VALENCIA. Pred štyrmi rokmi v Budapešti skončil štvrtý, ale za Bielorusko. Včera vo Valencii piaty, avšak už za Slovensko.
V sérii prešľapov 17,14 m
Trojskokan Dmitrij Vaľukevič (26) ako jediný z našej štvorčlennej výpravy na halových atletických MS zlepšil slovenský výkon roka. Jeho štvrtý pokus 17,14 m, jeden z iba dvoch platných, stačil na piate miesto. Za éry samostatnosti nikto zo Slovákov lepšie neskončil. Rovnako v Paríži 1997 prekážkar Igor Kováč a v Maebaši 1999 výškarka Mária Melová.
Ďalší dvaja slovenskí atléti - prekážkarka na 60 m Miriam Bobková a bežec na 800 m Jozef Repčík – nepostúpili v sobotu zo semifinále.
Kallurová neriskovala
Atletické hviezdy vo Valencii neraz zdôrazňovali: Iba testujeme formu po výdatnom tréningu. Naše úsilie smeruje k olympiáde.
Švédska prekážkarka na 60 m Susanna Kallurová mala byť jednou z adpetiek na prekonanie svojho svetového rekordu z tohto roku v Karlsruhe 7,68. Pri rozcvičovaní sa na finále favoritku však pichlo v ľavom stehne. Radšej oželela šancu stať sa majsterkou sveta, než by riskovala zranenie: „Nie som šťastná, ale mohla som sa zraniť vážnejšie. Neviem si predstaviť, že by som neštartovala v Pekingu. Dobre som si premyslela, čo robím.“
Ruská žrdkárka Jelena Isinbajevová vyhrala pre ňu veľmi priemerným výkonom 475 cm. „Málo, ale súťažím z plného tréningu. Všetko moje úsilie smeruje k Pekingu.“
Holm mal lepšie nervy
V sobotu nadchli dva súboje. Olympijský víťaz 2004 Švéd Stefan Holm zdolal posledného halového majstra sveta Jaroslava Rybakova. Švéd sa zachránil na 230 cm, zdolal výšku na tretí pokus. Výšku 234 skočil Rybakov na prvý pokus, Holm nie. Dva pokusy ušetril, 236 zdola na prvý šup, Rybakov nie. Nechal si dva skoky na 238 cm, ale neuspel. Holm má štvrtý titul!
Grékyňa Hrysopiyi Devetzíová skočila na štvrtý pokus 15,00 m. Každý ju považoval za víťazku. Kubánka Yargelis Savigneová však v poslednej sérii dosiahla 15,05 m (štvrtý výkon histórie v hale). „Hop alebo trop, riskovala som. Skončilo sa to pre mňa neuveriteľne. Pred šampionátom som trénovala iba dvadsať dní. Bola som zranená. Mala to byť iba taká malá skúška.“
Sobolevovej 90tisíc USD
Svetová federácia rozdávala na valencijskom šampionáte aj doláre. Vaľukevič za 5. miesto zinkasoval šesťtisíc.
Najviac pribudlo na konto ruskej plavovláske Jelene Sobolevovej: získala svetový primát na 1500 m (40tisíc) a časom 3:57,71 min o 34 stotín zlepšila svoj mesiac starý svetový rekord, za čo zinkasovala plus 50tisíc USD.
Rusko získalo vo Valencii 5 zlatých, 4 strieborné a 3 bronzové medaily. Prehralo so Spojenými štátmi, ale iba o jediné striebro.
Šebrle sa dušuje: Valencia už nikdy viac
Včera, v úvodnej disciplíne druhého dňa viacbojárskej súťaže sa po druhej prekážke český reprezentant Roman Šebrle chytil za ľavý stehenný sval. Dovtedy jasný kandidát na striebornú medailu spadol a odniesli ho na nosidlách.
Svetový rekordér v desaťboji považuje diagnózu za milosrdnú. V svale má polcentimetrovú trhlinu. Podobné zranenie prekonal desaťkrát.
„Našťastie, nie je to achilovka ani koleno. To by bol koniec sveta,“ tvrdil po prvom vyšetrení. Lekár českej výpravy Petr Sikora skončtatoval: „Mesiac potrebuje pokoj, dva týždne môže len ľahko trénovať. Mohlo by sa to o niečo skrátiť elektroliečbou s nejasným výsledkom. Radšej to treba doliečiť.“
Šebrle si nemyslí, že zranenie ovplyvní jeho prípravu na pekinskú olympiádu, na ktorej bude obhajovať aténsky primát: „Môže to byť aj výhoda: oddýchnem si.“
Pred desiatimi rokmi sa na ME vo Valencii tiež zranil. Ešte ako neznámy atlét. „Do Valencie ma už nik nedostane. Aj keby bola v meste olympiáda,“ tvrdí.
(pf)
Stavil sa, že získa bronz
Dmitrij Vaľukevič sa stavil so svojím ruským kamarátom Danilom Burkeňom, že bude tretí. Prehral. Hneď na ploche urobil dva trestné „kľuky“.
„Bude ich dvadsať. Stávku vyrovnám v hoteli. Aj na sto by som pritakal. Bol som si istý.“
Dmitrij začal so 16,88 m. Potom tromi prešľapmi. V štvrtej sérii si zlepšil o centimeter najlepší výkon sezóny - 17,14 m. Skončil zasa dvoma prešľapmi.
„Prešľapy sú stále mojím prekliatím. Mám rezervy v technike. Rozbeh bol na výbornom povrchu v poriadku. Aj odraz silný, žiaľ, nepresný.“
Rodák z neznámej bieloruskej dedinky Vitrysland trénuje v Moskve. Slovensko reprezentuje od januára 2005. Žil a trénoval u nás, no v Moskve našiel lepšie podmienky a kouča svetového mena Vitolda Krejera.
Vaľukeviča povzbudzovala početná skupina rodákov, otec Gennadij, bývalý skvelý trojskokan, bol oficiálnym trénerom v slovenskej výprave. Otcov kamarát Jevgenij nosí Dmitrijovi šťastie. Bol na MS 2004 v Budapešti, kde ešte v bieloruskom drese skončil štvrtý v osobnom rekorde 17,31 m.
Otec mu radil, ako najlepšie vedel. „Menil som rozbeh, robil som, čo som mohol. Najlepšie mi vyšiel šiesty pokus. Bol s prešľapom, čistý meral niečo vyše 17,30 m. Formu na tretie miesto som určite mal,“ vyžaloval sa Vaľukevič a dodal, „ide ma poraziť. Premrhaná šanca.“
Potom preladil: „Na druhej strane, je to prvá veľká súťaž z troch v slovenskom drese, v ktorej som sa prebojoval do užšieho, osemčlenného finále. Na svete skáču trojskok tisícky atlétov. Pred olympiádou je to povzbudenie. V konečnom dôsledku je to pekný výsledok.“
Dmitrij dostal sa piate miesto šesťtisíc dolárov. Použije ich ako rozumný chlap. Od vlaňajška študuje ekonómiu na petrohradskej univerzite. „Stojí ma dosť peňazí. Tam pôjde jedna časť. A druhá? Na jarné sústredenie v portugalskej Albufeire.“
Peter Fukatsch