BRATISLAVA. Aj ľudia, ktorí už poberajú dôchodok, si v určitých prípadoch môžu ešte polepšiť niektorou zo štátnych dávok. Musia však spĺňať presne určené podmienky nároku na jej pridelenie.
Ľuďom s najnižšími dôchodkami štát pomáha dávkou a príspevkami v hmotnej núdzi. V hmotnej núdzi je podľa zákona človek vtedy, keď jeho príjmy nedosahujú zodpovedajúce životné minimum. Za príjem sa pritom považuje aj dôchodok. Dôchodca, ktorý žije sám, je v hmotnej núdzi vtedy, ak má dôchodok nižší ako 5 130 korún; dvojica vtedy, ak spolu majú menej ako 8 710 korún mesačne.
Štát prispeje ešte na bývanie i zdravotnú starostlivosť. Ochranný príspevok, posledný z príspevkov tohto druhu, z titulu dosiahnutia dôchodkového veku poberá takmer 60-tisíc osôb. Peniaze vyplácané k dôchodku slúžia na to, aby sa príjem dôchodcu doplnil zhruba do životného minima.
K čomu vedie valorizácia
Dôchodok každý rok štát valorizuje. Cez sito posudzovania príjmu vlani prepadli mnohí dôchodcovia, ktorým dôchodok dopĺňajú dávkou a príspevkami.
Riaditeľ Úradu práce v Novom Meste nad Váhom Marián Mesiarik hovorí, že pre zvýšenie dôchodkov museli vyradiť „nie malé percento“ poberateľov hmotnej pomoci, a to ešte skôr, ako sa zvýšila.
Dôchodky sa valorizujú k 1. júlu, dávka a príspevky k nej sa môžu zvýšiť k 1. septembru. „Dali sme niekoľko podnetov na uskutočnenie nápravy zosúladením termínov valorizácie,“ povedal Mesiarik.
Od budúceho januára by to nemusel byť problém. Ministerstvo práce chce „právne garantovať minimálnu výšku dôchodku vo väzbe na životné minimum“. Táto zmena má byť súčasťou veľkej novely zákona o sociálnom poistení, o príprave ktorej sa píše na internetovej stránke vlády. Ministerstvo predpokladá, že vláde návrh novely predloží do 30. júla.
Ako je to s opatrovaním
Dôchodca, ktorý opatruje ťažko zdravotne postihnutého manžela, súrodenca, rodiča či dieťa, môže poberať aj príspevok za opatrovanie. Musí rátať s tým, že namiesto 6000 alebo 8000 korún, ktoré mu za celodenné, osobné a riadne opatrovanie patria, bude dostávať príspevok nižší až o polovicu dôchodku.
Výška príspevku závisí aj od príjmu opatrovaného. Ak je vyšší ako 1,2-násobok životného minima, čo je do konca júna 6156 korún, príspevok sa o tento „presah“ alebo nadbytok kráti.
Výšku príspevku zmenia
Od júla životné minimum bude vyššie, takže niektorým ľuďom sa príspevok začne krátiť o menej korún, a tak sa zvýši.
Dôchodcov sa to však nemusí týkať. Aj v tomto prípade mnohí doplácajú na valorizáciu dôchodkov.
Keď sa opatrovateľovi alebo opatrovanému dôchodok zvýši, príspevok sa opäť zníži. Ak dôchodok opatrovateľa presiahne dvojnásobok jeho životného minima (do 30. júna 10 260 korún), už na príspevok nemá nárok.
Ministerstvo avizuje zmenu. V júni sa chystá vláde predložiť roky pripravovaný návrh nového zákona, ktorým by sa lepšie upravila výška príspevku. Uvádza sa to v predbežnej informácii o návrhu zákona o kompenzácii sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia.
Príplatok k prídavkom
Najnovšie niektorým dôchodcom, ktorí ešte živia dieťa, patrí príplatok k prídavku na dieťa. V tomto prípade na výške dôchodku nezáleží. Zákon však robí medzi dôchodcami jeden podstatný rozdiel.
Pán František z Revúcej je 57-ročný čiastočne invalidný dôchodca, jeho manželka poberá starobný dôchodok. Na tristo korún mesačne, ktoré príplatok predstavuje, nárok nemajú, pretože on má „iba“ o päťdesiat percent nižšiu schopnosť pracovať. Zákon, ktorý je účinný od januára, vyžaduje ešte o najmenej dvadsať percent horší stav, teda úplnú invaliditu.
Barbora Petrová z mediálneho oddelenia ministerstva práce povedala, že na polovicu znížená schopnosť pracovať stále znamená istú schopnosť pracovať. Až v prípade viac ako 70-percentného poklesu „ide o ťažké zdravotné postihnutie, pri ktorom je pracovné uplatnenie dotknutej osoby minimálne, respektíve takmer nemožné“.
Podmienky pre niektoré dávky
Príspevok za opatrovanie
Patrí tomu, kto opatruje ťažko zdravotne postihnutého manžela, súrodenca, rodiča či dieťa.
Za opatrovanie jedného človeka štát prispieva 6000 korunami mesačne, za ďalšieho to je o dve tisícky viac. Dôchodcovi príspevok znížia o polovicu dôchodku.
O príspevok treba písomne požiadať na úrade práce podľa miesta trvalého pobytu.
Príplatok k prídavku na dieťa
Od januára patrí niektorým dôchodcom, ktorí živia dieťa.
K prídavkom na deti im štát môže priplatiť, ak si nemôžu nárokovať daňový bonus. Ten je 555 korún mesačne a patrí len rodičovi nezaopatreného dieťaťa, ktorý za celý predchádzajúci rok zarobil aspoň šesťnásobok minimálnej mesačnej mzdy.
Nárok na príplatok má len ten, kto poberá starobný, predčasný starobný či invalidný dôchodok z dôvodu plnej invalidity.
Podmienky nároku sa vzťahujú na oboch rodičov, ak spolu vychovávajú nezaopatrené dieťa.
Prídavok je 540 korún, príplatok je 300 korún mesačne.
O príplatok treba písomne požiadať na úrade práce, ktorý vypláca detské prídavky.
(joč)