Pre študentov pracujúcich v zahraničí platí, že daňové priznanie musia podať, len keď zarobili za celý minulý rok viac ako 47 808 korún.
BRATISLAVA. Študenti, ktorí pracovali v zahraničí, nemusia vždy podávať daňové priznanie. Aj pre nich platí to, čo pre slovenských daňovníkov: priznanie podávajú vtedy, ak zarobili vlani viac ako 47 808 korún.
Bez výberu
Študenti, ktorí pracovali iba na Slovensku a zarobili viac ako 47 808 korún, si môžu vyberať medzi tým, či priznajú daň sami, alebo požiadajú zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane. Daňovník so zahraničnými aj slovenskými zárobkami nemôže zúčtovať dane s pomocou firmy.
Daňové priznanie musí podať najneskôr do konca mesiaca. Daňový úrad mu však môže udeliť výnimku a lehotu predĺžiť do konca septembra. O odklad treba požiadať do 17. marca. Spolu s daňovým priznaním musí študent daňovému úradu doručiť aj potvrdenie od zahraničného zamestnávateľa o vyplatených príjmoch a zrazenej dani alebo kópiu tohto dokladu. Takisto aj doklad o zaplatenom povinnom poistení, ktoré musel zamestnanec v zahraničí z platu odvádzať.
Pri prepočítavaní zahraničných príjmov na koruny môže daňovník použiť viac druhov kurzov. Napríklad priemerný kurz za mesiac, keď zárobok dostal. Aj kurz, ktorý platil v deň, keď platbu prijal alebo mu ju banka pripísala na účet. Použiť môže aj priemerný kurz za minulý rok alebo priemer z priemerných mesačných kurzov za mesiace, v ktorých si zarábal. „Môže si zvoliť ten kurz, ktorý je pre neho najvýhodnejší,“ povedala hovorkyňa Daňového riaditeľstva Iveta Adamíková.
Dva spôsoby zdanenia
Príjem zo zahraničia sa zdaňuje dvojako. Buď metódou vyňatia príjmov, alebo zápočtu. Výber nie je na daňovníkovi. Musí použiť metódu, ktorá je v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia medzi Slovenskom a štátom, v ktorom študent pracoval. Na stránke Daňového riaditeľstva je zoznam štátov i s metódou, ktorú treba použiť. S Českom, Maďarskom, Poľskom, USA alebo Írskom sa napríklad využíva metóda zápočtu. Vyňatie príjmov platí pre Veľkú Britániu, Holandsko, Rakúsko či pre Nemecko.
Pri metóde vyňatia daňovník síce v priznaní musí uviesť aj príjmy, ktoré zarobil v zahraničí a ktoré mu tam zdanili, ale nebude ich zratávať s tým, čo zarobil u nás. Zdaňuje len to, čo zarobil na Slovensku.
Cez metódu zápočtu sa porovnáva daň zaplatená v zahraničí s daňou, ktorá mu vyšla, keď ju vypočítal podľa slovenských zákonov. Prípadný nedoplatok potom musí zaplatiť. Ak mu však u nás vyšla nižšia daň ako v zahraničí, preplatok späť nedostane.
Autor: ľja