záciu, pestovateľský zámer a miestne skúsenosti.
Výsadbové jamy bolo treba pripraviť už koncom jesene. Ak sme tak z nejakého dôvodu neurobili, je vhodné vykopať ich aspoň v mesačnom predstihu. Na neúrodných stanovištiach musia byť ich rozmery väčšie, pre stromy treba rátať aspoň 1 x 1 x 0,6 metra.
Pri výkope vrchnú vrstvu pôdy odkladáme osve a prihnojíme ju priemyselnými aj organickým hnojivom. Spodnú vrstvu prihnojíme len organickým hnojivom. Keď je viac kamenistá, štrková alebo výrazne ílová, najsprávnejšie je vymeniť ju za úrodnejšiu pôdu.
Ak pôda nebola vyhnojená v rámci rigolovania, na každú výsadbovú jamu rátame s 20 až 25 kilogramami kompostu, 0,3 kilogramu síranu draselného a 0,3 kilogramu superfosfátu. Priemyselné hnojivá môže nahradiť 0,9 kilogramu niektorého plného hnojiva (napríklad NPK alebo Slovcerit).
Na kyslých pôdach pridávame aj 1,5 kilogramu práškového vápenca alebo dolomitu. Hnojivá s pôdou dôkladne premiešame. Na tento účel nevyhovuje čerstvý slamený maštaľný hnoj. Pôvodne vrchnú vrstvu nahádžeme na dno jamy a rovnomerne ušliapeme, aby vysadený stromček "nesadal". Na veterných stanovištiach natlčieme do dna jamy oporný kolík. Ak je sucho, jamu zavlažíme.
Pred výsadbou na koreňoch výpestkov kolmým rezom obnovíme rezné rany, odrežeme silne poškodené časti koreňov a úmerne skrátime dlhé, hrubšie korene. Tenké korene neskracujeme. Keď sú výpestky preschnuté, aspoň na 12 hodín ich korene ponoríme do vody. Pri sadení kmeň stromčeka umiestnime na severnej strane kolíka.
Korene zasýpame úrodnou pôdou prihnojenou iba kompostom. Stromčekom pritom rázne pohybujeme hore-dolu, aby pôda mohla prepadávať. Dbáme, aby hĺbka výsadby zodpovedala pôvodnej hĺbke, v akej bol stromček v škôlke. Len drevnaté bobuľoviny sadíme okolo 0,1 metra hlbšie.
Po čiastočnom zasypaní jamy, hlavne nad koreňmi, pôdu ušliapeme a zalejeme vodou. Až po jej vsiaknutí zasýpanie pôvodne spodnou vrstvou pôdy ukončíme, a to zhotovením polievacej misy. Kmeň upevníme "osmičkou" k opornému kolíku.
Po výsadbe je nevyhnutný rez. Režeme na zdravý bočný púčik spôsobom zodpovedajúcim zvolenému tvaru. Rezné rany hneď zatierame, čo je dôležité zvlášť pri kôstkovinách. Na stanovištiach, kde hrozí poškodzovanie kmeňov králikom a zajacom poľným, montujeme na kmene mechanické chránidlá.
Štefan Nitranský