WASHINGTON, BRATISLAVA. Hovorili o ňom ako o budúcom americkom prezidentovi. Životopis demokratického guvernéra New Yorku Eliota Spitzera nemal chybu. Až doteraz.
Pochádza z bohatej rodiny, vyštudoval Princeton a Harvard. Ako generálny prokurátor získal pre svoj rázny postup proti kriminálnikom prezývku „pán čistý“. Od pondelka to však neplatí. Americký denník New York Times vtedy zverejnil správu o Spitzerovej účasti v prostitúckom gangu.
Sorry klienta číslo 9
Kariéra guvernéra, ktorý je mimochodom prívržencom Hillary Clintonovej, je na konci. Jeho rezignácia bola v noci nadnes na spadnutie. Newyorský guvernér už počas víkendu tušil, že v médiách sa niečo chystá. New York Times sa niekoľkokrát pokúšal získať jeho reakciu na obvinenie vyšetrovateľa, podľa ktorého využíval služby prostitútky.
A to je v Amerike, s výnimkou Nevady a jej mekky hriechu Las Vegas, ilegálne. Keď dostal v pondelok Spitzer echo, že denník sa už chystá správu zverejniť, okamžite zrušil svoj program. Iróniou je, že v ňom figurovalo aj stretnutie s newyorským arcibiskupom Edwardom Eganom. Namiesto toho zvolal tlačovú besedu.
„Ospravedlňujem sa svojej rodine a občanom New Yorku. Konal som v rozpore so svojimi záväzkami voči rodine,“ povedal. Začo sa však ospravedlňoval, nešpecifikoval. Na pódiu pri ňom stála manželka. Vo vyšetrovacom spise Spitzer figuruje ako klient číslo deväť, ktorý využíval služby Emperors Club VIP, pasáckeho gangu pre bohatých. Spitzer si služby brunetky Kirsten dokázateľne objednal minimálne raz vo Washingtone. Zistil to daňový úrad, ktorý vyšetroval pochybnú skupinu pre podozrenie z prania špinavých peňazí. A medzi monitorovanými esemeskami a hovormi bol aj Spitzer. Hodina s ich luxusnou prostitútkou ho mohla vyjsť až na 5500 dolárov. Gang ponúkal služby aj v Londýne či v Paríži. Ľudia, ktorí poznajú Spitzera, boli týmito informáciami prekvapení. Guvernér totiž dlho vystupoval proti kriminálnikom aj z radov biznisu prostitúcie. Jeden z ich gangov rozbil v roku 2004 ako generálny prokurátor. Inokedy zas išiel po krku podvodníkom na Wall Street. Časopis Time ho zato tituloval ako „bojovník roka“.
Clintonovej spojenec
V roku 2006 zvolili Spitzera za guvernéra štátu New York najväčším rozdielom hlasov v histórii. Hovorili o ňom ako o možnom prvom židovskom prezidentovi. Bol jedným z kľúčových prívržencov Hillary Clintonovej, ako aj superdelegátom, ktorý jej plánoval na Demokratickom zjazde dať svoj hlas.
Ak sa vzdá postu guvernéra, príde aj o miesto superdelegáta. Na obidvoch miestach by ho nahradil jeho zástupca David Paterson, ktorý sa môže stať prvým černošským guvernérom štátu New York. Senátorka z New Yorku sa k Spitzerovej kauze radšej nevyjadrila. Zato republikáni ho vyzvali na odchod. Ak tak neurobí, budú ho chcieť odvolať. Eliot Spitzer
Demokrat a guvernér tretieho najľudnatejšieho amerického štátu New York.
Bol vychádzajúcou hviezdou demokratov a podporoval prezidentskú kandidátku Hillary Clintonovú.
Po rezignácii ho v úrade asi nahradí jeho zástupca David Paterson, je slepý a bol by prvým černošským guvernérom štátu.