru Peter Mueller z International Society for Human Rights. V Číne je dnes 1745 táborov, presné číslo však môže byť vyššie. Väznia v nich tri až päť miliónov Číňanov – politických väzňov, vyznávačov prenasledovaných náboženstiev aj zločincov. Do táborov sa dostávajú zväčša bez súdneho procesu, stačí rozhodnutie polície.
Ministra zahraničia Jána Kubiša výbor vyzve, aby pri medzinárodných rokovaniach zdôrazňoval, že tábory treba zrušiť, a zverejniť o nich informácie.
V táboroch čínsky režim väzňov zbavuje ľudskej dôstojnosti, individuality. Príbuzných a priateľov núti napísať listy, v ktorých väzňa odvrhnú. Dlhodobým vypočúvaním, mučením a 14 hodinami ťažkej práce denne väzňov napokon zlomia. Väzni musia písať správy o spoluväzňoch, denne majú politické školenia. Do roka majú len pár dní voľna, nemajú lekársku starostlivosť. Väzni, ktorí pracujú vonku, jedia z hladu aj trávu. Päť až pätnásť percent väzňov spácha samovraždu.
V táboroch vznikajú aj výrobky na trh západných krajín, napríklad umelé kvety.