Signalizácia pre pestovateľov

Pozor na výskyt

kučeravosti broskýň

Po silnom oteplení a následných zrážkach možno očakávať postupné pučanie najskorších druhov ovocných drevín. Niekomu sa to môže zdať skoro, ale podľa kvitnutia divých fialiek (v minulosti občas aj okolo 8. marca), to nie je výnimočné.

Dobre si treba všímať prebúdzanie vegetácie a podľa rastových fáz ovocných stromov prispôsobiť prvé jarné ošetrenia. Medzi ne nesporne patrí postrek broskýň proti kučeravosti broskyňových listov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jej pôvodca prezimuje najmä na povrchu kôry vetvičiek a konárov. Okrem toho menšia časť spór zostáva pod šupinami púčikov, ktoré sú hlavným zdrojom jarnej infekcie.

SkryťVypnúť reklamu

Na šírenie tejto choroby je potrebné vlhké a daždivé počasie, pričom vyhovujúcejšie sú nižšie teploty okolo 10 °C. Pri daždivom počasí počas pučania broskýň je ošetrenie proti tejto chorobe nevyhnutné vo všetkých oblastiach. Najúčinnejšou ochranou je postrek v čo najpresnejšom termíne, a to v období nalievania sa púčikov, keď sa z nich začínajú vysúvať prvé vrcholčeky zelených lístkov. Je to veľmi krátky čas, ktorý je pre dobrú účinnosť rozhodujúci. Dažde v tejto rastovej fáze silne podporujú rozvoj kučeravosti.

Predčasne vykonaný postrek nemusí mať dostatočný účinok. Vysokú účinnosť vykazujú najmä meďnaté prípravky Cuprocaffaro, Cuproxat SC, Funguran, Kuprikol 50 alebo Champion 50 WP, prípadne aj sírnatý prípravok Sulka.

Pri správnom ošetrení možno dosiahnuť jedným postrekom dobré výsledky. Iba pri pokračujúcom vlhkom a chladnom počasí, ktoré predlžuje pučanie a tým aj riziko výskytu infekcie, možno odporučiť ešte jeden postrek, ale už organickými fungicídmi, ako sú Delan 700 WDG, Dithane M 45, Dithane DG neo-tec, Novozir MN 80, Efuzin 500 SC alebo Syllit 65. Tie možno použiť aj pri pučaní.

SkryťVypnúť reklamu

Druhé ošetrenie treba vykonať 7 až 14 dní po prvom zásahu, a to najneskôr do začiatku kvitnutia stromov. Ošetrovať po kvitnutí sa už neodporúča, pretože nemá žiadny zmysel, ale potrebné je poškodené listy mechanicky odstrániť. Množstvo postrekovej tekutiny má byť vyššie - 1000 litrov na hektár.

Mucha fúzavka cesnaková škodí predovšetkým na porastoch zimného cesnaku. Prezimuje v štádiu dospelých múch. Vylieta skoro na jar, keď kladie vajíčka. Vyliahnuté larvy poškodzujú vrcholové listy. Postrek má význam iba v lokalitách s pravidelnými výskytmi, a to prípravkami Karate 2,5 WG, Karate zeon 5 SC alebo Reldan 40 EC. Postrek sa odporúča o 14 dní zopakovať. Stanislav Barok

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 442
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 080
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 622
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 048
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 877
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 714
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 581
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu