V praxi to bude znamenať, že do 15 dní musíte pokutu zaplatiť na pošte a potom ísť požiadať o vrátenie vodičského preukazu. Na odbúranie tejto procedúry by stačilo tak málo.
Nezaoberajme sa príčinami a oprávnenými či neoprávnenými dôvodmi na udelenie pokuty. Berme ako fakt, že sme si vedomí priestupku a sme ochotní zaplatiť. Nie každý však má u seba bežne dve až päťtisíc, zvlášť v dnešných časoch, kde pobehujú jednotlivci schopní zabiť za dvadsať korún.
Nedávno som išiel v taxíku jednej nemenovanej taxislužby. Pri konci cesty padla otázka: „Platiť budete kartou alebo v hotovosti?“ Ostal som zarazený, napriek tomu, že som hotovosť mal, zvolil som platbu kartou.
Prenosný terminál veľký približne 20 x 12 cm bol schopný nielen platbu okamžite zaregistrovať, ale i vydať potvrdenie. Ak by bolo potrebné, dali sa do terminálu nadefinovať i údaje vyžadované v banke, variabilný symbol, konštantný symbol a dáta platiteľa.
Naša polícia dostala nové autá, nové uniformy, nové príkazy a nové vedenie. Čo však už obyčajní policajti nedostali, bol nový počítač, nové vysielačky, nové vybavenie služobní a nové technológie dostupné v bežnej taxislužbe. Namiesto toho má ich vedenie páky na prijatie zákona, ktoré umožňuje šikanovať človeka, aby pobehoval po úradoch len preto, že si dovolil mať pri sebe menej ako dve tisícky a navyše spáchať priestupok! Skutočne unikátne riešenie!
Pravdou je, že v niektorých krajinách sa priestupky riešia pred sudcom, ktorý určuje výšku pokuty. Ide však o krajiny, kde vymáhanie platieb do štátnej kasy zaznamenáva úniky práve pri korupcii policajtov, kde nefunguje systém pokuty a platby.
Netvrdím, že u nás je to ružové, no obmedzovať človeka za to, že náhodou ide z obchodu, kde neakceptujú platby kartou alebo od pokazeného bankomatu, mi pripadá vyslovene ako šikanovanie.
Autor: Pavel Ondera