Volali ju veľká dáma sociálnej demokracie.
Bola prvou ženou na čele nemeckého
Bundestagu.
Keď po dlhej a ťažkej chorobe v pondelok vo veku 88 rokov zomrela Annemarie Rengerová. O výraznej osobnosti nemeckých povojnových dejín s rešpektom hovorili politici všetkých politických strán. "Písala históriu," povedal šéf sociálnych demokratov Kurt Beck. "V čase, keď zastúpenie žien v politike bolo jednomiestne, sebavedomo presadzovala svoj nárok na vedúce pozície." Kresťanský demokrat (CDU) a terajší šéf Bundestagu Norbert Lammert si na ňu spomína ako na "poslankyňu telom i dušou".
Rengerová sa narodila v Lipsku. Otec, stolár, bol robotníckym aktivistom a mama sa stala jednou z prvých žien, ktoré vstúpili do sociálnej demokracie. Keď sa rodina presťahovala do Berlína, začala pracovať ako stenotypistka.
Po vojne sa stala pravou rukou predsedu SPD Kurta Schumachera a po jeho smrti v roku 1952 sa dala sama na politiku. Poslankyňou parlamentu bola 37 rokov, vrchol kariéry prežila v rokoch 1972 až 1976. V tom období vládla sociálna demokracia s liberálmi a Regnerová sa stala prvou ženou, ktorú zvolili na čelo parlamentu. V roku 1979 chcela svoju popularitu využiť v boji o prezidentské kreslo, na kandidáta CSU/CSU Karla Carstensa nestačila. Po odchode do politického dôchodku v roku 1990 pracovala na zlepšení vzťahov s Izraelom. Až do smrti bola poradkyňou terajšieho šéfa strany Kurta Becka. "Bol som jej vďačný za rady, ktoré vychádzali z jej životnej skúsenosti a múdrosti." (mim)