TRNAVA. Mikuláš Dzurinda v sobotu razantne využil stanovy SDKÚ a navrhol vylúčiť zo strany štrnástich signatárov výzvy Nastal čas na zmenu.
Tak masívne ešte zo žiadnej strany nevylučovali.
VIDEO - SDKÚ vylúčilo kritikov
VIDEO: Eugen Korda
Medzi vylúčenými je aj poslanec Národnej rady Martin Kuruc, predseda bratislavskej krajskej organizácie Valentín Mikuš, všetci jeho podpredsedovia alebo šéf Dopravného podniku mesta Bratislava Branislav Zahradník.
Kuruc je v parlamente šiesty opozičný poslanec, ktorý sa stal nezávislým. Chce naďalej podporovať pravicu.
Dzurinda v sobotu v Trnave hovoril, že takýto návrh je naozaj výnimočný prípad. Schválilo ho prezídium a rozhodne o ňom ešte stranícky súd. Iné rozhodnutie ako vylúčenie sa neočakáva.
VIDEO - Dzurinda a Mikloš vysvetľujú zbavenie členstva
VIDEO: Eugen Korda
Vraj kolaborovali so Smerom
„Išlo o úmyselné porušenie našich stanov, demonštráciu sily. Sme stranou slobodnou, ale druhou stranou slobody je zodpovednosť. Pravidlá treba dodržiavať,“ povedal Dzurinda. Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš signatárov podozrieva, že kolaborujú so Smerom.
Stanovy signatári porušili, keď výzvu na zmenu zverejnili dva dni po uznesení prezídia, že vnútrostranícka diskusia sa nebude medializovať.
Budúcnosť bratislavskej krajskej organizácie je otázna, 160 jej členov podpismi podporilo signatárov.
Hlavné mesto je pritom pre SDKÚ baštou. Len tam dokázala v roku 2006 zvíťaziť v parlamentných voľbách a poraziť Smer. Získala 36 percent.
Dzurinda nepovedal, či bude celú krajskú štruktúru budovať nanovo.
Vymenené zámky
Na dverách krajskej agentúry v Bratislave už niekto stihol aj vymeniť zámky.
Za uznesenie ústrednej rady o porušení stanov hlasoval aj poslanec Juraj Liška, ktorý vnútrostranícku diskusiu cez médiá spustil. Na zasadaní prezídia sa už zdržal. Ako jediný na prezídium nešiel poslanec Pavol Kubovič z Bratislavy. Včera nezdvíhal telefón.
Na tlačovej besede po skončení ústrednej rady argumentoval Mikuláš Dzurinda v prospech svojej politiky aj slovami politológa Miroslava Kusého o jeho rivalovi Robertovi Ficovi. „Pán predseda vlády začal strácať nervy až tak, že pán Kusý hovorí o poruche osobnosti, čo je veľmi vážna vec,“ povedal Dzurinda.
Kusý však nemá dobrú mienku ani o Dzurindovi. „Je to veľmi nešťastné riešenie, pokus zastrašiť všetky organizácie po Slovensku, aby sa neozvali,“ povedal Kusý o rozhodnutí prezídia SDKÚ.
Kritizuje aj uznesenie, že vnútrostranícka diskusia sa nemá medializovať.
„Samotné uznesenie, že sa nič nebude zverejňovať, má zmysel vtedy, ak vnútrostranícka diskusia prebieha,“ povedal Kusý.
„Zatiaľ sme sa s niečím takým nestretli. Boli prípady, že rôzne skupiny hromadne odišli, ale dobrovoľne. Toto je postih ľudí, ktorí odísť nechceli,“ dodal politológ.
Bratislavskí politici na rokovaní ústrednej rady navrhovali, aby jej rokovanie bolo verejné. Návrh neprešiel.
Obrátený Liška
Viacerých z nich sklamal poslanec Juraj Liška, ktorý vnútrostranícku diskusiu otvoril.
Hlasoval za uznesenie, že signatári porušili stanovy. Iba pri rozhodovani prezídia o vylúčení sa ako jediný zdržal.
Rozpor vo svojich vyjadreniach a postojoch Liška nevidí: „To nie je v rozpore.“ Ďalšie vysvetľovanie ho znervóznilo. „Nerozumiem, čo odo mňa chcete. Hovorím švédsky?“
Začal to dopravný podnik
„Spúšťacím mechanizmom bol názorový konflikt v kauze dopravný podnik,“ opísal začiatok konfliktu podpredseda Ivan Mikloš. Tomu šéfuje prvý krajský podpredseda Branislav Zahradník. Vedenie strany ho vyzvalo, aby nevstupoval do zamestnávateľských zväzov, „ktoré vznikajú na objednávku predsedu vlády“. Ich úlohou je podľa Mikloša rozbíjať zamestnávateľov v tripartite.
Zahradník to odmietol urobiť. Argumentoval aj tým, že zväzy vzniknú bez ohľadu na to, či do nich dopravný podnik s tromi tisíckami zamestnancov vstúpi, alebo nie.„Je toto normálne? Ak si nevieme rady a je nás menej, tak potom nehrajme nič ani v Národnej rade. Neoponujme, hlasujme s vládou,“ komentoval to Dzurinda. Podľa neho je to v príkrom rozpore s generálnou líniou strany, ktorá hovorí, že budú opozíciou ostrou.
Na otázku, či si myslí, že bratislavskí politici koketujú so Smerom, odpovedal: „Máme rôzne informácie, ale ja by som bol v tejto chvíli zdržanlivý. Argument dopravného podniku je silný.“
Motívy signatárov Dzurinda nechce skúmať, lebo nie je policajt. Pripomenul, že nemali pripravenú žiadnu alternatívu, hoci od nich sám meno svojho nástupcu pýtal.
„Ak by sme sa tomuto venovali dva roky, bola by šanca vybudovať alternatívu, ak by značná časť strany kolaborovala s Ficom?“ obhajoval radikálne riešenie Ivan Mikloš.
Rebeli skončili v pivnici
Vylúčení bratislavskí členovia SDKÚ zapíjali žiaľ vo vinárni U Jozefa.
„Sú to päťdesiate roky, takto vylučovali zo strany len komunisti.“ S takýmito povzdychmi sa asi dvadsiatka bratislavských členov SDKÚ presúvala centrom Trnavy z rokovania Ústrednej rady SDKÚ do vinárne U Jozefa na Hlavnej ulici. „Konečne tu budú mať tržbu,“ oznamoval pri vstupe jeden z nich.
Predseda kraja Valentín Mikuš sa ešte vrátil na rokovanie prezídia, na ktorom sa rozhodlo o vylúčení nespokojných zo strany.
„Tak asi taký lep našli,“ boli jeho prvé slová po tom, čo ho Mikuláš Dzurinda po rozhodnutí prezídia z rokovania „vypoklonkoval“.
Reagoval na nedávny Dzurindov výrok, že ešte nenašli také lepidlo, ktoré by ho prilepilo k predsedníckej stoličke.
Mikuš hovoril, že mu je vylúčenia ľúto. V SDKÚ je od jej vzniku.
So zapálenou cigaretou sa potom peši pobral za ostatnými do vinárne. Keď prišiel, začal im gratulovať: „Gratulujem ti, pán podpredseda, už nie si podpredseda. Všetkých nás idú vylúčiť a pozastavili nám všetky funkcie,“ oznamoval každému.
„Mhm, takže už nie som predsedom miestneho zväzu,“ pochopil poslanec Národnej rady Martin Kuruc.
Z Bratislavčanov si niektorí členovia SDKÚ robili posmech už na zasadnutí ústrednej rady, keď v diskusii začínali poznámkou, že nie sú z Bratislavy. Reagovali tak na výrok Branislava Zahradníka v TA3, ktorý povedal, že ak by bol niekto vo vedení z SDKÚ z Bratislavy, potešilo by ho to.
(mož)
Kuruc: Všetkých si vylúčiť netrúfnu
V parlamente ho veľmi nepočuť. Z poslancov podľa majetkového priznania zarobil minulý rok najviac. Bulvár si ho všimol ako zaťa bývalého vyšetrovateľa Jaroslava Ivora. Nezávislý poslanec MARTIN KURUC.
Prečo vám dal Mikuláš Dzurinda najprísnejšie tresty?
„Potreboval zatvoriť ústa aj kritikom v iných regiónoch, ktorí sa ozývajú a mohli by sa pripojiť k našej výzve. Aby sa zľakli.“
Dzurinda hovorí, že rozprávate o zmene, ale nepredložili ste nijaký alternatívny návrh, nijaké meno.
„Nikdy sme netvrdili, že navrhujeme niekoho za predsedu. Hovorili sme, že by sme mali začať diskusu o tom, že sú dva roky do volieb, preferencie ľavice stúpajú a pravice stagnujú alebo klesajú. Alebo hovoriť o tom, kto je perspektívnym lídrom do budúcich volieb.“
Budete naďalej koaličným poslancom?
„Stal som sa nezávislým poslancom. Ctím si svoje pravicové názory a určite nebudem podporovať ľavicové zákony. Podľa vedomia a svedomia budem hlasovať za zákony, ktoré sú dobré a v prospech občana.“
Nebudete teda automaticky odmietať koaličné návrhy?
„Ani teraz som nemal pocit, že sme automaticky nepodporili žiadny koaličný návrh.“
Medzi štrnástimi signatármi sú okrem predsedu aj všetci podpredsedovia Bratislavského kraja. Čo bude teraz s krajskou organizáciou, ktorej 160 členov vás tiež podporilo?
„Na osemnásteho marca je riadne zvolaná krajská konferencia. Predpokladám, že sa bude konať a asi bude voliť nové vedenie.“
To sú stále ľudia, ktorí vás podporujú, nie?
„Áno. Neviem si predstaviť, čo bude ďalej. Na krajskej konferencii asi tiež odznejú kritické hlasy, že nás vylúčili.“
Môže Mikuláš Dzurinda dať návrh na vylúčenie všetkých nespokojných členov?
„Celú Bratislavu? To neviem. Predpokladám, že až na taký razantný krok sa neodváži. Zbaviť sa celej bratislavskej štruktúry, to by bola asi politická samovražda v Bratislave.“
Nesklamalo vás hlasovanie Juraja Lišku za to, že ste porušili stanovy?
„Bol som prekvapený. Tým, že sa zdržal na prezídiu, už asi nič nevyriešil. Aj Ľudovít Kaník povedal, že väčšina členov ústrednej rady si asi neuvedomila, čo v uznesení schválila.“
Monika Tódová