WASHINGTON, BRATISLAVA. Obyčajne to trvá tak 15 sekúnd, kým sa pripútaní väzni zrútia. Na ich zahalenú tvár vycvičení tajní agenti lejú prúd vody. Objekt vyšetrovania sa dusí a vracia, akoby sa topil. Dlho to nevydrží a potom všetko vyklopí.
Aspoň tak to vidia obhajcovia „simulovaného topenia“, ktoré americká tajná služba CIA využíva pri vypočúvaní podozrivých z terorizmu. Kontroverznú techniku povolil americký prezident George Bush po 11. septembri. Nezastavil ho ani najnovší zákon o tajných službách, ktorý presadili v Kongrese demokrati. Bush ho cez víkend vetoval, aby „neoslabil“ boj proti teroristom, ktorí by chceli znovu zaútočiť na Spojené štáty.
Dve a pol minúty pod vodou
Topením vodou, ktoré objavila v 14. storočí katolícka cirkev počas inkvizície a často ho používali aj americkí vojaci vo Vietname, prešiel aj hlavný podozrivý za útoky z 11. septembra a operačný šéf alKáidy Chálid Šejk Mohammed.
U vyšetrovateľov si svojou výdržou získal rešpekt. „Vydržal až dve a pol minúty,“ povedal nemenovaný zdroj pre americkú televíziu ABC. Podľa denníka Washington Post nie je úplne jasné, či práve topenie prinútilo Mohammeda rozprávať.
Pre kritikov z radov ľudskoprávnych organizácií, ale aj samotnej CIA, je simulované topenie jednoznačne mučenie, ktoré je medzinárodným právom zakázané a navyše prináša len veľmi pochybné výsledky.
Väčšina moderných krajín sa podľa Economistu tvrdých techník vypočúvania vzdala.
Kedysi ho napríklad Veľká Británia používala proti severoírskym teroristom z IRA. Po prehratom prípade na Európskom súde pre ľudské práva od topenia upustila.
Mučenia zakazuje okrem Ženevskej konvencie aj Konvencia OSN proti mučeniu, ktorú ratifikovalo 144 krajín. Veľká časť z nich ako Severná Kórea, Egypt, Čína či Barma v brutálnom mučení pokračujú. Podľa lanskej správy Amnesty International sa mučí až v 102 krajinách sveta.
Povedia čokoľvek
O mučení pod réžiou CIA sa začalo verejne hovoriť po prevalení praktík v irackej väznici Abú Ghraib, kde boli väzni týraní a ponižovaní americkými vojakmi. Americké médiá tému oživili po odhalení tajných preletov a väzníc CIA po svete.
„Je to zlé vyšetrovanie, každý sa vyspovedá, ak je mučenie tvrdé,“ povedal televízii ABC bývalý dôstojník CIA Robert Baer. Podľa ďalšieho bývalého zamestnanca CIA Larry Johnsona je lepšie spracovať väzňa psychologicky a získať si jeho dôveru. Viackrát si podľa zdrojov ABC mučení väzni vymysleli to, čo vyšetrovatelia chceli počuť, aby ukončili mučenie. Väzni tiež často skončia v bezvedomí.
Bushovo veto, a teda aj povolenie mučenia, sklamalo liberálny denník New York Times. Pripomenuli mu manuál americkej armády, podľa ktorého mučenie môže zdiskreditovať USA v očiach spojencov. Neschvaľuje ho ani šéf amerických jednotiek v Iraku generál David Petraeus. „Nielen, že je to nezákonné, ale história ukázala, že často to nie je ani užitočné, ani potrebné.“
Mučenie je definované ako cielené spôsobovanie mentálnej a fyzickej bolesti. A to je aj simulované topenie.
John Sifton, expert Human Rights Watch
Kliknite - obrázok zväčšíte.