VALENCIA, BRATISLAVA. Ani jeden z našich atlétov neoslnil. To je súčasný pohľad. Pred štyrmi rokmi na svetovom šampionáte v budapeštianskom Sportcsarnóku štartoval len osemstovkár Roman Hanzel. Skončil v tretej desiatke. Pred dvoma rokmi na halových MS bola trojskokanka Dana Velďáková ôsma.
Piate miesto Dmitrija Vaľukeviča (26) včera v trojskoku je vyrovnané najlepšie umiestnenie Slováka pod svetovou atletickou strechou od roku 1993. Rovnako skončili prekážkar na 60 m Igor Kováč v Paríži 1997 a výškarka Mária Melová v japonskom Maebaši 1999.
Vaľukevič sa prvý raz presadil v slovenskom
Vaľukevič je Bielorus, ktorý trénuje v Moskve. Má tam lepšie podmienky v silnej spoločnosti ruských skokanov, pod vedením výborných trénerov. Spochybňovať jeho slovenskosť by nebolo správne. Skúšal to aj u nás, reprezentuje Spartak Dubnica.
V atletike je migrácia bežná. Vedú petrodolárové krajiny v Perzskom zálive. V nákupoch najmä Keňanov a Etiópčanov sú usilovní najmä v Bahrajne a Katare. V portugalských a španielskych dresoch tiež pôsobia, a v podstate aj dominujú, Afričania. Medzinárodná atletická federácia už obmedzila možnosti divokých prestupov z krajiny do krajiny.
Bieloruského rodáka berú naši atléti za svojho, čo je pre kolektív i pre neho podstatné. Vaľukevič získal v roku 2003 titul majstra Európy v kategórii do 23 rokov senzačným výkonom 17,57 m.
O rok bol na MS v budapeštianskej hale štvrtý - 17,31 m. To bol ešte bieloruským skokanom. Nádej, o ktorej hovoril svet. V nedeľu sa prvý raz výraznejšie presadil v našich farbách. Aj ho to tešilo, aj štvalo. Chcel viac, chcel bronz.
Tréner tipoval: 17,40 m
Tréner Jevgenij Ter-Avanesov spolupracuje s nestorom svetového trojskoku, sedemdesiatnikom Vitoldom Krejerom, ktorý pripravuje Vaľukeviča. Ten do Madridu neprišiel. O Dmitrija sa staral jeho otec Genadij i Ter-Avenasov. Rus má v skupine Burkeňu, Dmitrijovho dobrého kamaráta. Ter-Avenasov vo Valencii potvrdil: „Vaľukevič mohol skončiť lepšie. Odhadoval som, že skočí 17,40 metra. Do správneho rytmu sa dostal až v poslednom pokuse. Bol, žiaľ, s prešľapom. Míťa veľmi chcel. Nevyšli mu prvé pokusy, čo je vždy nápor na psychiku. Vaľukevič je stále mladý trojskokan. Má formu, ktorá naznačuje pomerne sľubné šance na olympiáde v Pekingu. Od vlaňajška na ňom badám zmenu. Pre športovca je dôležitejšia ako natrénované hodiny. Dmitrij ožil, je lídrom v skupine. Stará sa o dobrú náladu.“
Nováčikovia pokazili záver
Nováčikom na halových MS, bežcovi na 800 m Jozefovi Repčíkovi (20) a prekážkarke na 60 m Miriam Bobkovej (29) nevyšiel záverečný krok tejto zimnej sezóny. Obaja ju však mali veľmi dobrú, posunuli slovenské rekord. Sú tesne za métami, ktorým sa hovorí hraničné.
Osemstovkárovi chýba k prelomeniu 1:47 min sedem stotín, Bobkovej na pokorenie ôsmich sekúnd päť stotín.
Obaja chceli, aby medzníky padli vo Valencii. Repčík sa ani tak nesnažil o čas. Mal načakane dlho blízko k postupu. V semifinále mal pritom neskôr zlatého Sudánčana Kakiho i strieborného Juhoafričana Mulauddziho.
Bobková bola jednou z tých, ktorú zničil rozmar štartéra. Ten sa zrazu rozhodol vystreliť príliš rýchlo. Bežkyňa zo Spiša z nepripraveného pokľaku pomaly vyštartovala po prvú prekážku. Už vtedy stratila akákoľvek šance, hoci slovenský rekord 8,04 s by jej vo finále bohato stačil na šieste miesto.
Haborák: Stále som pretekár
Guliar Milan Haborák (35) bol na dvoch halových MS siedmy, v rokoch 2001 a 2003. Dnes už aj tréner si prišiel do Valencie odskúšať možnosti v olympijskom roku.
Umiestnením nezhorel, skončil trinásty. Patrilo sa však prekonať dvadsať metrov, vrhač dosiahol v kvalifikácii 19,80 m. Po dlhom čase sa stalo, že všetci finalisti potrebovali na postup limit - 20,20 m. Haborák sa stále cíti pretekárom. Spomenul: „V predstihu nás fotili nás na olympijské vizitky. Tréneri mali oranžové oblečenie, športovci modré. Chvíľu som váhal, kam sa postaviť. Samozrejme, zvolil som modrú.“